برای شرکت رایگان در وبینار ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری پنجشنبه 26 تیر ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران»فرصت

جریان مستمر راهی به تولید ناب

برنامه ریزی و مدیریت تولیدمقالاتجریان مستمر راهی به تولید ناب

دوره دیجیتال مارکتینگ

جریان مستمر راهی به تولید ناب

بهترین راه حل برای دستیابی به سیستم تولید ناب در فرایند های تولیدی ایجاد یک جریان مستمر می باشد. جریان تولید مستمر در قلب رویکرد ناب وجود دارد که نتیجه تولید مستمرآن، کاهش زمان سپری شده از تبدیل مواد خام به محصول نهایی و در نتیجه دستیابی به کوتاه ترین زمان تحویل می باشد. جریان مستمر به تحقق بسیاری از ابزارهای ناب مثل نگهداری پیشگیرانه و کیفیت داخلی می انجامد.


عبارت ناب به معنی پایین بردن سطح موجودی است که سبب مشاهده بساری از مشکلات پنهان در سیستم تولید می شود. ایجاد جریان چه در مورد مواد یا اطلاعات، سطح موجودی را کاهش و مشکلات را در معرض دید قرار داده و راه حل فوری پیش پا می گذارد. بهترین راه حل برای حذف چنین زمانهای طولانی، ایجاد جریان تک قطعه است که از طریق حذف یا حداقل سازی اتلاف و فرایند های غیر ارزش افزا شکل می گیرد. ابتکار عمل و نواوری ناب در بسیاری از شرکت ها همین امر است.

اتلافاتی که از این طریق کاهش می یابند عبارت است از:

  • تولید اضافی
  • انتظار
  • حمل و نقل غیر ضروری
  • فرایند های اضافی
  • موجودی
  • حرکت
  • اصلاح و تعمیرات
  • خلاقیتهای بی استفاده

طبق رویکرد تویوتا (مبتکر تولید ناب) بهترین راه حل برای شناسایی فرایند های غیر ارزش افزا در خط تولید، ایجاد یک جریان پیوسته تولیدی می باشد. با داشتن یک جریان پیوسته تولید که با اندازه انباشته کم حاصل می شود، سیستمی را خواهید داشت که در آن همه فرایندها به راحتی قابل کنترل می باشند. هیچ گونه تراکمی در سیستم تولیدی وجود ندارد و به همین علت مشکلات و اتلافات تولید خود را به سادگی نشان می دهد و بدین ترتیب بدیو صرف زمان، انرژی و منابع انسانی می توان فعالیت غیر ارزش افزا را شناسایی و حذف نمود.


این مطلب توسط آقای احسان مردان با استفاده از منابع زیر تالیف شده است.

دانلود از کتابخانه دانلود این مطلب از کتابخانه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

مرجع:

Feld W.M., Lean Production,1998

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

همه چیز را درباره ارز دیجیتال تلگرام بدانید

تلگرام، پیام رسانی متفاوت برای ایرانی هاست، پیام رسانی که میلیون ها کاربر ایرانی دارد. مدتی است که مدیران تلگرام از برنامۀ آنها برای ورود به بلاک چین و ارزهای دیجیتال خبر داده اند. اتفاقی که می تواند برای ایرانی ها بسیار مهم باشد. اما دربارۀ ارز دیجیتال تلگرام که نامش را گرام گذاشته اند، بیشتر بدانید. اینجا کلیک کنید.

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام