برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران 1401 روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 26 مرداد ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


مدیریت مالی در مسیر کارآفرینی با دکتر میثم شکری ساز

اخبار مدیراناخبار شرکتهای ایرانیمدیریت مالی در مسیر کارآفرینی با دکتر میثم شکری ساز

دوره دیجیتال مارکتینگ

مدیریت مالی در مسیر کارآفرینی با دکتر میثم شکری ساز

مدیریت مالی شامل برنامه‌ریزی استراتژیک، سازماندهی، هدایت و کنترل منابع مالی در یک سازمان است و به طور خلاصه وظیفه‌اش این است که دارایی‌های مالی یک سازمان را مدیریت کند. هدف مدیریت مالی این است که به سازمان‌ها کمک ‌کند تا منابع مالی موردنیازشان را تأمین کنند و به شکل بهینه‌ای از این منابع استفاده کنند و همچنین فرصت‌های مطمئن و امنی را برای سرمایه‌گذاری ایجاد می‌کند.

شکری ساز

 

شما با پیاده‌سازی یک ساختار خوب برای مدیریت مالی سازمانتان می‌توانید بفهمید که کسب‌و‌کارتان چگونه کار می‌کند. هر کارآفرین برای مدیریت و کنترل امور مالی خود، حتماً باید از یک سیستم مدیریت مالی خوب و سازماندهی‌شده برخوردار باشد. مدیریت مالی در واقع سیستمی است که با استفاده از آمار و ارقام به شما کمک می‌کند تا کسب و کار خود را به موفقیت برسانید. مدیریت مالی در تصمیم‌گیری‌ها به شما کمک می‌کند و عملیات تجاری را بهبود می‌بخشد و شانس موفقیتتان را افزایش خواهد داد.

مزایای مدیریت مالی

به گفته‌ی دکتر میثم شکری ساز، شما با پیاده‌سازی مدیریت مالی در سازمان خود می‌توانید از مزایای زیر بهره‌مند شوید:

 1. با مدیریت فعال و آینده‌نگرانه، کسب‌و‌کار خود را متحول کنید
 2. بدهی‌ها و قرض‌های کسب‌وکار خود را به راحتی پرداخت کنید
 3. به سرعت بتوانید یک برنامه مالی کارآمد را برای خود تدوین کنید و آن را با سرمایه‌گذاران موردنظر خود به اشتراک بگذارید
 4. برای انجام تصمیم‌گیری‌های حیاتی، به ابزارهای مالی خوبی دسترسی داشته باشید
 5. بر روی دارایی‌های ثابت سرمایه‌گذاری کنید
 6. فهرست دارایی‌ها و فهرست مطالبات خود را مدیریت کنید و سرمایه‌ی در گردش را برای کوتاه مدت توسعه دهید.
 7. از جهت رشد خود آگاه شوید و اهداف فروش را به راحتی تعیین کنید.
 8. هزینه‌های خود را کاهش دهید و همچنین کسب‌وکار خود را به شیوه‌ی کارآمدتری مدیریت کنید.
 9. برای مالیات خود برنامه‌ریزی کنید
 10. از قبل برای واریز حقوق نیروی کار خود برنامه‌ریزی داشته باشید.

 

شکری ساز

ایجاد سیستم مدیریت مالی

اولین قدم برای ایجاد یک سیستم مدیریت مالی این است که صورت‌های مالی سازمانتان را تهیه کنید. شما به برنامه‌ای نیاز دارید که به صورت ماهانه، صورت‌های مالی سازمانتان را تهیه کند. صورت مالی باید شامل موارد زیر باشد:

 • صورت حساب درآمد
 • ترازنامه (صورت‌حساب ریز دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت)
 • صورت جریان وجوه نقد

تمام این اطلاعات را می‌توانید از بخش حسابداری، فاکتورها، صورتحساب‌های بانکی و فاکتورهای رسید خود استخراج کنید.

6 نکته برای مدیریت مالی در مسیر کارآفرینی

در اینجا 6 نکته‌ی مهم درمورد مدیریت مالی که توسط دکتر میثم شکری ساز بیان شده‌اند را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت. شما با پیروی از این 6 نکته می‌توانید بر مدیریت مالی کسب‌وکارتان مسلط شوید و آن را در مسیر کارفرینی خود به کار بگیرید!

 

1. سود شما نشان‌دهنده‌ی موفقیتتان نیست

در بحث مدیریت مالی برای کارآفرینان، سودآوری نشان‌دهنده موفقیت نیست. بلکه این میزان رشد شما است که نشان می‌دهد کسب و کارتان در مسیر درستی قرار گرفته و در حال حرکت به سمت موفقیت است. البته درست است که هر کسب‌وکاری باید به سود‌آوری برسد، اما این باید هدف نهایی کارآفرینان باشد. کارآفرینان باید بیشتر بر رشد کسب و کار خود تمرکز کنند، زیرا این رشد نشان‌دهنده‌ی نحوه عملکرد آن‌ها است.

2. مشخص کنید که چه معیارهایی بر کسب و کارتان تأثیر می گذارند

ببینید که کدام معیارهای مالی برای کسب و کار شما قابل اجرا هستند. با دقت کسب و کار خود را مورد بررسی قرار دهید و ببینید که چه معیارهایی بر شرکتتان تأثیر می‌گذارند. معیارهای مالی جهانی عبارتند از درآمد، هزینه‌های عملیاتی، وجوه نقدی در دسترس، حاشیه سود ناخالص و غیره.

 

3. سرمایه‌ی خود را هدر ندهید

شما با کمک یک مدیریت مالی کارآمد می‌توانید به اشتباهات خود پی ببرید و بفهمید که در چه قسمت‌هایی در حال هدر دادن سرمایه‌ی خود هستید. ببینید که در کدام یک از این قسمت‌ها می‌توانید از هدر رفتن سرمایه‌ی خود اجتناب کنید. دستیابی به سود اولیه در کارآفرینی ارزش زیادی دارد و این هدر رفتن منابع مالی مانع از دستیابی شما به سود خواهد شد.

4. هزینه‌های خود را بررسی کنید

شما نمی‌توانید همیشه تمام کارمندان خود را زیر نظر داشته باشید پس حتماً باید صورت‌های مالی خود را مورد حسابرسی قرار دهید تا مطمئن شوید که منابع مالی‌تان در جای درستی خرج شده‌اند. شما باید حداقل هر سه ماه یکبار این کار را انجام دهید و هزینه‌های خود را بررسی کنید تا ببینید که منابع مالی‌تان در کجا خرج شده‌اند و چه توجیهی برای آن‌ها وجود داشته است. این حسابرسی به شما کمک می‌کند تا خطر کلاهبرداری را کاهش دهید.

5. از زمان خود به درستی استفاده کنید

کارآفرینان معمولاً در ابتدای کار، بودجه‌ی اندکی دارند و بنابراین مجبورند که بسیاری از وظایف را خودشان به تنهایی انجام دهند. آنها باید به تنهایی کارهای حسابداری را انجام دهند و لیست حقوق و دستمزد را تهیه کنند و خیلی از کارهای دیگر هم بر عهده‌ی خودشان قرار دارد. کارآفرینان برای صرفه‌جویی در هزینه‌هاشان این کارها را انجام می‌دهند، اما این درست نیست و آن‌ها باید زمان خود را صرف رشد کسب‌و‌کارشان کنند. برای صرفه جویی در وقت خود بهتر است که از تکنولوژی کمک بگیرید و مدیریت مالی کسب‌وکار خود را به نرم‌افزارها بسپرید.

شما با کمک نرم‌افزارهای حسابداری می‌توانید صورت‌های مالی ماهانه‌ی خود را تهیه کنید. شما در کنار سیستم حسابداری دستی خود می‌توانید از این نرم‌افزارها کمک بگیرید تا به کار خود سرعت ببخشید. شما برای صرفه‌جویی در وقت خود می‌توانید یک حسابدار را برای شرکتتان استخدام کنید یا کارهای حسابداریتان را به یک حسابدار در خارج از شرکت بسپارید.

6. میزان موفقیت خود را در طول زمان پیگیری کنید

هر کارآفرین باید سیستمی برای ارزیابی موفقیت خود در طول زمان داشته باشد. این سیستم برای اعتبارسنجی سیستم مدیریت مالی و تنظیم مجدد اهداف استفاده می‌شود.

نتیجه

شما به عنوان یک کارآفرین برای رشد کسب و کار خود باید درک عمیقی از سیستم مدیریت مالی داشته باشید. دکتر میثم شکری ساز معتقد است که «برنامه‌ریزی و مدیریت مالی فقط مختص استارتاپ‌ها نیست. بلکه شما با رعایت مداوم این نکات در هر مرحله از کسب‌وکارتان می‌توانید 30 درصد سریع‌تر رشد کنید، موفق‌تر شوید و همچنین بیش از پیش می‌توانید از اعداد و ارقام در جهت پیشرفت کسب‌وکارتان استفاده کنید.»

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی وال استریت : پول هرگز نمی خوابد

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، فیلمهای مدیریتی جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را نیز در کنار داستان جذاب و سینمایی خود دارند. فیلم وال استریت یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Wall Street Money Never Sleeps به کارگردانی Oliver Stone در سال 2010 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم وال استریت خیلی عمیق وارد مسائل بورس آمریکا می شود که مشاهده آن حتمای می تواند ... متن کامل مقاله را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام