برای شرکت رایگان در وبینار ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 1 بهمن ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران»فرصت

گزارشی از نحوۀ مدیریت ثروتمندترین کشور عربی

اخبار مدیراناقتصاد جهانیگزارشی از نحوۀ مدیریت ثروتمندترین کشور عربی

دوره دیجیتال مارکتینگ

گزارشی از نحوۀ مدیریت ثروتمندترین کشور عربی

عربستان بانک مرکزی ندارد اما نهادی به نام مؤسسه پولی عربستان سعودی جایگاه بانک مرکزی را در این کشور دارد که می توان آن را دریایی از ارزهای خارجی دانست.

به گزارش اقتصاد آنلاین، مؤسسه پولی عربستان سعودی یا همان SAUDI ARABIAN MONETARY AGENCY) SAMA ) در اصل بانک مرکزی پادشاهی عربستان سعودی می باشد که می توان آن را دریایی از ارزهای خارجی تلقی کرد. این مؤسسه وظیفه مدیریت ارزهای خارجی عربستان را برعهده دارد و از سال 1986 رژیم نرخ ارز را با لنگر دلار میخ کوب کرده است. پیش از تأسیس SAMA  از سال 1926  بانک  عربستان هلند که قسمتی از مؤسسه تجاری  هلند بود، ذخایر طلا و درآمد نفت پادشاهی عربستان سعودی را نگهداری می کرد. بانک عربستان هلند در اصل بانک مرکزی غیررسمی عربستان محسوب می شد.

گزارشی از نحوۀ مدیریت ثروتمندترین کشور عربیدرآمدهای دولت به وسیله وزارت مالیه تجمیع شده و در حساب هایی مانند حساب جاری دولت، ذخایر دولت، سپرده های تخصیص یافته برای پروژه های دولتی نزد مؤسسه پولی عربستان سعودی نگهداری می شود. از میان این سه حساب ، حساب جاری و حساب مربوط به سپرده های تخصیص یافته برای پروژه های دولتی جنبه عملیاتی دارد و حساب ذخایر دولت، مکانی است برای درآمدهای مازاد دولت.
در حقیقت، درآمدهای مازاد دولت در قالب ذخایر دولت نزد بانک مرکزی سپرده گذاری می گردد و بانک مرکزی نیز این وجوه را در بازارهای مالی خارجی سرمایه گذاری می نماید.
در این چارچوب درآمدهای مازاد دولت وارد اقتصاد عربستان نمی گردد. در مقابل، این ذخایر برای دولت این امکان را فراهم می کند که در شرایط کاهش درآمدهای نفتی و بروز کسری بودجه، مخارج مورد نیاز خود را تأمین نماید.

در نظر داشته باشید که در طی سال های 2000 تا 2014 به واسطه وجود درآمدهای نفتی، دولت عربستان عموما با مازاد درآمد روبرو بوده است.

در سال 2014 درآمد کل دولت 278.9 میلیارد دلار (37 درصد تولید ناخالص داخلی) و مخارج کل دولت 293.3 میلیارد دلار (معادل 32 درصد تولید ناخالص داخلی) بوده است که نشان از کسری 14.4 میلیارد دلاری دارد که اولین کسری بودجه از سال 2000 میلادی تا به امروز می باشد.

البته در بودجه سال 2014 میزان درآمد و مخارج کل تصویب شده دولت 220 میلیارد دلار بوده است. افزایش 65.3 میلیارد دلاری (معادل 28.7 درصد کل مخارج) مخارج دولت نسبت به میزان مصوب در بودجه سال 2014 مطابق گزارش وزارت مالیه مربوط به مخارج پرداختی اضافی به پروژه توسعه حرمین شریفین و سایر پروژه های توسعه ای و خدماتی و کمک های بین المللی بوده است.

در بودجه سال 2015 درآمد کل 190.7 میلیارد دلار برآورد شده است که بیانگر کاهش 16.35 درصدی درآمدهای دولت نسبت به درآمد مصوب دولت در بودجه2014 و کاهش 31.62 درصدی آن نسبت به عملکرد درآمدهای دولت در سال 2014 دارد.

در بودجه سال 2015، مخارج دولت 229.3 میلیارد دلار تصویب شده است که تا حد کمی(نیم درصد) بیشتر از مخارج مصوب در بودجه سال 2014 و 21.8 درصد کمتر از عملکرد مخارج سال 2014 است.

کسری بودجه تخمینی سال 2015 براساس درآمدهای تخمینی و مخارج مصوب 38.6 میلیارد دلار است. این کسری براحتی به وسیله انباشت دارایی های خارجی مؤسسه پولی عربستان سعودی (بانک مرکزی عربستان) تأمین می شود.

در کل اطلاعات اندکی در خصوص فعالیت های SAMA منتشر می گردد و می توان آن را به عنوان یک صندوق محتاط تلقی کرد که تمایل کمی برای سرمایه گذاری در دیگر بخشهای غیر از اوراق کوتاه مدت دولت های غربی دارد. بانک مرکزی عربستان در پایان سال 2014، بیشتر از 70 درصد دارایی های خود را در بازارهای مالی سرمایه گذاری کرده است. میزان سرمایه گذاری خارجی مستقیم آن تا سال 2013 حدود 26 میلیارد دلار بوده است.

این در شرایطی است که ارزش سرمایه گذاری خارجی مستقیم قطر در سال 2013 حدود 28.6 میلیارد دلار، کویت 60.7 میلیارد دلار و امارات متحده عربی 61.9 میلیارد دلار و ارزش سرمایه گذاری خارجی کشور ما، در سال 2012 حدود 2.8 میلیارد دلار برآورد شده است.

گزارشی از نحوۀ مدیریت ثروتمندترین کشور عربی

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

همه چیز را درباره ارز دیجیتال تلگرام بدانید

تلگرام، پیام رسانی متفاوت برای ایرانی هاست، پیام رسانی که میلیون ها کاربر ایرانی دارد. مدتی است که مدیران تلگرام از برنامۀ آنها برای ورود به بلاک چین و ارزهای دیجیتال خبر داده اند. اتفاقی که می تواند برای ایرانی ها بسیار مهم باشد. اما دربارۀ ارز دیجیتال تلگرام که نامش را گرام گذاشته اند، بیشتر بدانید. اینجا کلیک کنید.

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام