برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران 1401 روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 15 تیر ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


نرخ بهره واقعی در ایران چقدر است؟

اخبار مدیراناقتصاد کلاننرخ بهره واقعی در ایران چقدر است؟

دوره دیجیتال مارکتینگ

نرخ بهره واقعی در ایران چقدر است؟

برچسب ها: اقتصادبانک

زمانی کاهش نرخ تورم باعث کاهش نرخ بهره می گردد که اقتصاد یک کشور در حالت تعادل قرار بگیرد. به نقل از خبرآنلاين، سيامك قاسمي مديرعامل موسسه مطالعات اقتصادي بامداد اظهار داشت: زمانی که اقتصاد در شرايط متعادل قرار داشته باشد كاهش نرخ تورم موجب كاهش نرخ بهره نیز می گردد و به همين علت نیز توصيه مى شود که با كاهش نرخ تورم، نرخ هاى سپرده بانكى نيز بايد كاهش پيدا كند تا تفاوت نرخ سپرده بانكى يا همان نرخ بهره اسمى با نرخ تورم كه مى شود نرخ بهره واقعى تقريبا ميزان ثابتى باشد.

در اقتصاد ايران نيز وقتى تورم از عددى نزديك به چهل درصد در سال ٩٢ به عددى نزديك به ١٠ درصد رسيد اما نرخ سود سپرده بانكى يك ساله يا همان نرخ بهره اسمى هنوز هم نزديك به ٢٠ درصد است، نرخ بهره واقعى در ايران نزدیگ به ١٠ درصد رسيده بود كه تا حد زیادی بیشتر از استاندارهاى معمول بود و بسيارى همين موضوع را از دلايل ركود اقتصادى سال ٩٤ تلقی می کنند.

نرخ بهره واقعی در ایران چقدر است؟به همین منظور نیز بانك مركزى از دى ٩٤ و به دنبال پایین آوردن نرخ بهره واقعى و با توجه به كاهش نرخ تورم به زير ١٠ درصد، در دو مرحله نرخ سپرده هاى بانكى را از ٢٠ درصد به ١٥ درصد تنزل داد تا اين موضوع منجر به خروج بخشي از نقدينگى از قالب سپرده هاى مدت دار گردیده و چرخ اقتصاد به راه بيفتد، اما آمارها بیانگر این است که شرايط به تازگى به گونه ای دیگری در حال رخ دادن است!

نكته گنگ در شرايط کنونی سياست هاى پولى ایران این است كه با و جود ادامه روند كاهشى نرخ تورم در اقتصاد ايران و رسيدن آن به عدد نزديك ٩ درصد، قيمت واقعى پول در اقتصاد ايران از اين كاهش پیروی نمی کند و به جاى حركت همسو نرخ تورم و نرخ بهره در اقتصاد کشور اين دو متغير به صورت واگرا به حركت درآمده اند.

اين روند واگرا بودن حركت نرخ سود در بازار بين بانكى و غير رسمى با روند كاهشى نرخ تورم در مدت دو ماهه اخير بیانگر آن است که به علل مختلف  ارزش واقعى پول در اقتصاد کشور در شرايط کنونی بيشتر از نرخ ١٥ درصد نرخ رسمى بوده و اين بالا بودن قيمت تمام شده پول را مى توان به علت های بسیاری نظیر مشكلات ساختارى شبكه بانكى ایران و انجماد بخش اعظمی از دارايي هاى بانك ها در دارايي هاى غيرمالى يا در قالب بدهى هاى دولتى توجيه كرد.

اما نكته قابل توجه آن است كه اگر قبول کنیم كه ارزش واقعى پول در شرايط کنونی بيشتر از نرخ سپرده رسمى - ١٥ درصد - است، این موقع است كه مى توان پی برد كه هرگونه نوسان مستمر در ديگر بازارها نظیر نوسانات اخير بازار ارز چه خطر بالقوه اى براى سيال شدن نقدينگى به سمت ديگر بازارها براى كسب سود واقعى و آغاز موج تازه اى از سفته بازى می باشد.

نرخ بهره واقعی در ایران چقدر است؟

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

همه چیز را درباره ارز دیجیتال تلگرام بدانید

تلگرام، پیام رسانی متفاوت برای ایرانی هاست، پیام رسانی که میلیون ها کاربر ایرانی دارد. مدتی است که مدیران تلگرام از برنامۀ آنها برای ورود به بلاک چین و ارزهای دیجیتال خبر داده اند. اتفاقی که می تواند برای ایرانی ها بسیار مهم باشد. اما دربارۀ ارز دیجیتال تلگرام که نامش را گرام گذاشته اند، بیشتر بدانید. اینجا کلیک کنید.

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام