برای شرکت رایگان در وبینار ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 8 بهمن ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران»فرصت

فرابورس و تقویت بخش خصوصی

اخبار مدیرانعمومیفرابورس و تقویت بخش خصوصی

دوره دیجیتال مارکتینگ

فرابورس و تقویت بخش خصوصی

فرابورسنقش فرابورس در تقویت بخش خصوصی و چالش‌های فراروی آن در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت.

این مرکز توجه به مزایای فرابورس برای اقتصاد در سطح کلان، شرکت‌ها و سرمایه گذاران در سطح خرد با برنامه ریزی جهت گسترش و توسعه این بازار را ضروری عنوان کرد و فرابورس از طریق تسهیل عرضه اولیه سهام منجر به تسریع فرایند خصوصی سازی می‌شود. بنابراین گزارش، بسیاری از شرکت‌هایی که در لیست خصوصی سازی قرار دارند شرایط و ضوابط پذیرش در بورس را ندارند و یکی از روش‌های پیشنهادی جهت واگذاری این شرکت‌ها، عرضه سهام در فرابورس است که داده‌های آماری نشان می‌دهد که اکثر عرضه‌های عمده در بازار سوم فرابورس نیز توسط سازمان خصوصی سازی و یا سایر نهادهای عمومی صورت گرفته است.

براساس این گزارش، اگر برنامه مشخصی برای استفاده از فرابورس در فرایند خصوصی سازی تعریف و از نهادهای مالی لازم در این زمینه همچون شرکت‌های تامین سرمایه استفاده شود به طور حتم احتمال موفقیت در برنامه‌های خصوصی سازی افزایش خواهد یافت.

فرابورس از طریق تسهیل تامین مالی برای شرکت‌های تقویت کننده حضور بخش خصوصی در تولید کالا‌ها و خدمات است، تامین مالی از طریق انتشار سهام و پذیره نویسی و یا از طریق انتشار اوراق مشارکت صورت می‌گیرد که شرکت فرابورس از بستر لازم برای کمک به شرکت‌ها در هر دو مورد برخوردار است.

در ادامه آمده است: با توجه به اینکه نهادینه شدن بازارهای فرابورس زمانبر است معضلات و چالش‌های تشکیل بازارهای فرابورس به مرور زمان مشخص می‌شود.

مرکز پژوهش‌های مجلس آورده است: ماهیت کار بازارهای خارج از بورس کشورهای مختلف یکسان است، اما این بازار‌ها در کشورهای مختلف از نظر ساختار، مقررات و فرایند‌ها، اندازه بازار، انواع اوراق قابل معامله، اعضا و مشارکت کنندگان در بازار، شرایط پذیرش، شبکه و روش‌ها، فرآیندهای انجام معاملات و تسویه با یکدیگر تفاوت دارند.

براساس این گزارش، گسترش بازار فرابورس نیازمند بررسی استاندارد‌ها و قوانین موجود در سایر کشور‌ها و استخراج الگوی مناسب ساماندهی بازار خارج از بورس است که به عنوان مثال اهمیت زمان در معاملات فرابورس موجب شده در بسیاری از کشور‌ها قوانین متعددی در این زمینه تعریف شود، اما در فرابورس ایران، این امر مورد توجه قرار نگرفته است.

با توجه به نوپا بودن بازار و عدم شفافیت موجود در بازار بهتر است از توسعه سریع و شتاب زده این بازار اجتناب شود و در مراحل اول بایدسازو کارهای بازار به نحو مقتضی طراحی شده و اقدامات لازم برای شفافیت بیشتر این بازار در نظر گرفته شود، سپس با استفاده از چارچوب‌های موجود تمامی شرکت‌های داوطلب برای درج در فرابورس مورد پذیرش قرار گیرند.

براساس این گزارش، فرابورس ایران در ابتدای راه خود قرار دارد و برای رسیدن به وضعیت مطلوب نیازمند گذراندن مسیر دشواری است که نقش حمایت‌های دولت در پیمودن گام‌های اولیه بسیار حیاتی است، این حمایت‌ها باید به صورت برنامه ریزی و زمان بندی شده تعریف شود تا زیربنا‌ها و ساختارهای لازم فراهم شود.

در پایان آمده است: با توجه به حجم و گستره اندک قوانین بازار سرمایه ایران در مقایسه با بازارهای بزرگ جهان، به نظر می‌رسد یکی از نیازهای اساسی بازار سرمایه کشور به ویژه فرابورس شناسایی و تدوین قوانین مورد نیاز در این زمینه است.

منبع: پول نیوز

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی وال استریت : پول هرگز نمی خوابد

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، فیلمهای مدیریتی جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را نیز در کنار داستان جذاب و سینمایی خود دارند. فیلم وال استریت یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Wall Street Money Never Sleeps به کارگردانی Oliver Stone در سال 2010 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم وال استریت خیلی عمیق وارد مسائل بورس آمریکا می شود که مشاهده آن حتمای می تواند ... متن کامل مقاله را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام