برای شرکت رایگان در وبینار ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 8 بهمن ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران»فرصت

اینترنت LTE و 4G چه فرقی با هم دارند؟

اخبار مدیرانفناوری اطلاعات و تکنولوژیاینترنت LTE و 4G چه فرقی با هم دارند؟

دوره دیجیتال مارکتینگ

اینترنت LTE و 4G چه فرقی با هم دارند؟

سرویس 4G را نباید مشابه LTE بدانیم و در این یادداشت می خواهیم بگوییم چرا شما سرعت واقعی سرویس 4G را روی تلفن همراه خودتان دریافت نمی‌کنید. از آنجا که امروزه انتخاب تعرفه معقول برای استفاده از اینترنت روی گوشی هنگام خرید تلفن همراه بسیار دشوار است، لازم است اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید. قبلاً در اینجا پیرامون تفاوت G و Edge و H و H+ و همچنین LTE مطلبی را منتشر کرده بودیم.

این دو سرویس یکسان نیستند، اما شرکت‌های سازنده تلفن همراه و اپراتورها علاقه خاصی به استفاده از این دو به‌جای یکدیگر دارند.

4G چیست؟

اتحادیه بین‌المللی مخابرات، یا آی تی یو (ITU)، یک سازمان بیوابسته به سازمان ملل متحد است که وظیفه قانون گذاری و مدیریت فضای فرکانسی، تدوین استانداردهای تبادل داده و اطلاعات و همچنین کمک به رشد و توسعه ارتباطات در سراسر جهان را بر عهده دارد. این اتحادیه در ماه مارس سال 2008 برای تکنولوژی 4G استانداردهایی تعریف کرد.

این اتحادیه تصمیم گرفت حداکثر سرعت سرویس 4G در حال حرکت را معادل 100 مگابیت بر ثانیه تعریف کند و زمانی که شما در موقعیت ثابتی قرار دارید، این خدمات باید سرعتی حدود 1 گیگابیت بر ثانیه در اختیارتان قرار دهد.

اما باید سرویس 4G واقعی سرعت دانلودش معادل 1 گیگابیت بر ثانیه در اختیارمان قرار دهد، چرا حتی در کشورهای پیشرفته نظیر انگلستان نیز این سرعت 100 برابر ضعیف تر، یعنی چیزی حدود 10 تا 12 مگابیت بر ثانیه، است ؟

متاسفانه اتحادیه بین‌المللی مخابرات در برابر اجرای استانداردهای تصویب شده هیچ اختیاری ندارد. یکی از دلایل اصلی این مشکل این است که دیگر گروه‌ها (نظیر 3GPP)، که با کارخانه‌های سازنده قطعات سخت افزاری همکاری می‌کنند، خودشان از قبل درباره نسل بعدی تکنولوژی ها تصمیم‌گیری می‌کنند و ما کاربران از همه جا بی‌خبر را با استانداردهای پایین سرویس‌هایی نظیر 4G تنها می‌گذارند.

LTE چیست؟

LTE مخفف عبارت Long Term Evolution، به معنی فناوری تکامل بلندمدت، است که به‌عنوان نسل سوم شبکه‌های تلفن همراه شناخته می‌شود؛ سرویسی که نخست با همان عنوان تکنولوژی 4G عرضه شد، ولی نتوانست استانداردهای فنی اتحادیه بین‌المللی مخابرات یا آی‌تی‌یو (ITU) را کسب کند؛ یعنی بسیاری از تعرفه‌های اینترنتی که اپراتورها در سراسر دنیا با عنوان 4G ارائه کرده‌اند در واقع اصلا 4G نبوده‌اند.

به‌هرحال، به‌دلیل پیشرفت‌های چشمگیری که تکنولوژی LTE نسبت به تکنولوژی 3G داشت، اتحادیه بین‌المللی مخابرات تصمیم گرفت این تکنولوژی را رسما 4G نام‌گذاری کند.

بنابراین LTE نسل اول تکنولوژی 4G است که روی کاغذ باید سرعتی معادل 100 مگابیت بر ثانیه در اختیار کاربرانش قرار دهد، اما متاسفانه میانگین سرعت نسل اول اینترنت 4G، حتی در بریتانیا نیز، از 1/15 مگابیت بر ثانیه فراتر نمی‌رود. همین پایین بودن سرعت سرویس LTE تنها به موضوع دانلود محدود نشده است و سرعت وب‌گردی و آپلود را نیز شامل می‌شود.

اما +HSPA چیست؟

هر چند سرویس +HSPA را با عنوان تکنولوژی 4G به مشتریان عرضه می‌کنند، این سرویس در واقع زیرمجموعه نسل سوم شبکه‌های ارتباطی یا همان 3G است. اصطلاح +HSPA مخفف عبارت High Speed Packet Access Plus و به معنی نسخه تکامل‌یافته بسته دانلود پرسرعت است. این تکنولوژی را پس از 3G یکی از اپراتورهای بریتانیا به نام Three معرفی کرد که قرار بود در سال 2012 و قبل از معرفی تکنولوژی LTE استفاده شود.

سرعت انتقال اطلاعات این تکنولوژی در مقام تئوری 21 مگابیت بر ثانیه بود که نسبت به 3G بسیار قابل قبول بود. البته سرعت این سرویس نیز در عمل به مراتب از سرعت اعلام‌شده کمتر بود و توانست میانگینی معادل 4 مگابیت بر ثانیه به‌دست آورد.

اینترنت LTE و 4G چه فرقی با هم دارند

امکان استفاده از تکنولوژی LTE-A

LTE-A فناوری است که بعد از عدم موفقیت LTE به استانداردهای 4G افزوده شد. با کمک این تکنولوژی می‌توان چندین سیگنال را به‌صورت همزمان روی یک کانال ارتباطی ارسال و دریافت کرد و سرعت را به 150 مگابیت بر ثانیه رساند. خوشبختانه هم‌اکنون بسیاری از اپراتورهای مطرح دنیا تکنولوژی LTE-A را در مکان هایی خاص پشتیبانی می‌کنند. اما این فناوری بسیار جدید است و همچون 4G فراهم کردن بستری ایده‌آل برای آن چند سال زمان خواهد برد. بنابراین شما به صورت اتوماتیک از فناوری LTE-A بهره‌مند نخواهید شد و باید چندین عامل در نظر گرفته شود.

یکی از پیش‌نیازهای اصلی این تکنولوژی تلفن همراهی است که استفاده می‌کنید. گوشی شما باید قابلیت پشتیبانی از LTE-A را داشته باشد. بسیاری از گوشی‌های امروزی که از سرویس‌های 3G و 4G پشتیبانی می‌کنند قابلیت سازگاری با تکنولوژی LTE-A را ندارند و تنها تعداد محدودی از گوشی‌های معرفی‌شده تا امروز این قابلیت را دارند. این گوشی‌ها عبارت‌اند از:

آمازون فایر - آیفون 6 و آیفون 6 پلاس - بلک‌بری Z10/Z30/Q10/Passport - اچ‌تی‌سی وان M8 و M9 - موتورولا نکسوس 6 - ال‌جی جی فلکس و جی 3، هوآوی Honor 6، گلکسی نوت 3 و نوت 4، گلکسی نوت اج، گلکسی S4، S5 و S6 - سونی اکسپریا Z2 و Z3.

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

تاثیر سیگار بر برند شخصی مهران مدیری

چندی پیش، مهران مدیری در یک نشست خبری و روبروی دوربین ده ها خبرنگار، اقدام به روشن کردن و کشیدن سیگار کرد ! این اتفاق باعث شد نام مهران مدیری بیش از پیش بر سر زبان ها بیفتند، چه تاثیری بر برند شخصی مهران مدیری داشته یا خواهد داشت؟ متن کامل مقاله تاثیر سیگار بر برند شخصی مدیری را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام