بازاریابی اجتماعی

دانشنامه مدیریت و صنعتمدیریت بازاریابی و فروشبازاریابی اجتماعی

بازاریابی اجتماعی

بازاریابی برای جامعه

بازاریابی اجتماعی (Social Marketing)، که اولین بار در سال 1971 با انتشار مقاله ای از فیلیپ کاتلر (Philip Kotler) و جرالد زالتمن (Gerald Zaltman) با عنوان «بازاریابی اجتماعی: رویکردی به تحول اجتماعی برنامه ریزی شده» وارد متون بازاریابی شد، نوعی از بازاریابی است که به منظور تأثیرگذاری بر رفتار یک جامعۀ هدف طراحی شده به این صورت که قرار است عواید ناشی از این تغییر رفتار، در وهلۀ اول به جای بازگشت به بازاریاب، به خود جامعه باز گردد. به طور مشخص، بازاریابی اجتماعی، برخلاف بازاریابی تجاری معمول که براساس اهداف مالی مشخص پی ریزی و اجرا می شود، با هدف تحقق اهداف رفتاری مشخص طراحی می شود. به همین دلیل، متولی اینگونه برنامه های بازاریابی، عمدتاً سازمان های غیرانتفاعی، سازمان های تأمین اجتماعی و یا ارگان های دولتی هستند.

اگرچه، کسب و کارها و افراد نیز ممکن است در برخی موارد از تبلیغات اجتماعی (Social Advertisements) استفاده کنند. رایج ترین مثال های بازاریابی اجتماعی مربوط به کمپین هایی است که برای فرهنگ سازی ترک سیگار، نکشیدن سیگار در مکان های عمومی، بستن کمربند ایمنی، رانندگی با سرعت مجاز، مصرف روزانۀ شیر و... طراحی شده است. در سال 1988، کریگ لفیوره (Craig Lefebvre) و جون فلورا (June Flora)، هشت مؤلفۀ بازاریابی اجتماعی را به صورت زیر تشریح کردند:

1- فهم اهداف سازمانی (احتماعی) در بستر یک مشتری مداری (customer orientation).

2- تأکید بر مبادلۀ داوطلبانۀ کالاها و خدمات بین تأمین کننده و مصرف کننده

3- تحقیقات گسترده در حوزۀ تحلیل جامعۀ هدف و استراتژی های بخش بندی بازار

4- استفاده از تحقیقات فرمتیو (Formative Research) برای طراحی محصول و پیام و انجام پیش آزمون در مورد آنها

5- تحلیل کانال های توزیع (یا ارتباطات)

6- استفاده از آمیختۀ بازاریابی

7- یک سیستم ردیابی فرایند (Process Tracking System) با امکانات کنترلی و تجمیعی

8- یک پروسۀ مدیریتی شامل فرایندهای تحلیل مسأله، برنامه ریزی، اجرا و دریافت بازخور

 

مشارکت کننده در این صفحه

alt
آقای محمد اسدی
توضیح
شما هم اکنون در حال مطالعه دانشنامه مدیریت و صنعت هستید؛ این بخش صرفاً به شرح و توضیح اصطلاحات و تکنیکهای مدیریتی می پردازد، اگر مایل به مطالعه مقالات بیشتر و تفصیلی هستید، به بخش مقالات سایت مراجعه فرمایید.
deutero
Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام