برای شرکت رایگان در وبینار ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 1 بهمن ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران»فرصت

قیمت پایین نفت تکرار نخواهد شد

اخبار مدیراناقتصاد کلانقیمت پایین نفت تکرار نخواهد شد

دوره دیجیتال مارکتینگ

قیمت پایین نفت تکرار نخواهد شد

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که با توجه به اینکه کاهش عرضه خارج از اوپک و اختلال درون اوپک باعث کاهش عرضه مازاد جهانی گردیده، قیمت نفت ممکن است پایین‌ترین سطح خود را پشت سر گذاشته باشد و پایین تر این قیمت نخواهد رفت.

به نقل از اقتصادنیوز، طبق اعلام آژانس بین‌المللی انرژی تولید خارج از اوپک در سال جاری روزانه 750 هزار بشکه (150 هزار بشکه بیش از برآورد ماه پیش) کاهش خواهد یافت. بازارها همچنین از پایین آمدن تولید در عراق و نیجریه حمایت شده‌اند و ایران نیز آهسته‌تر از برنامه خود بعد از پایان تحریم ها تولیدات خود را بیشتر کرده است.

بعد از عقب‌نشینی تولیدات شیل آمریکا و تصمیم برخی از اعضای اوپک جهت ثابت نگهداشتن سطح تولیدات خود در کنار روسیه، قیمت نفت 50 درصد از پایین‌ترین سطح 12 سال اخیر خود در ماه ژانویه فاصله گرفته است. این توافق در راستای ثابت نگهداشتن تولید که باعث حمایت قیمت در چند جلسه اخیر شده است، در نیمه آغازین سال به نظر تاثیر قابل‌توجهی روی بازار نخواهد داشت.

توجه آژانس به قیمت‌ها نسبت به گزارش ماه پیش تغییر کرده است. آژانس ماه پیش اعلام کرده بود که قیمت نفت به علت عرضه مازاد جهانی به شدت با کاهش روبرو خواهد بود. چشم انداز تعادل عرضه و تقاضا در نیمه آغازین سال نسبت به سال پیش تغییر موثری نکرده است. میزان مصرف جهانی روزانه 1.2 میلیون بشکه افزایش خواهد داشت و باعث می شود تا میزان عرضه مازاد جهانی از 1.7 میلیون بشکه در روز در نیمه اول سال به 200 هزار بشکه در روز در نیمه دوم سال کاهش پیدا کند.

آژانس بین‌المللی انرژی ماه پیش گفته بود که عرضه مازاد در نیمه دوم سال 300 هزار بشکه در روز خواهد بود. آژانس اعلام کرد که بهبود قیمت می‌تواند تقاضای آمریکایی‌ها را برای بنزین کاهش دهد. موجودی ذخایر نفتی در جهان توسعه‌یافته در ماه پیش برای اولین بار در سال افت داشت.

بازگشت ایران

طبق گزارش آژانس، بازگشت ایران بعد از توافق هسته‌ای ماه ژانویه و لغو تحریم‌ها روی تجارت نفتی این کشور بسیار آهسته‌تر از اعلام مقامات ایرانی بوده و هرگونه بهبود بیشتر نیز تدریجی خواهد بود. در شرایطی که ایران اعلام کرده بود که به محض رفع  تحریم‌ها 500 هزار بشکه در روز تولیدات خود را افزایش خواهد داد، در ماه فوریه مقدار افزایش تولید 220 هزار بشکه در روز بوده که باعث شده است تولید نفت ایران در ماه فوریه با رسیدن به 3.22 میلیون بشکه، به بالاترین سطح خود در چهار سال گذشته برسد.

تولیدات 13 عضو اوپک در ماه فوریه با کاهش 90 هزار بشکه‌ای به 32.61 میلیون بشکه در روز رسید و این در شرایطی بود که رشد ایران توسط کاهش عراق، نیجریه و امارات جبران گردید. اوپک همچنان 700 هزار بشکه بیشتر از میانگین مورد نیاز این گروه نفت تولید می کند. در حدود 600 هزار بشکه از صادرات عراق با تعطیلی خط لوله صادرات شمالی این کشور متوقف گردیده در حالی که صادرات نیجریه نیز 250 هزار بشکه در روز کم شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد، با توجه به کاهش قیمت نفت و کاهش سرمایه‌گذاری‌ها و حفاری، تولید نفت آمریکا نیز در سال جاری 530 هزار بشکه در روز کاهش خواهد داشت. همچنین آژانس پیش‌بینی خود را از عرضه کلمبیا و برزیل نیز کاهش داده است.

قیمت نفت خام

قیمت پایین نفت تکرار نخواهد شد

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

همه چیز را درباره ارز دیجیتال تلگرام بدانید

تلگرام، پیام رسانی متفاوت برای ایرانی هاست، پیام رسانی که میلیون ها کاربر ایرانی دارد. مدتی است که مدیران تلگرام از برنامۀ آنها برای ورود به بلاک چین و ارزهای دیجیتال خبر داده اند. اتفاقی که می تواند برای ایرانی ها بسیار مهم باشد. اما دربارۀ ارز دیجیتال تلگرام که نامش را گرام گذاشته اند، بیشتر بدانید. اینجا کلیک کنید.

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام