برای پیش ثبت‌نام در وبینار رایگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران1402 روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری فروردین ماه می‌باشد : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار در ایران1402»فرصت


اهمیت بازاریابی هدف در توسعه و جهانی شدن سازمان

مدیریت فروش و بازاریابیمقالاتاهمیت بازاریابی هدف در توسعه و جهانی شدن سازمان

دوره دیجیتال مارکتینگ

اهمیت بازاریابی هدف در توسعه و جهانی شدن سازمان

برچسب ها: بازاریابیبازاربرند

بیایید در ابتدا ابعاد و اهمیت استراتژی جهانی شدن را در نظر بگیریم. هنگامی که استراتژی جهانی شدن مطرح می شود، شرکت هابازاریابی و جهانی شدن احتیاج دارند که از خودشان بپرسند که آیا واقعاً نیاز به گسترش در سطح جهانی دارند؟ و اگر آری، آنها با تمرکز در چه بازارهایی می توانند رقابت موفقی داشته باشند. آنهایی که تصمیم به وارد شدن به بازارهای جهانی می گیرند باید به خاطر داشته باشند که نیاز دارند خودشان را در معرض رقابت با برخی رقبای موجود در سطح جهانی قرار دهند. برای توسعه این استراتژی ها مسائل و چالش هایی وجود دارد که باید به آنها توجه نمود  :

 

 

 

 


1. پتانسیل رشد و سرعت توسعه در خانه 

بسیاری از شرکت های ژاپنی هنگامی که گسترش در سطح جهانی مطرح می شود، عبارت «چرا نه؟» را می پذیرند. در حقیقت، این امر یک دلیل ناکافی در اتخاذ استراتژی جهانی شدن می باشد. در عوض، زمانی که ورود به بازاهای خارج از کشور مطرح می شود، شما ابتدا باید به سرعت و پتانسیل رشد در طی بازارهای داخلی توجه کنید. در بعضی موارد، بازار داخلی ممکن است کاملاً اشباع شده باشد و هزینه توسعه بیشتر بالا باشد. بنابراین، ممکن است باعث تشدید حس امکان سنجی ورود به بازارهای خارجی شود. به عنوان مثال، Lenovo، پیشرو بازار ساخت PC در چین در سال 1996، متوجه شد که صرف زمان بیشتر در افزایش سهم بازار در بازار داخلی مقرون به صرفه نیست. به منظور توسعه بیشتر و ایجاد مزیت ناشی از اقتصاد مقیاس ، مجبور بود وارد بازارهای بین المللی شود. در مقابل، دیگر شرکت های چینی، مانند Alibaba، Hualian Supermarket، CPIC و Henan Jianye، متوجه شدند که همچنان جایی برای رشد در بازارهای داخلی دارند. در نتیجه، آنها دانش و قدرت نفوذ خود را به رشد در بازارهای داخلی به کار گرفتند.

2. هم جنسی (همگنی) محصولات و خدمات در سرتاسر مرزها

ثبات و استحکام محصولات و خدمات در مناطق  مختلف یک سنجش مهم در جهانی شدن می باشد. ثبات بیشتر محصولات و خدمات، باعث کاهش مدیریت ریسک و بدست آوردن راحت تر اقتصاد مقیاس می شود. به عنوان مثال، Trend Micro، نرم افزار ضد ویروس تولید می کرد و طبیعت ویروس ها شرکت را مجبور به تولید نرم افزاری می کرد که ویروس ها را به صورت جهانی مورد توجه قرار دهد. یک محصول متمرکز بر ویروس «آسیایی» نبایستی بر شانس تکیه کند. اکثر لوازم خانگی و مخابراتی و محصولات کامپیوتری می بایستی در سطح جهان همگنی داشته باشند. بر عکس، حفظ ثبات در سرتاسر مرزهای جهانی برای برخی از بخش های خدماتی مانند رستورانها، شرکت های حسابداری، شرکت های حقوقی و آژانس های املاک، مشکل می باشد. همچنین این موضوع در مورد بخش های کاملاً قاعده مند نیز صدق می کند مانند عرضه انرژی و دفاع ملی.

3. قابلیت های اصلی و در نظر گرفتن برند تجاری 

به جز چند استثنا، بسیاری شرکت های چینی فاقد نام تجاری رسمی جهت توسعه در بازارهای مانند اروپا و آمریکا هستند. آنها همچنین در ستیز با این "بد نامی" هستند که گفته می شود محصولات چینی ارزان و با کیفیت بسیار پایین می باشند. در نتیجه، برای بسیاری از شرکت های چینی توسعه در این بازارها با نام تجاریشان می تواند بسیار مشکل باشد. به عنوان مثال، Giant Bicycle Inc، یکی از نام های تجاری معروف تایوانی بود که در سال 1987 وارد بازار آمریکا شد و تا سال 1999 باقی ماند. در مقابل، Galanz، گسترش خارج از مرز خود را به محض به دست آوردن قابلیت ساخت داخلی در دستور کار قرار داده است. احساس کبمود استعداد، نام تجاری و مجراها نیاز به رقابت در بازار جهانی دارد، بنابراین توقف توسعه نام تجاری در بازارهای خارجی و در عوض فعالیت کردن به عنوان یک (OEM) تولید کننده تجهیزات اصلی برای شرکت های چند ملیتی یک انتخاب مناسب می باشد. به عنوان نمونه Haier یک شرکت چینی است که برند خود را در آمریکا بوسیله هدف قرار دادن بخش های خاص، بالاتر از رقبای برتر بازار، مانند GE و Whirpool، ساخت.

4. تشابه بازارهای نوظهور

در حالی که ریسک بسیار بالایی برای شرکت های چینی جهت وارد شدن در بازارهای جهانی وجود دارد، ورود به بازارهای آسیایی، آمریکای لاتین و آفریقا که شبیه چین هستند، می تواند نسبتاً آسان باشد. در این بازارها، شرکت های محلی کمتر رقابت پذیرند و نام های تجاری چینی به آسانی مورد پذیرش قرار می گیرند. در نتیجه، از آنجا که این روش ریسک کمتری در بر دارد، یک شرکت چینی ممکن است این نوع توسعه بازار را به عنوان نقطه دستیابی به موفقیت و زمینه آموزشی برای شروع جهانی شدن باشد. تولید کنندگان تجهیزات تله کام مانند Huawei و ZTE، آسیای جنوب شرقی، آفریقا، اروپای شرقی و هند را به عنوان « بازار آزمایشی» انتخاب کردند، زیرا به رسمیت شناختن نام تجاری و تجهیزات تکنولوژیکی نسبتاً کم بوده و مشتریان نسبت به قیمت حساس هستند. با یکبار موفقیت در کشورهای در حال توسعه، شرکت می تواند به نوبه خود به توسعه بازار بپردازد. با این روش بود که Acer پس از سال ها فعالیت در آسیای جنوب شرقی، با موفقیت در اروپا و آمریکا توسعه یافت.

 

این مطلب توسط آقای سید یاسر شریعت و با استفاده از منابع زیر نوشته شده است:

دانلود از کتابخانه دانلود این مطلب از کتابخانه پایگاه اطلاع رسانی صنعت


منابع مورد استفاده در این مطلب:

کتاب انگلیسی:

Anticipating the future, IMD publications

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

تاثیر سیگار بر برند شخصی مهران مدیری

چندی پیش، مهران مدیری در یک نشست خبری و روبروی دوربین ده ها خبرنگار، اقدام به روشن کردن و کشیدن سیگار کرد ! این اتفاق باعث شد نام مهران مدیری بیش از پیش بر سر زبان ها بیفتند، چه تاثیری بر برند شخصی مهران مدیری داشته یا خواهد داشت؟ متن کامل مقاله تاثیر سیگار بر برند شخصی مدیری را بخوانید

راهنمای خرید و فروش پژو ۴۰۵

حضور برخی خودروها در بازار خودروی کشور آن‌قدر نهادینه و قدیمی شده است که خرید و فروش آن‌ها امری بسیار عادی و روتین تصور می‌شو...

ادامه مطلب...
More:

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام