برای شرکت رایگان در وبینار رابگان مکانیزم خلق کسب و کار و ثروت در ایران1400 روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 6 اسفند ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «وبینار کسب و کارهای ثروت آفرین»فرصت

محاسبه درصد پیشرفت وزنی پروژه با استفاده از نرم افزار Microsoft Project

مدیریت پروژهمقالاتمحاسبه درصد پیشرفت وزنی پروژه با استفاده از نرم افزار Microsoft Project

دوره دیجیتال مارکتینگ

محاسبه درصد پیشرفت وزنی پروژه با استفاده از نرم افزار Microsoft Project

 در مواقعی که برای فعالیت­های پروژه منبعی تعریف نمی­ کنیم، می­ بایست اهمیت فعالیت­های مختلف پروژه را با ضرایت وزنی (Weight Factor) مشخص نماییم تا درصد پیشرفت پروژه، واقعی و قابل استناد باشد. وزن فعالیت­ها را می­توان از طرق مختلف بدست آورد ولی متدوال­ترین آنها وزن­های مالی، زمانی و فیزیکی است. با این وجود بهتر است ترکیبی مناسب از این اوزان به عنوان وزن هر فعالیت منظور شود تا تمامی جنبه­ های یک فعالیت در نظر گرفته شده باشد. در ادامه نحوه محاسبه هر یک از این اوزان و در نتیجه وزن نهایی هر فعالیت به اختصار آمده است:

 

وزن مالی:

وزن مالی هر فعالیت از حاصل تقسیم هزینه­ آن فعالیت بر هزینه­ کل پروژه بدست می­ آید. استفاده از متد ارزش کسب شده می­تواند در محاسبه وزن مالی بسیار مفید باشد.

 وزن زمانی:

وزن زمانی هر فعالیت از حاصل تقسیم زمان برنامه­ای هر فعالیت بر جمع مدت زمان کل فعالیت­های پروژه بدست می­آید. با توجه داشت که زمان فعالیت­ها می­بایست از Baseline پروژه استخراج شود.

 وزن فیزیکی:

وزن فیزیکی هر فعالیت از حاصل تقسیم حجم هر فعالیت بر مجموع احجام فعالیت­­ها بدست می ­آید. با توجه به اینکه جنس فعالیت­های یک پروژه با یکدیگر متفاوت بوده و جمع احجام آنها معنی ندارد، بهتر است از مفهوم ضریب اهمیت فعالیت­ها استفاده کنیم. بدین معنی که با توجه به نوع فعالیت (طراحی یا کارگاهی)، میزان ارتفاع محل انجام فعالیت از زمین، میزان بحرانی بودن فعالیت طبق برنامه زمانبندی (با توجه به میزان شناوری آن) و همچنین نوع تجهیزات و ماشین­ آلات مورد استفاده آن، مقادیری به فعالیت مربوطه اختصاص داده و به عنوان میزان اهمیت آن فعالیت در نظر می­ گیریم. حاصل تقسیم میزان اهمیت هر فعالیت بر مجموع این مقادیر برای کلیه فعالیت­ها ضریب اهمیت هر فعالیت را به ما می ­دهد. این ضرایب را می­ توانیم به عنوان وزن فیزیکی فعالیت­های پروژه در نظر بگیریم.

 محاسبه وزن نهایی:

اگر Wf و Wt و Wpبه ترتیب نشان­دهنده وزن­های مالی، زمانی و فیزیکی هر فعالیت باشد و af و at و ap به ترتیب ضرایب وزنهای مالی، زمانی و فیزیکی جهت محاسبه درصد وزنی نهایی هر فعالیت با شند خواهیم داشت:

 

باید توجه داشت که مجموع درصدهای وزنی تمامی فعالیت­های پروژه می­بایست برابر 100 باشد. همچنین نظر به اهمیت وزنهای مالی و نحوه انجام فعالیت­ها بهتر است : af>ap>at

 محاسبه درصد پیشرفت وزنی کل پروژه با استفاده از نرم ­افزار Microsoft Project:

جهت محاسبه درصد پیشرفت وزنی پروژه، کافی است درصد وزنی هر یک از فعالیت­های پروژه (سطح آخر WBS) را در ستون work نرم افزار Microsoft Project و درصد پیشرفت آنها را در ستون  work complete% وارد کنیم. سپس می­ توانیم درصد پیشرفت وزنی کل پروژه را از همین ستون  work complete% در مقابل summary کل پروژه بدست آوریم. در صورتی که از ضرایب وزنی استفاده نکنیم مبنای محاسبه نرم افزار تنها زمان انجام فعالیت­ها خواهد بود که مسلما واقعی و کاربردی نیست.

این مطلب توسط آقای محمدرضا حسین زاده نوشته شده است.

دانلود از کتابخانه دانلود این مطلب از کتابخانه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی وال استریت : پول هرگز نمی خوابد

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، فیلمهای مدیریتی جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را نیز در کنار داستان جذاب و سینمایی خود دارند. فیلم وال استریت یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Wall Street Money Never Sleeps به کارگردانی Oliver Stone در سال 2010 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم وال استریت خیلی عمیق وارد مسائل بورس آمریکا می شود که مشاهده آن حتمای می تواند ... متن کامل مقاله را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام