برای شرکت رایگان در وبینار ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 8 بهمن ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران»فرصت

تورم دوازده ماه منتهی به آبان ماه به 7/9 درصد رسید

اخبار مدیرانعمومیتورم دوازده ماه منتهی به آبان ماه به 7/9 درصد رسید

دوره دیجیتال مارکتینگ

تورم دوازده ماه منتهی به آبان ماه به 7/9 درصد رسید

پس از یک رقمی شدن نرخ تورم در اردیبهشت ماه امسال، این نرخ در پایان آبان ماه به 7/9 درصد افزایش يافت و در آستانه دو رقمی شدن قرار گرفت.

رییس کل بانک مرکزی در اين خصوص گفت: نرخ تورم از 2/9 درصد در مهر به 7/9 درصد در آبان‌ماه رسید.

محمود بهمنی در حاشیه همایش ارتقای سلامت نظام اداری دلیل افزایش نیم درصدی نرخ تورم را جو روانی دانست و گفت: با وجود اینکه بسیاری از قیمت‌‌های تولیدی با نظارت و مدیریت دولت به قیمت‌های قبلی بازگشته است؛ اما باید ماه‌های بعد انتظار کاهش نرخ تورم را داشته باشیم.

وی افزود: همه تلاش دولت و بانک مرکزی این است که نرخ تورم یک رقمی باقی بماند.در عين حال وي در گفت‌وگو با راديوپيام پيش‌بيني كرد كه پس از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها، تورم دو رقمي شود.

پیش از تحقق وعده بهمنی مبنی بر تک رقمی کردن نرخ تورم، ایران از معدود کشورهای دنیا بود که سال‌ها با پدیده تورم دو رقمی مواجه بود. این در حالی است که به جز پنج ماه اردیبهشت تا شهریورماه که نرخ تورم روند کاهشی داشته است و به‌رغم وعده بهمنی مبنی بر کاهش این نرخ به هفت‌درصد در صورت اجرایی نشدن قانون هدفمند کردن یارانه‌ها تا پایان شهریورماه، اما این نرخ از شهریور ماه رو به افزایش گذاشت.

نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به آبان ماه امسال 7/9 درصد اعلام شد که نسبت به مدت مشابه در مهرماه 5/0 درصد افزایش نشان می‌دهد.

شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در آبان ماه 1389 نسبت به ماه قبل 1/1 درصد افزایش یافت و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل، شاخص مذکور 5/12 درصد رشد داشته است. نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به آبان‌ماه 1389 نسبت به دوازده ماه منتهی به آبان‌ماه 1388 معادل 7/9 درصد است، این درحالی است که نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به خرداد ماه 4/9، تیرماه 1/9، مرداد ماه 8/8، شهریورماه 9/8، مهرماه 2/9، بوده است.

در عین حال، نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به فروردین ماه 4/10 درصد، در اردیبهشت‌ماه 9/9 و در خردادماه 4/9 درصد گزارش شده است. نرخ تورم در تاریخ سی سال گذشته دو بار تجربه کاهش به میزان بالا را داشت که در سال گذشته با تجربه یک کاهش 6/15 درصدی از رقم 4/25 درصد در فروردین ماه به 8/10 درصد در پایان اسفند ماه رسید.
این در حالی است که محمود بهمنی ريیس کل بانک مرکزی تورم ناشی از آزادسازی قیمت‌ها را خارج از اراده بانک مرکزی و تا 15 درصد عنوان کرده است.
کاهش نرخ تورم در اردیبهشت ماه امسال که ناشی از رکود اقتصاد جهانی و سیاست‌های انقباضی، رکود حاکم بر بخش مسکن، ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی، کاهش نیافتن نرخ سود و کاهش وام دهی و گردش پول در گذشته بود، در حال حاضر تحت تاثیر افزایش نرخ رشد نقدینگی و افزایش نرخ کالاهای جهانی و به تبع آن کالاهای وارداتی به کشور در آبان ماه افزایش یافت.

رشد نقدینگی که اثر مستقیمی بر نرخ تورم دارد از نرخ 9/15 درصد در پایان سال 87 به 9/23درصد در پایان سال 88 افزایش یافت. براساس اظهارات قضاوی، معاون اقتصادی بانک مرکزی حجم نقدینگی در حال حاضر 258 هزار میلیارد تومان است که در ابتدای امسال 233هزار میلیارد تومان بوده است.

منبع : روزنامه دنیای اقتصاد مورخ 15 آذر 1389

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

همه چیز را درباره ارز دیجیتال تلگرام بدانید

تلگرام، پیام رسانی متفاوت برای ایرانی هاست، پیام رسانی که میلیون ها کاربر ایرانی دارد. مدتی است که مدیران تلگرام از برنامۀ آنها برای ورود به بلاک چین و ارزهای دیجیتال خبر داده اند. اتفاقی که می تواند برای ایرانی ها بسیار مهم باشد. اما دربارۀ ارز دیجیتال تلگرام که نامش را گرام گذاشته اند، بیشتر بدانید. اینجا کلیک کنید.

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام