برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران ١٤٠٠ روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 7 مهــر ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


نگاهی به بازار نفت در سال 2012

اخبار مدیراناقتصاد جهانینگاهی به بازار نفت در سال 2012

دوره دیجیتال مارکتینگ

نگاهی به بازار نفت در سال 2012

برچسب ها: بازاراقتصاد

سطح بالای قیمت نفت برای بسیاری از کشورهای تولید کننده، درآمدی قابل توجه را به همراه داشته است. درآمدهای نفتی اوپک در سال 2012 به 1.05 تریلیون دلار رسیده که افزایش 2. 5 درصدی نسبت به سال 2011 را نشان می‌دهد.

نفت خام برنت در روز دوشنبه شاهد افزایش قیمت‌ها بود و در مجموع، روند افزایش قیمت سالانه خود را برای چهارمین سال متوالی در سال 2012 حفظ کرد. این در شرایطی بود که تهدیدهای ژئوپولتیکی، نگرانی‌هایی ایجاد شده درباره تقاضای ضعیف نفت و احتمال کاهش قیمت‌ها را تحت الشعاع قرار دادند.

با توجه به امیدواری‌های ایجاد شده درباره نتیجه مثبت مذاکرات بودجه آمریکا که در ‌‌نهایت با توافق دو حزب دمکرات و جمهوریخواه برای افزایش مالیات افرادی با درآمد بیش از 450 هزار دلار در سال همراه بود، بازارهای جهانی نفت، آخرین روز سال 2012 را با رشد قیمت‌ها به پایان رساندند. بر همین اساس، نفت خام برنت با میانگین قیمت 111 دلار در هر بشکه معاملات خود در سال گذشته میلادی را پایان داد. پس از افزایش 13. 3 درصدی در سال 2011، این محصول افزایش 3.5 درصدی ارزش خود در سال 2012 را تجربه کرد.

 

ناآرامی‌های خاورمیانه و خطر اختلال در عرضه نفت از عوامل اصلی حفظ سطوح بالای قیمت‌ها طی سال گذشته بود. در این میان، اعمال تحریم‌های غرب علیه ایران، یکی از اعضای اصلی سازمان کشورهای صدرکننده نفت (اوپک)، نقش پررنگی را در افزایش نگرانی‌های جهانی نسبت به بحرانی شدن شرایط بازار طلای سیاه ایفا کرد.

افزون بر این، وخیم‌تر شدن بحران بدهی اروپا و بن بست مالی آمریکا بر نگرانی‌های موجود درباره میزان تقاضا و نامتعادل شدن تولید طی سال 2012 افزودند. بنابر پیش بینی کار‌شناسان عوامل این چنینی همچنان در سال 2013 نیز بر قیمت‌ها تاثیرگذار خواهند بود. در حقیقت، برخی تحلیلگران معتقدند شرایط بازار نفت به شرایط منطقه خاورمیانه گره خورده است. بر همین اساس، قیمت پایه نفت خام آمریکا برای سال 2013 بین 76 تا 80 دلار در هر بشکه ارزیابی شده و حتی به رغم افزایش تولید نفت این کشور، تهدیدهای ژئوپولتیکی احتمالا اجازه نخواهند داد قیمت‌ها از این حد پایین‌تر بیاید.

اما در شرایطی که نفت خام برنت روند افزایش قیمت سالانه خود را حفظ کرد، نفت خام آمریکا سال 2012 را با 7 درصد کاهش قیمت در مقایسه با سال 2011 به پایان رساند. از این رو، افزایش قیمت سالانه این محصول پس از سه سال متوالی متوقف شد. افزایش تولید نفت در آمریکا - به بیشترین میزان خود طی 19 سال گذشته رسید - و کانادا از عوامل تاثیرگذار در این زمینه عنوان شده‌اند.

«پرتگاه مالی» - ترکیبی از افزایش مالیات‌ها و کاهش هزینه‌های دولتی - به ارزش 600 میلیارد دلار می‌توانست اقتصاد آمریکا را بار دیگر با رکود مواجه سازد. اما رهبران این کشور سرانجام در آخرین ساعات سال 2012 برای جلوگیری از این شرایط به توافق رسیدند. در نتیجه، روز دوشنبه قیمت نفت خام برنت برای تحویل در ماه فوریه با 49 سنت افزایش به 111. 11 دلار در هر بشکه رسید و با میانگین 111. 68 دلار برای سال 2012، رکورد سال 2011 به میزان 110. 90 دلار را ارتقا داد.

هر بشکه نفت خام آمریکا برای تحویل در ماه فوریه نیز با 1.02 دلار افزایش برابر با 91.82 دلار معامله شد و با میانگین 91.99 دلار در هر بشکه تنها موفق شد رکورد 200 روز گذشته برابر با 91.98 دلار را به صورت جزئی ارتقا دهد.

از سوی دیگر، داده‌های اقتصادی چین، دومین مصرف کننده بزرگ نفت جهان، از عوامل موثر در حفظ سطح بالای قیمت کالاهای اساسی بوده است. فعالیت کارخانه‌های این کشور در ماه دسامبر با بیشترین سرعت از ماه می‌2011 تاکنون افزایش یافته و موجب تقویت دیدگاه احیای رشد اقتصادی در دومین نظام اقتصادی بزرگ جهان شده است.

در این میان، سطح بالای قیمت نفت برای بسیاری از کشورهای تولید کننده، درآمدی قابل توجه را به همراه داشته است. درآمدهای نفتی اوپک در سال 2012 به 1. 05 تریلیون دلار رسیده که افزایش 2. 5 درصدی نسبت به سال 2011 را نشان می‌دهد. با این وجود، انتظار می‌رود عربستان به عنوان صادر کننده بر‌تر نفت جهان تولید خود را در سال 2013 افزایش داده تا فشار بیشتری را برای کاهش قیمت‌ها ایجاد کند. اگرچه این اقدام به کاهش مازاد مالی عربستان منجر خواهد شد.

منبع: پول نیوز - به نقل از مازیار دانیالی

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

همه چیز را درباره ارز دیجیتال تلگرام بدانید

تلگرام، پیام رسانی متفاوت برای ایرانی هاست، پیام رسانی که میلیون ها کاربر ایرانی دارد. مدتی است که مدیران تلگرام از برنامۀ آنها برای ورود به بلاک چین و ارزهای دیجیتال خبر داده اند. اتفاقی که می تواند برای ایرانی ها بسیار مهم باشد. اما دربارۀ ارز دیجیتال تلگرام که نامش را گرام گذاشته اند، بیشتر بدانید. اینجا کلیک کنید.

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام