برای شرکت رایگان در وبینار ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 1 بهمن ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران»فرصت

میلیاردر رسانه ای آلمان

یادداشتهای تحلیلی و مدیریتیداستانهای مدیریتیمیلیاردر رسانه ای آلمان

دوره دیجیتال مارکتینگ

میلیاردر رسانه ای آلمان

برچسب ها: میلیاردرها

الیزابت ماهن همسر رینهارد ماهن که در اکتبر سال گذشته در سن 88 سالگی از دنیا رفت، ثروت همسر خود را به ارث برده است و در حال حاضر با ثروت 4/4 میلیارد دلار در جایگاه صد و نود و هشتم ثروتمندان جهان قرار گرفت.

الیزابت ماهن در سال 1941 متولد شد. او همسر دوم رینهارد ماهن بود. وی در حال حاضر ساکن گوترسلوه است. خانواده ماهن مالک شرکت رسانه برتلسمان است و آن را اداره می‌کند. رینهارد ماهن در 29 ژوئن سال 1921 در گوترسلوه در وستفالیا در آلمان متولد شد. او یک انتشارات محلی کوچک آلمانی را به ششمین شرکت رسانه جهان تبدیل کرد.

 

رینهارد ماهن ششمین فرزند خانواده‌هاینریش ماهن بود. جد وی،‌ کارل برتلسمان در سال 1835 یک شرکت انتشارات خانوادگی در شهرشان تاسیس کرده بود. رینهارد ماهن در سن هجده سالگی به جنگ جهانی دوم فرستاده شد. وی در سال 1943 در تونس توسط آمریکایی‌ها زخمی‌و دستگیر شد و در نهایت به زندانی در اردوگاه کانزاس فرستاده شد. وی در آنجا زبان انگلیسی و همچنین شیوه کسب و کار آمریکایی را آموخت.

زمانی که ماهن در سال 1946 از زندان آزاد شد و به خانه بازگشت، پدرش او را ترغیب کرد تا کسب و کار خانوادگی را اداره کند. البته‌ این انتشارات خانوادگی طی یک بمباران از بین رفته بود. در نهایت ماهن از سال 1947 مدیر اجرایی‌این شرکت شد و تا سال 1981 در‌این سمت باقی ماند. او در آغاز به خاطر کمبود سرمایه از طریق سهیم کردن کارگران در سود شرکت، سرمایه مورد نیاز را تامین کرد. سهیم کردن کارگران در سود شرکت یکی از فرم‌های دستمزد است که در آن کارگران و کارمندان یک کارخانه یا واحد تولیدی علاوه بر دستمزد یا حقوق ماهانه‌شان سهمی ‌از سود سالانه آن واحد یا کارخانه می‌برند.

ماهن برای اولین بار مفهوم «باشگاه کتاب» را در آلمان معرفی کرد که در سال 1950 با موفقیت چشمگیری مواجه شد. وی طی 4 سال توانست بیش از میلیون‌ها مشترک را جذب انتشارات خود کند. ماهن در سال 1962 کسب‌وکار خود را از طریق باشگاه مطالعه سیرکولودولکتورز به اسپانیا نیز گسترش داد. درآمد‌ فروش‌این باشگاه کتاب ماهن را قادر ساخت تا بتواند شرکت‌های انتشاراتی دیگری همچون بانتام بوکز، دابل دی و رندوم‌هاوس و شرکت‌های رادیو و تلویزیونی همچون شرکت آلمانی تلویزیون RTL و 90 درصد شبکه 5 بریتانیا را بخرد. رینهارد ماهن در سال 1981 بازنشسته شد، اما از آنجایی که حس می‌کرد یکی از زیردستانش توماس میدلهوف قصد دارد شرکت را از دست او دربیاورد وی را در سال 2002 از کار برکنار کرد و به‌این شکل کنترل شرکت در دست خانواده باقی ماند. درآمد شرکت برتلسمان در سال 2009 در حدود 15/35 میلیارد یورو و سود خالص آن در حدود 35 میلیون یورو برآورد شده بود.‌این شرکت در حال حاضر در 63 کشور دنیا فعالیت می‌کند و در حدود 103 هزار نفر برای آن مشغول به کار هستند.

رینهارد در سال 1977 یک بنیاد غیرانتفاعی به نام برتلسمان تاسیس کرده که به اصلاحات اجتماعی و سیاسی می‌پردازد. در حال حاضر بیش از 77 درصد سهام شرکت برتلسمان در مالکیت ‌این بنیاد بوده و باقی سهام آن نیز در اختیار خانواده ماهن است. رینهارد ماهن دوبار ازدواج کرد و یک پسر و دو دختر از همسر اول خود که در سال 1949 با او ازدواج کرد دارد. وی سپس در سال 1982 با الیزابت بکمان که یکی از اپراتورهای عملیاتی شرکت بود ازدواج کرد و از او نیز صاحب دو پسر و یک دختر شد.

نام رینهارد ماهن بارها در فهرست ثروتمندان فوربز قرار گرفته است. وی به‌رغم ثروت میلیاردی خود در غذاخوری شرکت و به همراه کارکنان دیگر غذا می‌خورد.

رینهارد در سوم اکتبر سال 2009 از دنیا رفت و ثروت او به همسر دوم و 6 فرزندش به ارث رسید. رینهارد در سال 1994 و سال 1998 نشان لیاقت جمهوری فدرال آلمان را از آن خود کرد. او همچنین در سال 1996 به عنوان یکی از اعضای افتخاری «باشگاه رم» انتخاب شد و در سال 1998 جایزه پرمیو پرینسیپ دو آستوریا را در زمینه ارتباطات و علوم انسانی از ‌این باشگاه دریافت کرد. وی همچنین در سال 2001 یک مدرک دکترای افتخاری از دانشگاه مونستر دریافت کرده است.

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد مورخ 15 آذر 1389 ترجمه الهام جوادی

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

همه چیز را درباره ارز دیجیتال تلگرام بدانید

تلگرام، پیام رسانی متفاوت برای ایرانی هاست، پیام رسانی که میلیون ها کاربر ایرانی دارد. مدتی است که مدیران تلگرام از برنامۀ آنها برای ورود به بلاک چین و ارزهای دیجیتال خبر داده اند. اتفاقی که می تواند برای ایرانی ها بسیار مهم باشد. اما دربارۀ ارز دیجیتال تلگرام که نامش را گرام گذاشته اند، بیشتر بدانید. اینجا کلیک کنید.

ورود یا ثبت نامدوره دیجیتال مارکتینگ

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام