عامل موفقیت کانبان چیست؟

برنامه ریزی و مدیریت تولیدمقالاتعامل موفقیت کانبان چیست؟

عامل موفقیت کانبان چیست؟

برچسب ها: کانبان

کانبان زمانی که سازمان متعهد به سیستم کششی است و تا به حال هم از سیستم جریان تک قطعه‌ای برای تولید استفاده می‌کرده است، کاربرد بیشتری دارد. زمانی که این روش‌ها در حال اجرا باشند، کانبان همانند یک سیستم ارتباطی است که تمامی سلول‌ها را یکپارچه نگه داشته و کارکرد آن‌ها را هماهنگ می‌نماید.

به کارگیری کانبان در بخش‌هایی از کارخانه ممکن است باعث بروز مشکلاتی بین سیستم کششی و فشاری در سیستم تولید گردد. کانبان مشکلاتی را که باعث اتلاف می‌گردد را آشکار می‌کند مانند تولید مازاد و اگر سیستم کششی هدف نهایی کارخانه نباشد از بین بردن چنین مشکلاتی کار آسانی نیست.

 

اگر سازمان دارای نوسانات زیاد در تقاضای خود باشد به صورتی که نتواند آن ها را هموار نماید (مانند محصولات فصلی) و به همین دلیل تولید در دسته های کوچک اجرا نشود، کانبان کمتر موثر واقع شده و یا اصلاً مناسب نیست.

سیستم کانبان

هم چنان که تعداد کانبان ها در سیستم به تدریج کاهش می یابد اولین مشکلی که با آن مواجه می شویم تغییر مستمر گلوگاه ها است در این حالت روش های بهبود برای کاهش زمان تبدیلات را می بایست به کار گرفت به نحوی که زمان های ممکن انجام کار، مجدد محاسبه می شود به همین دلیل توسط کانبان، یک فرآیند تولید ترکیبی و متنوع با حجم کم (دسته های کوچک) می تواند کنترل و قانونمند گردد. چنان چه روش های کاهش زمان تبدیلات به کار گرفته نشود غیر ممکن است سازمان به موقع به تقاضای مشتری پاسخ دهد که این خود کلید کاربردی کانبان در سیستم کششی است.

سیستم نگهداری خودگردان یک مورد حیاتی دیگر است که موفقیت سیستم تولید کششی را تضمین می کند. فعال نگه داشتن ماشین آلات و وجود برنامه های منظم نگهداری و تعمیرات و تمامی عناصر دیگر نگهداری بهره ور فراگیر برای اجرای موثر کانبان ضروری است. کانبان یک سیستم کنترل بصری پیشرفته است و بستگی به درک و نظمی دارد که از اجزای 5S نشأت می گیرد. مراحل ایجاد یک محیط شفاف – که برای نظم بخشیدن به محیط کار و ایجاد نمایش بصری و حمایت از بهبود مستمر (که با هر کدام از اپراتورها آغاز می‌شود) یک شروع مهم برای ایجاد یک سیستم کششی است.

سید حمیدرضا عظیمی
این مطلب توسط آقای سید حمیدرضا عظیمی نوشته شده است

عامل موفقیت کانبان چیست؟

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

تاثیر سیگار بر برند شخصی مهران مدیری

چندی پیش، مهران مدیری در یک نشست خبری و روبروی دوربین ده ها خبرنگار، اقدام به روشن کردن و کشیدن سیگار کرد ! این اتفاق باعث شد نام مهران مدیری بیش از پیش بر سر زبان ها بیفتند، چه تاثیری بر برند شخصی مهران مدیری داشته یا خواهد داشت؟ متن کامل مقاله تاثیر سیگار بر برند شخصی مدیری را بخوانید

ورود یا ثبت نامبازاریابی ویدیویی برای Tiggo 7

شرکت مدیران خودرو که همکاری نزدیکی با شرکت چینی چری برای تولید و فروش خودروهای چری در ایران دارد، اخیراً ویدیویی را در شبکه ه...

ادامه مطلب...
More:

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

گوگل پلاس یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام