جریان مستمر راهی به تولید ناب

برنامه ریزی و مدیریت تولیدمقالاتجریان مستمر راهی به تولید ناب

دوره دیجیتال مارکتینگ

جریان مستمر راهی به تولید ناب

بهترین راه حل برای دستیابی به سیستم تولید ناب در فرایند های تولیدی ایجاد یک جریان مستمر می باشد. جریان تولید مستمر در قلب رویکرد ناب وجود دارد که نتیجه تولید مستمرآن، کاهش زمان سپری شده از تبدیل مواد خام به محصول نهایی و در نتیجه دستیابی به کوتاه ترین زمان تحویل می باشد. جریان مستمر به تحقق بسیاری از ابزارهای ناب مثل نگهداری پیشگیرانه و کیفیت داخلی می انجامد.


عبارت ناب به معنی پایین بردن سطح موجودی است که سبب مشاهده بساری از مشکلات پنهان در سیستم تولید می شود. ایجاد جریان چه در مورد مواد یا اطلاعات، سطح موجودی را کاهش و مشکلات را در معرض دید قرار داده و راه حل فوری پیش پا می گذارد. بهترین راه حل برای حذف چنین زمانهای طولانی، ایجاد جریان تک قطعه است که از طریق حذف یا حداقل سازی اتلاف و فرایند های غیر ارزش افزا شکل می گیرد. ابتکار عمل و نواوری ناب در بسیاری از شرکت ها همین امر است.

اتلافاتی که از این طریق کاهش می یابند عبارت است از:

  • تولید اضافی
  • انتظار
  • حمل و نقل غیر ضروری
  • فرایند های اضافی
  • موجودی
  • حرکت
  • اصلاح و تعمیرات
  • خلاقیتهای بی استفاده

طبق رویکرد تویوتا (مبتکر تولید ناب) بهترین راه حل برای شناسایی فرایند های غیر ارزش افزا در خط تولید، ایجاد یک جریان پیوسته تولیدی می باشد. با داشتن یک جریان پیوسته تولید که با اندازه انباشته کم حاصل می شود، سیستمی را خواهید داشت که در آن همه فرایندها به راحتی قابل کنترل می باشند. هیچ گونه تراکمی در سیستم تولیدی وجود ندارد و به همین علت مشکلات و اتلافات تولید خود را به سادگی نشان می دهد و بدین ترتیب بدیو صرف زمان، انرژی و منابع انسانی می توان فعالیت غیر ارزش افزا را شناسایی و حذف نمود.


این مطلب توسط آقای احسان مردان با استفاده از منابع زیر تالیف شده است.

دانلود از کتابخانه دانلود این مطلب از کتابخانه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

مرجع:

Feld W.M., Lean Production,1998

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی وال استریت : پول هرگز نمی خوابد

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، فیلمهای مدیریتی جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را نیز در کنار داستان جذاب و سینمایی خود دارند. فیلم وال استریت یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Wall Street Money Never Sleeps به کارگردانی Oliver Stone در سال 2010 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم وال استریت خیلی عمیق وارد مسائل بورس آمریکا می شود که مشاهده آن حتمای می تواند ... متن کامل مقاله را بخوانید

ورود یا ثبت نامدوره دیجیتال مارکتینگ

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام