رایتل و تقلید از ایده و فرم تبلیغات at&t

یادداشتهای تحلیلی و مدیریتیمطالب خواندنیرایتل و تقلید از ایده و فرم تبلیغات at&t

دوره دیجیتال مارکتینگ

رایتل و تقلید از ایده و فرم تبلیغات at&t

رایتل، جوان ترین اپراتور تلفن همراه ایرانی است که پیشتاز در نسل سوم شبکه تلفن همراه است و از این نظر حرفهای تازه ای برای بازار دارد. هر چند رایتل به اندازه رقیب ایرانی-آفریقایی اش یعنی ایرانسل، رسانه ها را از تبلیغات انبوهش پر نکرده است، اما نفوذ اطلاع رسانی و تبلیغات تجاری اش به قدری بوده است که توسط مشتریان دیده شود. رایتل نیز از همان ابتدا همچون ایرانسل، رنگ سازمانی خود را برگزیده است و با رنگ بنفش وارد بازار شد، رنگی که برای ایرانسل، زرد است و به خوبی توانسته این رنگ را جا بیندازد. ترکیب نام رایتل نیز، بسیار دلنشین و زیبا است، ترکیبی از Right به معنای حق و Tel به معنای تلفن ! با وجود همه این ها، و ضمن تاییدِ لزومِ الگوبرداری از نمونه های موفق خارجی، تقلید صرف را تصمیمی حرفه ای در بازار نمی دانم. رایتل در یکی از تبلیغاتی ویدئویی خود، بدون کوچکترین تغییری، یکی از تبلیغات at&t را ساخته است !


میزان تقلید از نمونه آمریکایی به حدی است که کارگردان تبلیغ رایتل حتی سبک خندیدن یکی از افراد در تبلیغ را نیز عیناً نمونه برداری است. شاید تنها تغییری که به چشم بیاید استفاده از یک بازیگر مرد به جای بازیگر زن در نمونه خارجی اش بوده است، که احتمالاً آن نیز به اجبار تغییر داده شده است و حاصل اندیشۀ آژانس تبلیغاتی ایرانی نبوده است !

رایتل

باید دید، آیا مدیران رایتل از این اتفاق (نمونه برداری از تبلیغ at&t) آگاه بوده اند یا بدون اطلاع از این موضوع، ایده آژانس تبلیغاتی را تحسین کرده اند ! به هر حال به نظر می رسد، صاحبان برندهای شناخته شده ای همچون بانک ملت، فامیلا، مای بی بی و ... که قبلاً در این سایت به تبلیغاتِ تقلیدی آنها اشاره شده است، لازم است در قراردادشان با آژانسهای تبلیغاتی مسئولیت تقلید این چنین را به آژانس تبلیغاتی یادآوری کنند. در ادامه می توانید فیلم تبلیغاتی رایتل و at&t را مشاهده نمایید.


** پی نوشت: نام رایتل از کلمه فارسی رای به معنای خرد، هوشمندی و آگاهی و بر اساس شعر فردوسی (به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه برنگذرد/خداوند نام و خداوند رای خداوند روزی ده رهنمای) برگرفته شده است.

مطالعه مطلب «الگوبرداری یا تقلید در فضای کسب و کار ایرانی» در همین ارتباط به شما توصیه می شود.

این مطلب توسط آقای سید حمیدرضا عظیمی نوشته شده است.

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

نظرات   

 
-6 #1 طوسی ۱۳۹۱-۰۸-۰۱ ۱۵:۱۸
با سلام خدمت شما آقای سید حمیدرضاعظیمی
با خواندن این مطلب لازم دیدم تا یادآوری کنم که شما در تعبیر نام رایتل متاسفانه اشتباه کردید. رای به معنای خرد،هوشمندی و یا آگاهی است وبرگرفته از شعر معروف فردوسی میباشد:sad:البت ه اگر مراسم افتتاحیه شرکت رایتل را که از شبکه یک سیما پخش شده بود می دیدیددچار این سوء برداشت نمی شدید)

به نام خداوند جان وخرد کزین برتراندیشه برنگذرد
.
.
خداوند نام و خداوند رای خداوند روزی ده رهنمای
بازگو کردن
 
 
+7 #2 سید حمیدرضا عظیمی ۱۳۹۱-۰۸-۰۲ ۱۱:۱۵
جناب آقای طوسی از تذکر شما سپاسگزارم، اشاره به جای شما به عنوان پی نوشت به مطلب اضافه شد. اما Rightel با ترکیب Right و Tel این تصور را ایجاد کرده بود و هنوز بر این باورم که طراح این نام به ترکیب انگلیسی نام رایتل هم نظر داشته است.
بازگو کردن
 
 
+5 #3 بی نام ۱۳۹۱-۱۰-۲۰ ۰۱:۴۳
با سلام خدمت شما جناب آقای سید عزیز
من شاید درد این داستان رو بهتر حس کنم...مدت چند سال هست که در زمینه ایده پردازی و مشاوره کار می کنم، مشاور مدیریت در یکی از همین موسسات مالی... مشکل اینجا اینه که مدیرعامل کلی واسش قصه نیاز مردم ایران و مشتریای شرکت اینه..طرف یه سفر خارجی میره برمیگرده به دفعه یه ایده میده که مخ آدم سوت میکشه..البته افرادی هم هستند که سریع محیط اجرای اون ایده های تقلیدی رو فراهم می کنند.. خوب من ایده پرداز و مشاور اگه دست نجنبونم دو دفعه دیگه این مساله تکرار شه..من کمرنگ میشم و بعدشم لغو قرارداد یا در بهترین حالت ممکن میشم مجری ایده های تقلیدی ...مبلغ قرارداد ها مگه چقده؟... به قول مدیرعامل پول حرف ...سالی به زور 30 تومن... حالا بیشتر و کمتر به نسبت این که جقدر به حرف مدیرعامل گوش بدی نه که چقدر کاری که میکنی درسته...خوب همین عامل باعث میشه که خلاقیت کمرنگ میشه..و تقلید جاشو میگیره... ای کاش ..ای کاش .. یه روزی ما هم به خلاقیت و ایده های علمی ارزش قائل شیم.... انشاالله
بازگو کردن
 
 
0 #4 saber ۱۳۹۳-۰۷-۰۵ ۱۱:۴۵
نقل کردن طوسی:
با سلام خدمت شما آقای سید حمیدرضاعظیمی
با خواندن این مطلب لازم دیدم تا یادآوری کنم که شما در تعبیر نام رایتل متاسفانه اشتباه کردید. رای به معنای خرد،هوشمندی و یا آگاهی است وبرگرفته از شعر معروف فردوسی میباشد:sad:البته اگر مراسم افتتاحیه شرکت رایتل را که از شبکه یک سیما پخش شده بود می دیدیددچار این سوء برداشت نمی شدید)

به نام خداوند جان وخرد کزین برتراندیشه برنگذرد
.
.
خداوند نام و خداوند جای خداوند روزی ده رهنمای


درستش جایه اگه اشتباه نکنم نه رای
بازگو کردن
 

مطلب ویژه

همه چیز را درباره ارز دیجیتال تلگرام بدانید

تلگرام، پیام رسانی متفاوت برای ایرانی هاست، پیام رسانی که میلیون ها کاربر ایرانی دارد. مدتی است که مدیران تلگرام از برنامۀ آنها برای ورود به بلاک چین و ارزهای دیجیتال خبر داده اند. اتفاقی که می تواند برای ایرانی ها بسیار مهم باشد. اما دربارۀ ارز دیجیتال تلگرام که نامش را گرام گذاشته اند، بیشتر بدانید. اینجا کلیک کنید.

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام