برای پیش ثبت‌نام در وبینار رایگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران1402 روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری فروردین ماه می‌باشد : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار در ایران1402»فرصت


دنیا جهانبخت و تبلیغ برای بستنی دومینو

مدیریت فروش و بازاریابیمقالاتدنیا جهانبخت و تبلیغ برای بستنی دومینو

دوره دیجیتال مارکتینگ

دنیا جهانبخت و تبلیغ برای بستنی دومینو

برچسب ها: بازاریابی

عکس تبلیغاتی خانم دنیا جهانبخت برای محصول جدید دومینو (بستنی هندوانه ای) ! خانم جهانبخت نه بازیگر است، نه مجری است، نه خواننده است و ... اما یکی از برندهای شناخته شده در صنعت لبنیات کشور برای تبلیغ محصولش از وی استفاده کرده است ! این اقدام و شهرت وی به لحاظ اجتماعی به شدت قابل بررسی است، اما در اینجا ما از منظر یک اقدام تبلیغاتی به بررسی «دنیا جهانبخت و تبلیغ برای بستنی دومینو» می پردازیم.

شهرت دنیا جهانبخت

بررسی آمارهای جستجو در گوگل، نشان می دهد که واژه «دنیا جهانبخت» و ترکیبات آن یکی از واژگان پرجستجو در ایران بوده است. همچنین نگاهی به صفحات متعدد با ایندنیا جهانبخت و دومینو نام (صفحه منتسب به ایشان، صفحه طرفداران و ...) در شبکه اجتماعی اینستاگرام و تعداد دنبال کنندگان آنها به خوبی بر شناخته شده بودن ایشان در بین قشر وسیعی از مخاطبان ایرانی صحّه می گذارد. از سوی دیگر باید بگوییم که خانم جهانبخت از موضوعات داغ و مورد بحث ماه های گذشته جامعۀ ایرانی بوده است. بنابراین نقدی که بر عکس مربوطه می شود، بر عدم شهرت یا عدم نفوذ این پیام ندارد. بلکه از دریچه دیگری این اقدام بازاریابی را مورد نقد قرار داده است.

تبلیغات با استفاده از جامعه مرجع

در موضوع تبلیغات با مفهومی روبرو هستیم که از آن با نام «تبلیغات با استفاده از جامعه مرجع» برای مثال اگر برای تبلیغ یک خمیردندان نشان دهیم که یک فرد (دندانپزشک) در حال توصیه به استفاده از این خمیردندان است و یا خود از خمیردندان استفاده می کند، ما از تکنیک Reference Group استفاده کرده ایم.

همین روزها در کشور ما «نوین چرم» در حال استفاده از همین تکنیک است، بهرام رادان به عنوان یک بازیگر خوش چهره می تواند Reference Group برای مد و زیبایی و پوشاک باشد و یا در گذشته کمپین تبلیغاتی «ایکات» با محمدرضا گلزار و یا نفت بهران و مثالهای متعددی در دنیا مثل ورزشکاران با نایک و ...

اما فرد استفاده شده در این تصویر، به جز این که توسط افراد زیادی در جامعه شناخته می شود، چه ویژگی دیگری دارد؟ ایشان جامعه مرجع برای چه مهارت یا حوزه ای هستند؟ آیا این که ایشان  بستنی های دومینو را میل می کنند، برای مخاطب حامل پیام خوش طعمی است؟ چرا؟ از سوی دیگر آیا با توجه به خاستگاه اجتماعی ایشان، برای بخش قابل توجهی از مردم بار معنایی منفی ندارد؟

البته ممکن است، این تصویر به سفارش لبنیات دومینو انجام نشده باشد و این تصویر توسط شخص صاحب عکس، در فضای مجازی منتشر شده باشد و اساساً دومینو هزینه و سفارشی برای آن نداده باشد. اما انتشار آن بر روی صفحه بستنی دومینو در شبکه اجتماعی اینستاگرام، نشان دهنده آن است که این اقدام از سوی دومینو به عنوان یک ابزار تبلیغاتی مورد استفاده قرار گرفته است و از نظر نگارنده، این اتفاق چندان بر روند بازاریابی این برند و شخصیت برند موثر و مفید نخواهد بود.

به عبارتی، هر چند اگر بپذیریم که این تصویر باعث بیشتر دیده شدن دومینو و افزایش آگاهی از محصول جدید دومینو می شود، اما تصویر مطلوبی در ذهن مصرف کننده ایجاد نمی کند.

نگارنده بر این باور است که عدم وجود یک چارچوب و «باید و نباید» برای فعالیت در شبکه های اجتماعی که مبتنی بر چشم انداز، رسالت و خصوصاً «هویت برند» باشد، باعث می شود چنین اتفاقات رخ دهد.

زمانی که موارد اشاره شده به صورت مکتوب و مدون در اختیار مسئول شبکه های اجتماعی قرار نگیرد، فرد مربوطه بر اساس سلیقۀ خود و آن چه به نظرش جذاب می آید تصمیم می گیرد، و در چنین موقعیتی نمی توان از وی خرده گرفت. به نظر می رسد لازم باشد، برندها و سازمانهای بنام ایرانی، یک چارچوب استاندارد و مدون به عنوان یکی از اسناد زیردستی خود برای فعالیت های شبکه اجتماعی تدوین نمایند. حال که به درستی اهمیت شبکه های اجتماعی در برندهای ایرانی شناخته شده است، وجود چنین مستندی جداً ضروری به نظر می رسد.

دنیا جهانبخت در صفحه دومینو (اینستاگرام)

دنیا جهانبخت در تبلیغ دومینو

تبلیغ با تکنیک جامعه مرجع : بهرام رادان و نوین چرم

بهرام رادان و نوین چرم

تبلیغ با تکنیک جامعه مرجع : محمدرضا گلزار و ایکات

محمدرضا گلزار و ایکات

پیشتر، دومینو با برخی اقدامات تبلیغاتی که رنگ و بوی تقلید را داشت، انتقادهایی را متوجه خود نموده بود، می توانید در همین ارتباط مقاله «تقلیدی نو با دومینو» را بخوانید.

دنیا جهانبخت و تبلیغ برای بستنی دومینو

سید حمیدرضا عظیمی
این مطلب توسط آقای سید حمیدرضا عظیمی نوشته شده است

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی وال استریت : پول هرگز نمی خوابد

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، فیلمهای مدیریتی جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را نیز در کنار داستان جذاب و سینمایی خود دارند. فیلم وال استریت یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Wall Street Money Never Sleeps به کارگردانی Oliver Stone در سال 2010 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم وال استریت خیلی عمیق وارد مسائل بورس آمریکا می شود که مشاهده آن حتمای می تواند ... متن کامل مقاله را بخوانید

ورود یا ثبت نامدوره دیجیتال مارکتینگ

راهنمای خرید و فروش پژو ۴۰۵

حضور برخی خودروها در بازار خودروی کشور آن‌قدر نهادینه و قدیمی شده است که خرید و فروش آن‌ها امری بسیار عادی و روتین تصور می‌شو...

ادامه مطلب...
More:

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام