برای شرکت رایگان در وبینار ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 30 مهر ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران»فرصت

نگاهی تحلیلی به اقتصاد چین

اقتصاد مدیریتمقالاتنگاهی تحلیلی به اقتصاد چین

دوره دیجیتال مارکتینگ

نگاهی تحلیلی به اقتصاد چین

برچسب ها: کشورهاچین

چین طی سالیان گذشته خود را به عنوان یکی از عوامل اصلی در رشد اقتصاد جهانی مطرح کرده است. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۰ سهم این کشور در افزایش شاخصاقتصاد چین تولید ناخالص داخلی جهان تقریبا از مجموع آمار کشورهای توسعه یافته بیشتر بود. از این رو، جای تعجبی ندارد که هرگونه مشکل و کاهش شاخص‌های اقتصادی در آن باعث افزایش نگرانی بازار‌ها شود. دلیل نگرانی‌های اخیر نیز تعیین هدف ۷. ۵ درصدی رشد سالانه از سوی دولت پکن بوده که در صورت تحقق چنین مساله‌ای، «پاندا» (چین) کمترین میزان رشد خود از سال ۲۰۰۴ تاکنون را تجربه خواهد کرد.

چین به نوعی همواره متعهد به تعیین هدف حداقلی ۸ درصد بوده و تعیین هدف ۷. ۵ درصدی، موج عظیم نگرانی و ترس را در بازارهای مختلف ایجاد کرده است. اما این نگرانی‌ها تا چه میزان می‌تواند جدی محسوب شود؟ کسانی که دیدگاه مثبتی نسبت به شرایط موجود و آینده دارند، این مساله را مطرح می‌کنند که چین سابقه طولانی در ثبت ارقامی فرا‌تر از اهداف پیش بینی شده دارد.

در حالی که طی هشت سال گذشته هدف ۸ درصدی همواره در دستور کار دولت این کشور قرار داشته اما به رغم بی‌ثباتی‌های غیر معمول اقتصاد جهانی، طی سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ به ترتیب آمار ۱۰. ۴ و ۹. ۲ درصدی را به ثبت رسانده است. در نتیجه تعین هدف ۷. ۵ درصدی به معنای تحقق واقعی این رقم در سال جاری میلادی نیست. علاوه بر این، با تعیین ارقام کمتر، دولت می‌تواند از برخی اقدام‌های سختگیرانه برای افزایش رشد جلوگیری کند.

دور اخیر اقدام‌های محرک رشد اقتصادی، فشارهای تورمی چشمگیری را بر چین وارد کرده و باعث ایجاد حباب بخش مسکن نیز شد. پس از ثبت نرخ تورم ۵. ۴ درصد در سال گذشته میلادی، دولت این کشور هدف ۴ درصد را برای سال جاری میلادی در نظر گرفته است. از سوی دیگر، اقدام‌های محرک می‌توانست این انتظار را ایجاد کند که دولت در زمان بروز مشکل و کاهش رشد به سرعت دخالت کرده تا آن‌ها را برطرف کند.

واقع گرایان تغییر در اهداف رشد چین را نشان از بلوغ تدریجی اقتصاد این کشور می‌دانند. آن‌ها معتقدند چین با انتقال از یک دوره بلند مدت ثبت آمارهای چشمگیر در زمینه رشد اقتصادی به الگویی با وابستگی به افزایش بهره وری، سازمان دهی بهتر و ابتکار مواجه است. ون ژیابائو نخست وزیر چین نیز با اشاره به توسعه پایدار‌تر و کارآمد‌تر به نوعی بر این مساله تاکید دارد. از این رو، چین باید به تدریج اتکای خود به صادرات را کاسته و مصرف داخلی را افزایش دهد.

اما دیدگاه منفی و بدبینانه نسبت به شرایط دومین نظام اقتصادی بزرگ جهان نیز وجود دارد. از این منظر، چین در بحرانی جدی به سر برده و احتمالا با کاهش شدید شاخص‌های اقتصادی خود که پیامدهای جدی جهانی نیز در پی دارد، مواجه خواهد شد. چین به تنهایی ۴۰ درصد از مصرف جهانی مس و آلومینیوم را به خود اختصاص داده، برای اعضای شورای همکاری خلیج فارس در حکم یکی از منابع رشد تقاضا برای صادرات نفت بوده و یکی از بازارهای صادراتی مهم اروپا، آمریکا و ژاپن نیز محسوب می‌شود. از این رو تبعات بحران در نظام اقتصادی چین کاملا روشن است.

به اعتقاد طرفداران این دیدگاه، نشانه‌های بروز مشکل در اقتصاد چین وجود دارد. رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۱ کمترین آمار فصلی طی دو سال گذشته را به ثبت رساند، اما رقم ۹. ۱ درصدی آن همچنان بسیار چشمگیر است. رشد صادرات این کشور در دو ماه اول سال جاری میلادی نیز برابر با ۶. ۹ درصد بود که نسبت به رقم ۱۳. ۴ درصدی دسامبر ۲۰۱۱ کاهش چشمگیری داشته است. رشد واردات نیز از ۱۱. ۸ درصد به ۷. ۷ درصد کاهش یافته است.

با این وجود، یک بررسی منصفانه نشان می‌دهد که شرایط چین همچنان نسبت به بحرانی که منتقدان در نظر می‌گیرند، فاصله بسیاری دارد. شوک‌های خارجی خطرات بالقوه‌ای را برای اقتصاد صادرات محور چین ایجاد کرده‌اند اما مدیریت این آسیب پذیری نیز در حال افزایش است. اگرچه ارزیابی‌های مختلفی در این زمینه انجام می‌گیرد، اما صادرات رقمی بیش از ۲۰ درصد از تولید ناخالص داخلی چین را تشکیل نمی‌دهد.

از سوی دیگر، مجموع ذخایر این کشور برابر با ۳. ۲ تریلیون دلار است که بیش از ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشور بوده و برای مقابله با بحران‌های بزرگ کافی به نظر می‌رسد. همچنین پیشرفت‌هایی در زمینه کنترل نرخ تورم صورت گرفته و بانک مرکزی اقدام‌های مختلفی را برای افزایش رشد اقتصادی چین انجام داده است.

در مجموع، دیدگاه واقع گرایان به حقیقت نزدیک‌تر است. دولت پکن در تلاش است تا انتظارات را مدیریت کند. همچنین به مشکلاتی که رشد بسیار زیاد می‌تواند ایجاد کند، آگاه بوده و قصد دارد کاهش تدریجی و جریان باثبات رشد اقتصادی در کنار نوسازی مداوم آن را انجام دهد. از منظر اقتصادی و مالی این خبر بسیار خوبی بوده و به معنای بهره وری بیشتر، فرصت‌های ارزشمند‌تر و خطرات کمتر است.


منبع: پول نیوز

دانلود از کتابخانه دانلود ان مطلب از کتابخانه پایگاه اطلاع رسانی صنعتت

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

تاثیر سیگار بر برند شخصی مهران مدیری

چندی پیش، مهران مدیری در یک نشست خبری و روبروی دوربین ده ها خبرنگار، اقدام به روشن کردن و کشیدن سیگار کرد ! این اتفاق باعث شد نام مهران مدیری بیش از پیش بر سر زبان ها بیفتند، چه تاثیری بر برند شخصی مهران مدیری داشته یا خواهد داشت؟ متن کامل مقاله تاثیر سیگار بر برند شخصی مدیری را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام