برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران 1401 روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 26 مرداد ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


وال مارت برندی با استراتژی قیمت ارزان

مدیریت فروش و بازاریابیمقالاتوال مارت برندی با استراتژی قیمت ارزان

دوره دیجیتال مارکتینگ

وال مارت برندی با استراتژی قیمت ارزان

بعید است کتاب مدیریت بازاریابی و فروش یا مدیریت استراتژیک را به انتها برسانید و مثالی از وال مارت این سلطان خرده فروشی جهان در آن نبینید ! قبلاً در سایت پایگاه وال مارتاطلاع رسانی صنعت و مطالبی در مورد کسب و کار چند صد میلیارد دلاری وال مارت نوشته بودیم که شاید « از دریانی تا وال مارت » با مقایسه بین سوپرمارکتهای ایرانی و وال مارت و نگاهی به نقش فناوری اطلاعات و همچنین «راز موفقیت پرفروشترین شرکت دنیا» از بهترین این مطالب بودند. اما در اینجا نگاهی داریم به روند شکل گیری برند Wal-Mart و استراتژیهایی که منجر به خلق این برند دست نیافتنی شده است.

امروزه Wal-Mart که نخستین شعبه آن در سال 1962 در ایالت Arkansas افتتاح شد به عنوان بزرگترین فروشگاه زنجیره ای در دنیا شناخته می شود و در برگیرنده بیش از 5700 فروشگاه، 1350 خرده فروشی، بیش از 2000 فروشگاه مرکب از خرده فروشی و فروشگاه های عرضه انواع سبزی ها و میوه ها و 550 فروشگاه بزرگ (Sam's Club) است. Sam Walton بنیان گذار وال مارت در صدد بود تا با ایجاد فروشگاه های کوچک و ارزان قیمت، مجموعه ای از محصولات کاربردی را در اختیار مشتری ها قرار دهد و با ارائه خدمات با کیفیت به آنها، برند قدرتمندی را در زمینه عرضه و توزیع مواد مصرفی ایجاد کند.

یکی از عوامل کلیدی ایجاد رضایت و تجربه ی لذت بخش خرید برای مشتری ها، قیمتهای پایین محصولات وال مارت است.این فروشگاه زنجیره ای با نوآوری در استراتژیهای قیمت گذاری و اجرای سیاست قیمت گذاری بر پایه قیمتهای روز و کاهشی (*EDLP) توانست از سایر فروشگاه های زنجیره ای متمایز شود. شعار وال مارت «ماه همیشه ارزان می فروشم» نشان دهنده جدیت و تعهدات این شرکت در درک و پاسخگویی به رقابت است. شهرت وال مارت در زمینه ارائه خدمات مشتری پسندانه، یکی دیگر از عوامل کلیدی موفقیت آن در ایجاد رضایت مشتری است. در قسمت ورودی فروشگاه های وال مارت تعدادی از کارکنان فروشگاه ضمن خوش آمد گویی به مشتری ها آنها را در یافتن کالاهای مورد نیازشان یاری می کنند. این فروشگاه ها با استخدام کارکنان دلسوز و فهیم و تاکید و تمرکز بر دستیابی به رضایت مشتریان، آنها را در سراسر فروشگاه به نحوی مستقر می سازد که بتوانند به سریعترین و راحت ترین شکل در مواقع مورد نیاز به کمک مشتری بشتابند. این گونه رفتارها و رویکردها میزان اعتماد مردم را به وال مارت تقویت می کند. در یکی از نظرسنجی های انجام شده از مشتریان پرسیده شد : «وال مارت برای شما چه مفهومی دارد؟» در پاسخ به این سوال بیشتر مشتری ها عبارت «اعتماد» را به جای «قیمتهای مناسب» برگزیدند.

یکی از عوامل تاثیر گذار بر موفقیت این شرکت اتخاذ و اجرای رویکردهای پیچیده و منطقی است.

Sam Walton در بحث اتخاذ رویکردهای منطقی، یکی از پیشگامان زمان خود به شمار می آمد. وی در دهه 1960 با درک این نکته که دستیابی به رشد بلند مدت نیازمند استفاده و نصب سیستمهای اطلاعاتی پیشرفته برای مدیریت ورود و خروج حجم انبوهی از کالاها به فروشگاه است، درصدد چاره اندیشی برای آن برآمد.تا سال 1998 پایگاه داده های رایانه ای در شرکت وال مارت پس از پایگاه اطلاعاتی پنتاگون به عنوان بزرگترین نمونه از نظر حجم اطلاعات به شمار می آمد. یکی از نویسندگان کتب کسب و کار به تازگی وال مارت را به عنوان «سلطان سیستمهای منطقی در سطح فروشگاه های جهان» معرفی کرده است.

امروزه، وال مارت کوچکترین شباهتی با فروشگاه افتتاح شده در Arkansas سال 1962 ندارد. این شرکت یکی از بزرگترین مجموعه های فروشگاه و خرده فروشی در سراسر آمریکا به شمار می آید و کسب و کار خود را به آمریکای جنوبی و شمالی گسترش داده است. حجم فروش سالانه ی وال مارت در سال 2005 حدود 316 میلیارد دلار بوده است. به این ترتیب، در این سال به عنوان برترین برند در رتبه بندی Fortune 500 معرفی شد.

توضیح:

* EDLP مخفف Everyday Low Price می باشد. EDP یک استراتژی قیمت گذاری است که به مشتری این اطمینان را می دهد که کمترین قیمت را خواهند پرداخت بدون آن که برای حراج یا ... منتظر بمانند. شایان ذکر است که در اقتصادهای پیشرفته دنیا، صاحبان کسب و کار با قیمت گذاری دولتی و ... روبرو نیستند و در قیمت گذاری صرفاً از شرایط حاکم بر کسب و کار خود و بازار پیروی می کنند به همین دلیل ممکن است مشتریان برای یک محصول با قیمتهای متفاوت از جانب فروشندگان مختلف روبرو شوند و اساساً همین موضوع منجر به خلق رقابت، افزایش بهره وری خواهد شد.


این مطلب توسط آقای سید حمیدرضا عظیمی تالیف شده است.

دانلود از کتابخانه دانلود این مطلب از کتابخانه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

منابع مورد استفاده در این مطلب:

کتاب فارسی، مدیریت استراتژیک برند نوشته کوین لین کلر و ترجمه عطیه بطحایی

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی دفتر کار یا Office Space

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، اینها فیلمهایی هستند که می توانند جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را داشته باشند. فیلم دفتر کار یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Office Space به کارگردانی Mike Judge در سال 1999 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم Office Space در فضایی هجو گونه زندگی روزمره و کاری مردم آمریکا در اواخر دهه 90 میلادی ... متن کامل مقاله را بخوانید

راهنمای خرید و فروش پژو ۴۰۵

حضور برخی خودروها در بازار خودروی کشور آن‌قدر نهادینه و قدیمی شده است که خرید و فروش آن‌ها امری بسیار عادی و روتین تصور می‌شو...

ادامه مطلب...
More:

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام