برای پیش ثبت‌نام در وبینار رایگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران1402 روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری فروردین ماه می‌باشد : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار در ایران1402»فرصت


بازار داغ برندهای قلابی آمریکایی در ایران!

اخبار مدیرانعمومیبازار داغ برندهای قلابی آمریکایی در ایران!

دوره دیجیتال مارکتینگ

بازار داغ برندهای قلابی آمریکایی در ایران!

تمامی برندهای معروف آمریکایی از برگر کینگ گرفته تا کی اف سی و مک دونالد در ایران کپی شده اند و با توجه به این که این برندهای مصرفی نمادی از فرهنگ امپریالیستی هستند بعید است بتوانند مجوز رسمی فعالیت در ایران پیدا کنند.

المانیتور در گزارشی نوشت: زمانی که اولین بار فروشگاه باسکین رابینز در خیابان ولیعصر تهران افتتاح شد، باید 30 دقیقه منتظر می ماندید تا بتوانید از در وارد شوید و حتی بعد از وارد شدن نیز ممکن بود نتوانید بستنی ای که می خواهید را به راحتی بخرید. روی همه چیز از فنجان ها گرفته تا قاشق ها نام این برند معروف آمریکایی ثبت شده بود.

باید راز این موضوع را کشف می کردیم. این مغازه یک بستنی فروشی آمریکایی در کشوری بود که حدود 30 سال بود روابط مستقیمی با دولت آمریکا نداشت. مدیر این مغازه، زمانی که من در سال 2009 به آن سر زدم گفت: «این در واقع یک نوع ژلاتین ایتالیایی است.»

باسکین رابینز تهران، تنها برند مواد غذایی آمریکایی نیست که در ایران فعالیت می کند. در ده سال گذشته، تمامی برندهای مطرح آمریکایی از برگر کینگ گرفته تا کارلز جی آر، چیپوتله، دومینو پیتزا، کی اف سی، مک دونالد، پیتزا هات، استارباکس کافی و ساب وی در ایران کپی شده اند. تعدادی از این برندهای قلابی دقیقا مشابه اصلشان هستند، و برخی دیگر تغییرات جزئی ای در نامشان داده اند. مانند برگر کینگ به که برگر هاوس تبدیل شده یا پیتزا هات، به پیتزا هت تغییر نام داده است، مک دونالد به مش دونالد و نام استارباکس به رئیس کافی تغییر یافته است.

یک وکیل ایرانی می گوید: «تصور بسیار اشتباهی در مورد قدرت برندها در حفاظت از نام تجاری شان در ایران وجود دارد.» وی که وکالت شرکت استارباکس در دعوای مطرح شده علیه رئیس کافی را نیز عهده دار است، افزود: «(استارباکس) تصمیم گرفته دیگر این پرونده را پیگیری نکند، زیرا آنها قصد ندارند به این زودی ها وارد بازار ایران شوند. بسیاری از برندها نمی خواهند هزینه اضافی پیگیری دعوای حقوقی را تقبل کنند، زیرا برند آنها در کشوری جعل شده که آنها خودشان نمی توانند در آن کشور فعالیت داشته باشند.»

وی می افزاید: «اما با توجه به اتفاقات اخیر، آنها اکنون دارند امکان ورود به بازار ایران را بررسی می کنند.»

برند کی اف سی هم مشابه همین مشکل را دارد. ورژن های مختلفی از کی اف سی در جای جای ایران درست شده اند. اخیرا  علیزاده، مالک کی اف سی تهران دولت ایران را متقاعد کرده تا به وی اجازه تاسیس فروشگاه کی اف سی با نماد لبخند معروف سرهنگ ساندرز را بدهد.

اما درست مانند بقیه، این یکی هم تقلبی است. کی اف سی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هرگز در ایران نمایندگی مجاز نداشته است. سخنگوی شرکت کی اف سی در سال 2012 اعلام کرد: «ما یک اقدام قضایی علیه شرکت و افرادی که ادعا می کنند حق گشایش رستوران های کی اف سی در ایران را دارند، انجام داده ایم.»

فرآیند شکایت صاحبان یک نشان تجاری در ایران شبیه سایر کشورهاست. برند ثبت شده باید مستندات کافی را ارائه دهد و در نزد یک دادگاه ایرانی اقامه دعوی نماید. صاحب برند ابتدا باید نام خود را در ایران به ثبت برساند. به گفته وکیل ایرانی، تا جایی که کشور مبدا آن برند عضو یک معاهده بین المللی مرتبط در این زمینه باشد، ثبت نام آن در ایران با استقبال مواجه خواهد شد.

با انعقاد توافق هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی، شرکت های مختلف غربی منتظر ورود به بازار ایران هستند. در گزارشی که اخیرا توسط بانک جهانی منتشر شده، برآورد شده که میزان ورود سرمایه گذاری مستقیم خارجی به ایران در سال های 2017-2016، به 3 تا 3.2 میلیارد دلار خواهد رسید و رشد اقتصادی این کشور در سال 2017، 5.5 درصد خواهد بود.

چند روز پس از انعقاد توافق هسته ای، در رسانه ها اینگونه منعکس شد که مک دونالد به دنبال ورود به بازار ایران است. در سایت رسمی مک دونالد یک فرم ویژه افراد علاقمند به ایجاد نمایندگی این شرکت در ایران قرار داده شده بود و این پیام درج گردیده بود: «ما تاریخ مشخصی را برای توسعه رستوران های مک دونالد در ایران تعیین نمی کنیم. در آینده ما ممکن است قدم هایی برای ایجاد رستوران های مک دونالد در ایران برداریم.»

به نقل از تسنیم، بعید است که فرض کنیم شرکت آمریکایی مک دونالد در آینده نزدیک راه خود را به سوی بازار ایران پیدا کند، زیرا این شرکت نماد فرهنگ امپریالیستی آمریکا است و رهبر معظم ایران گفته که اجازه نفوذ فرهنگ آمریکایی به کشور را نخواهد داد.

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی دفتر کار یا Office Space

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، اینها فیلمهایی هستند که می توانند جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را داشته باشند. فیلم دفتر کار یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Office Space به کارگردانی Mike Judge در سال 1999 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم Office Space در فضایی هجو گونه زندگی روزمره و کاری مردم آمریکا در اواخر دهه 90 میلادی ... متن کامل مقاله را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام