برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران ١٤٠٠ روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 12 خرداد ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


مدیران خودروساز جهان با بالاترین حقوق

اخبار مدیراناقتصاد کلانمدیران خودروساز جهان با بالاترین حقوق

دوره دیجیتال مارکتینگ

مدیران خودروساز جهان با بالاترین حقوق

برچسب ها: صنعت خودرو

با توجه به رخ دادن رسوایی های مختلف در حوزه خودرو در سطح جهانی، به طور متداول به عملکرد مدیران این حوزه پرداخته می شود تا شاید ریشه اصلی مشکلات مشخص گردد، بر همین اساس به حقوق و دستمزد مدیران خودروساز جهان می پردازیم .

یکی از شفاف‌ترین دستمزدهای مدیران صنعت خودروسازی دنیا که البته بالاترین دستمزد در دنیا در صنعت خودرو نیز می باشد، مربوط به مدیرعامل شرکت جنرال موتورز است. گر چه ماری بارا، مدیرعامل جنرال موتورز، سال پیش دستمزدش کاهش یافت، با این وجود در میان مدیرعاملان صنعت خودروی جهان، همچنان بیشترین درآمد را دارد.

مدیران خودروساز جهان با بالاترین حقوق

دستمزد مارک فیلدز، مدیرعامل فورد موتور، در سال گذشته 19درصد افزایش یافت و به 1/ 22 میلیون دلار رسید که اندکی کمتر از درآمد بارا می باشد. مارک فیلدز در شرایطی از سمت مدیریت شرکت فورد برکنار گردید که تنها سه سال بود در این سمت مشغول به فعالیت شده بود.

سرجو مارکیونه، مدیرعامل فیات‌کرایسلر، در سال گذشته درآمدی بالغ بر 9/ 9 میلیون یورو داشت که با نرخ کنونی دلار تقریباً 6/ 10 میلیون دلار می‌شود. مارکیونه در سال 2015 مبلغ 4 میلیون دلار به‌عنوان حقوق، مبلغ 85/ 6 میلیون دلار به‌عنوان پاداش و مبلغ 7/ 62 میلیون دلار به‌عنوان پاداش سهام دریافت کرد.

در پی رسوایی فولکس‌واگن، این خودروساز آلمانی تصمیم گرفت به‌منظور کاهش هزینه‌ها برای دستمزد مدیران این شرکت سقف تعیین و بسته پرداختی سالانه مدیرعامل را به 10 میلیون یورو یا 7/ 10 میلیون دلار محدود کند. براساس این برنامه اعضای هیات‌مدیره سالانه مبلغی کمتر از 10 میلیون یورو دریافت می‌کنند. این برنامه به‌گونه‌ای طراحی شده است که مدیران حقوق ثابت بیشتری دریافت می‌کنند، اما دریافتی‌های متغیر آنها کمتر خواهد بود. براساس این برنامه، مدیران می‌توانند در سهام فولکس‌واگن سرمایه‌گذاری کنند اما باید سهام خود را برای چندین سال نگه دارند. این برنامه در شرایطی تدوین شد که فولکس‌واگن به‌دلیل دستمزد بالای مدیران به شدت مورد انتقاد قرار گرفته بود.

مارتین وینترکورن، مدیرعامل سابق گروه خودروسازی فولکس‌واگن، پردرآمدترین مدیر خودرویی آلمان بود. او در سال 2014 حدود 16 میلیون یورو دریافت کرد. گرچه در سال 2015 درآمد او تقریبا نصف شد، اما با توجه به کاهش شدید ارزش سهام فولکس‌واگن درپی رسوایی این شرکت، بازهم حقوق بالایی دریافت کرد.در شرایطی که دستمزد مدیران خودرویی آمریکایی و اروپایی تا این حد شفاف است، در آسیا دریافتی مدیران شرکت‌های خودروساز معمولا به‌طور رسمی و علنی اعلام نمی‌شود. این عدم شفافیت هم موجب بدبینی افکار عمومی می‌شود و هم میزان پاسخگویی مدیران را در برابر مصرف‌کنندگان کاهش می‌دهد. به‌عنوان مثال در اکثر موارد میزان دریافتی‌های مدیران خودرویی ژاپن که معمولا کمتر از همتایان آمریکایی و اروپایی خود دستمزد دریافت می‌کنند، به‌طور رسمی منتشر نمی‌شود.

کم‌درآمدترین مدیرعامل صنعت خودروی جهان اما ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، است. بر اساس آخرین گزاراشاتی که تسلا از دستمزد مدیران خود منتشر کرده است مربوط به سال 2015 است. ماسک در سال 2015 مبلغ 37 هزار و 584 دلار دریافت کرد.

ماسک مالک 6/ 33 میلیون سهم از سهام تسلا به ارزش تقریبی 10 میلیارد دلار می باشد و به همین علت ثروتمندترین مدیر خودرویی جهان به شمار می آید. از دیگر مدیرعاملان پردرآمد صنعت خودروی دنیا، کارلوس گوسن مدیرعامل رنو-نیسان است. نیسان موتور اظهار داشته است در سال مالی منتهی به ماه مارس، مبلغ 098/ 1 میلیارد ین یا 81/ 9 میلیون دلار به گوسن دستمزد پرداخت کرده است که نسبت به سال پیش 5/ 2 درصد افزایش داشته است.

گوسن در سال گذشته مبلغ 06/ 7 میلیون یورو یا 89/ 7 میلیون دلار به‌عنوان مدیرعامل رنو دریافت کرد. گوسن در پایان ماه مارس از سمت مدیرعاملی رنو استعفا کرد، اما همچنان رئیس هیات‌مدیره این شرکت است. او همچنین به‌عنوان رئیس هیات‌مدیره رنو و رئیس هیات‌مدیره میتسوبیشی، دستمزدهای جداگانه‌ای دریافت می‌کند.

مدیران خودروساز جهان با بالاترین حقوق

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی وال استریت : پول هرگز نمی خوابد

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، فیلمهای مدیریتی جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را نیز در کنار داستان جذاب و سینمایی خود دارند. فیلم وال استریت یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Wall Street Money Never Sleeps به کارگردانی Oliver Stone در سال 2010 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم وال استریت خیلی عمیق وارد مسائل بورس آمریکا می شود که مشاهده آن حتمای می تواند ... متن کامل مقاله را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام