برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران 1401 روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 15 تیر ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


وفاداری کافی نیست، سهم خرید مشتری را افزایش دهید

مدیریت فروش و بازاریابیمقالاتوفاداری کافی نیست، سهم خرید مشتری را افزایش دهید

دوره دیجیتال مارکتینگ

وفاداری کافی نیست، سهم خرید مشتری را افزایش دهید

برچسب ها: بازاریابیفروش

توجه به وفاداری مشتری کافی نیست، باید سهم خرید مشتری را بالا ببرید.سهم از مشتری

یک ابزار جدید- قاعده تخصیص سهم خرید مشتری – بهترین راه را برای سبقه گرفتن از رقبا نشان می دهد.

شرکت ها با سنجش شاخص هایی نظیر رضایت مشتریان و دیگر شاخص های پیشبردی سودآوری، زمان و پول زیادی صرف می کنند تا میزان وفاداری مشتریان خود را بالا ببرند. اما همبستگی ضعیفی بین چنین سنجه های سنتی ای با شاخصی چون سهم خرید مشتری(Share of Wallet) که از اهمیت بالاتری برخوردار است وجود دارد. منظور از سهم خرید مشتری درصد مخارج یک مشتری در یک طبقه از برند کالا ، فروشگاه و یا شرکت است. مشتری ممکن است از برند شرکت شما راضی باشد و با خوشحالی آن را به دیگران پیشنهاد کند اما اگر از رقبای شما راضی تر باشد، شما فروش خود را از دست خواهید داد. بنابراین تلاش درجهت جلب رضایت مشتری لزوماً کافی نیست. این موضوع بدین معنی نیست که معیارها و سنجه های سنتی ارزش ندارند. این گونه شاخص ها میزان رضایت افراد و تمایل آنها به پیشنهاد دادن محصولات شما به دیگران را به شما نشان می دهد. اما توان نشان دادن این نکته مهم را ندارند که مشتریان چگونه پول خود را بین محصولات شما و رقبایتان تقسیم می کنند.

خرده فروشی وال مارت در این رابطه تجربه تلخ و تکان دهنده ای دارد. در سال 2008 با توجه به بازخورهای متعددی که از مشتریان دریافت کرد شرکت تصمیم گرفت با تغییر رقابتطراحی های ابتکاری خود تجربه درک شده مشتریان را ارتقا بخشد. بدین منظور قفسه هایی که در ویترین های فروشگاه بدنمایی می کردند را حذف کرد، فروشگاه و ویترین ها را تزیین کرد، و قفسه هایی که بیش از حد با محصولات مختلف شلوغ شده بود را خلوت کرد. همان طور که انتظار می رفت با این اقدامات شاخص های رضایتمندی مشتریان بالا رفت. اما  فروش شرکت با افول طولانی و بی سابقه ای در طول دوران شرکت مواجه شد. چارلز هالی (Charles Holly) مدیر مالی شرکت وضعیت شرکت را در آن زمان این گونه توضیح می داد «در بیشتر فروشگاه ها مشتریان حضور داشتند و محصولات را می خریدند اما مقدار خرید آنها از دیگر خرده فروشی ها افزایش یافته بود » با اینکه رضایتمندی مشتریان بالا رفته بود اما سهم خرید مشتریان کاهش یافته بود.

در ارتباط با وفاداری مشتریان، مطالعه مقاله «شاخص وفاداری مشتریان NPS» را بخوانید.

اما سؤال اینجاست که اگر سنجه های وفاداری تأثیری بر سهم خرید مشتری ندارد پس چه شاخص هایی تأثیر دارد؟ برای یافتن پاسخ این سؤال مطالعه ای با  داده های طولی در طی دو سال ترتیب داده شد. در این مطالعه رفتار خرید 17000 مشتری در بیش از 12 صنعت در 9 کشور مختلف مورد بررسی قرار گرفت. داده های متنوعی از رکورد های فروش شرکت ها و نمره شاخص های رضایتمندی و وفاداری جمع آوری شد. تحلیل داده ها رابطه ظریف و شدیدی را میان برخی منغیرها برای ما نمایان ساخت: رتبه  یک برند در مقایسه با دیگر برند ها از دیدگاه مشتری  میزان سهم خرید مشتری را پیش بینی می کرد. این پیش بینی بر اساس فرمول ناشناخته تحت عنوان قاعده تخصیص سهم خرید مشتری (Wallet Allocation Rule) که قبلاً توسط بازاریابان مورد استفاده قرار می گرفت، محاسبه شد. از صنعتی به صنعت دیگر و از شرکتی به شرکت دیگر رابطه و همبستگی این فرمول با سهم خرید مشتری ارزیابی و نتیجه همبستگی به طور میانگین با مقدار بالای 0.9 ( در حالی که همبستگی کامل 1.0 است)  برآورد شد. مهمتر از این رابطه مشخص شد که همبستگی بین تغییرات قاعده تخصیص سهم خرید مشتری و سهم خرید مشتری 0.8 است در حالی که همبستگی تغییرات در رضایتمندی و نیت مشتری برای پیشنهاد محصولات به دیگران با سهم خرید مشتری تنها 0.1 برآورد شده است که این مقدار گواه بر رابطه ضعیف بین این دو متغیر است.

تفاوت اصلی قاعده تخصیص سهم خرید مشتری این است که دو فاکتور را در رابطه با برند شرکت مشخص می کند: 1- آیا برند شما انتخاب اول مشتری شماست؟ 2- چه مقدار از برند شما در سبد مشتری قرار دارد؟ با توجه به این دو فاکتور شما می توانید با اطمینان مقدار سهم خرید مشتری را پیش بینی کنید. برای مثال اگر برند شما یکی از دو برندی است که مشتری از آن استفاده می کند، با توجه به قاعده مذکور تأثیر تفاوت انتخاب شما توسط مشتری به عنوان برند اول یا دوم در شاخص های مالی نشان داده می شود. حتی وابسته شدن کوچک مشتری با محصول رقبا تأثیرات زیادی بر عملکرد مالی شما خواهد گذاشت: نیمی از هر دلار که می توانستید از مشتری جمع کنید به جیب رقیب  می رود. این تأثیر منفی زمانی کاهش می یابد که رتبه دومی شما در ذهن مشتری افزایش یابد و به اولی نزدیک شود.


این مطلب توسط آقای محمد مقدسی و با استفاده از منابع زیر نوشته شده است.

دانلود از کتابخانه دانلود این مطلب از کتابخانه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

Harvard Business Review,october 2011

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

نظرات   

 
0 #1 مسعود جاویدانی ۱۳۹۰-۰۹-۱۳ ۰۸:۵۸
بسیار جالب بود، سپاس.
بازگو کردن
 
 
0 #2 جواد توفيقي ۱۳۹۰-۰۹-۲۴ ۰۰:۵۱
آقای مقدسی عزيز.اينهمه زحمت كشيدين فقط به اين خاطر كه يه مطلب آورده باشين.چرا حد اقل يه موضوعي رو انتخاب نميكنين،زياد توضيح نخواد،كه مثل اين مطلب اينقدر سطحی ازش رد نشين. ما انتظار بيشتری داریم.
بازگو کردن
 
 
0 #3 سید حمیدرضا عظیمی ۱۳۹۰-۰۹-۲۴ ۱۸:۵۷
برخلاف جناب آقای توفیقی عزیز، من اصلاً تصور نمی کنم که این مطلب سطحی باشد. اتفاقاً به یکی از موضوعات جدید در بازاریابی پرداخته است و از قضا ترجمه از معتبرترین نشریه در حوزه کسب و کار یعنی Harvard Business Review است ! اتفاقاً از جدیدترین شماره های این نشریه (اکتبر 2011) هم ترجمه شده است.
ضمن احترام به نظر به آقای توفیقی، برخلاف ایشان مطالب آقای مقدسی را بسیار با علاقه پیگیری می کنم.
بازگو کردن
 
 
0 #4 محمد مقدسی ۱۳۹۰-۰۹-۲۵ ۱۳:۳۶
با سلام آقای توفیقی عزیز،ممنون از نظری که دادید هر چه باشد نظر شما برای من محترم است. واقعاً از هر نظری که منجر به بهبود کیفیت مطالب سایت باشد استقبال می کنم. اما برای انتخاب مطلب مطمئن باشید مجلات مختلف و مباحث مختلف بررسی می شوند و بهترین ها و به روز ترین ها برای سایت انتخاب خواهند شد.اگر صرفاً بنده بخواهم هر مطلبی روی سایت بیارم با توجه به اینکه در این 7 سال در رشته مدیریت تحصیل کردم مطالب فراوانی حاضر و آماده دارم که تنها نیاز به ctrl c و ctrl v دارد اما ترجیح می دهم مطالب روز رو ابتدا یاد بگیرم و بعد به دیگران انتقال دهم. در صورتی که مطلب فوق گنگ و مبهم است پیشنهاد می کنم مطلب محاسبه سهم خرید مشتری را که در راستای مطلب فوق نوشته شده است مطالعه کنید تابتوانید مفهوم سهم خرید مشتری را در عمل پیاده کنید.
با آرزوی توفیق روز افزون
بازگو کردن
 

مطلب ویژه

تاثیر سیگار بر برند شخصی مهران مدیری

چندی پیش، مهران مدیری در یک نشست خبری و روبروی دوربین ده ها خبرنگار، اقدام به روشن کردن و کشیدن سیگار کرد ! این اتفاق باعث شد نام مهران مدیری بیش از پیش بر سر زبان ها بیفتند، چه تاثیری بر برند شخصی مهران مدیری داشته یا خواهد داشت؟ متن کامل مقاله تاثیر سیگار بر برند شخصی مدیری را بخوانید

راهنمای خرید و فروش پژو ۴۰۵

حضور برخی خودروها در بازار خودروی کشور آن‌قدر نهادینه و قدیمی شده است که خرید و فروش آن‌ها امری بسیار عادی و روتین تصور می‌شو...

ادامه مطلب...
More:

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام