برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران 1401 روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 26 مرداد ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


چیدمان U شکل

برنامه ریزی و مدیریت تولیدمقالاتچیدمان U شکل

دوره دیجیتال مارکتینگ

چیدمان U شکل

در سیستم تولید ناب به منظور پاسخ گویی به نوسانات تقاضا از چیدمان U شکل ترکیبی در سلول های تولیدی استفاده می شود. در چیدمان U شکل نقطه ورود و خروج خط تولید از یک سمت می باشد. مزیت عمده چنین چیدمانی انعطاف پذیری برای افزایش یا کاهش تعداد کارگران مورد نیاز به منظور تطبیق با تغییرات تقاضای بازار می باشد. در قسمت داخلی چیدمان U  شکل می توان افرادی را اضافه یا کم نمود.

در چیدمان U شکل عملیات توسط افرادی با مهارت های یکسان انجام می شود و به همین دلیل تعداد WIP درون سیستم میتواند ثابت باشد. بنابراین با تعیین یک مقدار استاندارد موجودی، عملیاتی که با دیگر عملیات هماهنگ و هموار نیستند (موجودی کمتر یا بیشتر از استاندارد دارند) قابل شناسایی بوده و امکان بهبود عملکرد آن امکان پذیر می­شود.  داشتن یک WIP ثابت از جمله فاکتورهای مورد نیاز برای پیاده سازی سیستم کششی و دستیابی به جریان تولید هموار میباشد.

بنابر این با بکارگیری چیدمان U  شکل در داخل سلولها و استفاده از کارگران چندمهارته زمینه لازم برای پیاده سازی سیستم کششی و جریان هموار فراهم می شود. سیستم هایی که دارای ماشین آلات با درجه اتوماسیون و اندازه بزرگ می باشندبه گونه ای که  مکان بار دادن و تخلیه آن در دو نقطه متفاوت می باشند، به دو کارگر نیاز داشته و هر فرد دارای زمان بیکاری و اتلاف می باشد. در چنین محیط های تولیدی امکان پیاده سازی چیدمان U شکل وجود ندارد. سیستم های تولیدی که دارای ماشین های با درجه اتوماسیون پایین و چند کاره می باشند اگر موقعیت بار و تخلیه هر دو در یک نقطه به خصوص باشد، یک کارگر می تواند به تنهایی ماشین را سرویس کرده و سبب افزایش بهره وری منابع انسانی و ماشین الات شود. استفاده از ماشین الات U شکل ترکیبی، تخصیص عملیات مابین کارگران به منظور جوابگویی به تغییرات بازار را امکان پذیر می سازد.

تصویر زیر یک چیدمان U شکل را در سالن تولید نشان می دهد.

چیدمان u شکل

این مطلب توسط آقای احسان مردان و با استفاده از منابع زیر تالیف شده است.

دانلود از کتابخانه دانلود این مطلب از کتابخانه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

منابع مورد استفاده در این مطلب :

Feld W.M., Lean Production,1998


Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی دفتر کار یا Office Space

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، اینها فیلمهایی هستند که می توانند جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را داشته باشند. فیلم دفتر کار یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Office Space به کارگردانی Mike Judge در سال 1999 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم Office Space در فضایی هجو گونه زندگی روزمره و کاری مردم آمریکا در اواخر دهه 90 میلادی ... متن کامل مقاله را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام