برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران ١٤٠٠ روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 13 مرداد ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


تحلیل ها پیرامون افزایش نرخ ارز

اخبار مدیرانعمومیتحلیل ها پیرامون افزایش نرخ ارز

دوره دیجیتال مارکتینگ

تحلیل ها پیرامون افزایش نرخ ارز

برچسب ها: ارز
فهرست مطلب
تحلیل ها پیرامون افزایش نرخ ارز
صفحه دوم
تمامی صفحات

ارزبه رغم تداوم روند کاهش قیمت ارز و رسیدن نرخ دلار بازار آزاد به ۱۱۴۰ تومان هنوز اجماع کار‌شناسی روی دلایل نوسانات اخیر صورت نگرفته است؛ اگرچه اکثر کار‌شناسان سیاست‌های پولی سال ۹۰ و به طور مشخص بسته پولی را عامل نوسان معرفی می‌کنند. گزارش «دنیای اقتصاد» از وضعیت قیمت‌ها نشان می‌دهد دیروز هیچ نوع ارزی افزایش قیمت نداشت. از ارزش ارز‌ها در بازار دیروز یا کاسته شد یا بدون تغییر با قیمت‌های روز چهارشنبه معامله شد. درعین حال، برخی خبرگزاری‌ها از هجوم دلالان برای خرید و ذخیره‌سازی دلار برای هفته‌های آینده خبر داده‌اند.

عوامل ملتهب کننده بازار ارز
برخی کار‌شناسان، تولیدکنندگان و مدیران بانکی با ارائه تحلیلی از وضعیت بازار ارز نسبت به پیامدهای آن هشدار دادند. پدرام سلطانی نایب رییس اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از سیاست‌های تنظیمی نرخ ارز پیش بینی کرد: نوسانات اخیر در بازار ارز بخصوص در زمانی‌که که نرخ ارز مرجع افزایش یافت، موجب افزایش تورم وارداتی خواهد شد.

سید بهاالدین حسینی‌هاشمی مدیر سابق بانکی و کار‌شناس حوزه پول ریشه مشکلات اخیر بازار ارز را کاهش نرخ سود سپرده عنوان و اظهار کرد: کاهش نرخ سود موجب تلاطم در بازار شده است. در مقابل این اظهار نظر مدیر عامل بانکی ملی نظر دیگری دارد. محمود رضا خاوری معتقد است: اتفاقات اخیر در بازار ارز ارتباطی با کاهش نرخ سود سپرده ندارد. او با اعتقاد به اینکه بانک مرکزی توان کنترل بازار را دارد، گفت: نرخ ارز در بازار کاهش خواهد یافت، بنابراین امکان سوداگری در بازار به حداقل می‌رسد. البته در میان اظهارنظرهای کار‌شناسی برخی اشاره‌ها نیز قابل تامل است. خبرگزاری فارس روز گذشته در یادداشتی بانک مرکزی را به شناگری تشبیه کرد که با دست و پای بسته در دریایی متلاطم گرفتار شده و برای غرق نکردن تلاش می‌کند. این توصیف نشان می‌دهد که بانک مرکزی در مقام مجری سیاست‌های پولی از شرایط ایجاد شده از سوی سیاست‌گذار ناراضی است و با زبان بی‌زبانی سعی در بیان آن دارد، زیرا یادداشت نوشته در قالبی پیامی که غیر مستقیم از سوی بانک مرکزی صادر شده است تا یک نویسنده مشخص. اما به‌رغم این اظهار نظر‌ها بازار ارز در چه وضعیتی است. پدرام سلطانی که به تازگی نایب رییس اتاق ایران شده به عنوان نماینده تولید از این زاویه به بازار می‌نگرد.

خطا در سیاست‌گذاری‌ها
نایب رییس اتاق ایران با بیان توضیحاتی درباره نرخ ارز و ارائه پیشنهادی در این مورد، اقدامات اخیر بانک مرکزی در مورد نرخ دلار را خطا عنوان و تصریح کرد که این اتفاقات قطعا تورم وارداتی را می‌تواند بر تورم داخلی و تورم هدفمندسازی یارانه‌ها اضافه کند.

پدرام سلطانی درباره نرخ ارز عنوان کرد: ‌ ما به جای این‌که درباره نرخ ارز بخواهیم مشاجره داشته باشیم که نرخ ارز بالا یا پایین برود باید نظامی که نرخ ارز در قالب آن تعیین می‌شود را به تولید و اقتصاد ملی و نوسانات و وضعیت آن حساس کنیم.

سلطانی اضافه کرد: اگر هر بشکه نفت را ۱۰۰دلار می‌فروشیم حدود هفت تا هشت دلار از این میزان هزینه‌های استخراج و انتقال است و یکی دو دلار هم ارزش‌افزوده یا سود عملیات را شامل می‌شود که نهایتا باید بیش از بشکه‌ای ۱۰ دلار وارد چرخه ارزی کشور شود و بقیه آن باید به اندوخته‌های ذخایر ارزی و ثروت‌های کشور و سرمایه گذاری منتقل شود.

وی یادآور شد: این اقدام اگر انجام شود آن وقت تراز تجاری ما شامل ۳۰ میلیارد صادرات غیرنفتی و ۱۰ میلیارد دلار ناشی از ارزش افزوده مورد اشاره و ۸۰ میلیارد دلار واردات و قاچاق، دارای ۴۰ میلیارد دلار کسری خواهد شد که اگر این کسری تراز تجاری خودش را نشان دهد آن وقت نرخ ارز به سمتی حرکت می‌کند که بتواند بیشترین میزان صادرات و کمترین میزان واردات را داشته باشد که این کسری را بپوشاند.

این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: البته در چنین فضایی نرخ ارز افزایش پیدا خواهد کرد. اما واقعیت این است که آنهایی که مدعی هستند نرخ ارز باید کاهش یابد، باید بگویم ما این را به سازوکار بازار می‌سپاریم که اگر در یک چنین فضای عادلانه‌ای نرخ ارز کاهش پیدا کرد، ما هم آن را می‌پذیریم.

سلطانی متذکر شد: البته این موضوع به سرعت محقق نمی‌شود و دولت باید در پایه و اساس نظام ارزی کشور و همین‌طور انضباط بودجه‌ای، تغییرات جدی اعمال کند تا به اینجا برسیم. یعنی فقط کافی است که ما در این مسیر بیفتیم و فقط شروع کنیم که به این سمت برویم مطمئنا آن حساسیت نرخ ارز روز‌به‌روز نسبت به درآمدهای نفتی ما کمتر می‌شود و نسبت به واقعیت‌های تولید و صنعت بیشتر خواهد شد.

لطمه‌ها بیشتراز منافع بود
وی در مورد نوسان نرخ ارز در روزهای اخیر گفت: من فکر می‌کنم هر دو اقدام بانک مرکزی خطا بود. یعنی اینکه یک شبه این نرخ را تغییر و افزایش داد و با یک شیب تند آن را کم کرد.

نایب رییس اتاق ایران تصریح کرد: تغییراتی که در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی اتفاق می‌افتد، باید همواره یک روند آهسته و پیوسته را دنبال کند. چون تغییراتی که به صورت شوک، وارد بدنه اقتصادی می‌شود امکان تنظیم بازیگران اقتصاد را از آن‌ها می‌گیرد؛ یعنی هم مصرف‌کننده و هم تولیدکننده این امکان را ندارند که بلافاصله خودشان را تطبیق بدهند. بنابراین لطمه این‌گونه سیاست‌ها بیشتر از منافع آن‌ها است.

وی خاطرنشان کرد: حتی اگر این کار درست هم بود نباید این گونه اتفاق می‌افتاد. در این مورد مثال دیگر هدفمندسازی یارانه‌ها است که هرچند همه بر روی آن متفق‌القول بودند اما این‌که یک شبه بیاییم و افزایش قیمت حاصل شود را خیلی‌ها موافق نبودند و آثار تورمی آن دارد ظاهر می‌شود.
نوسانات اخیر ارز، تورم وارداتی خواهد داشت.

سلطانی در مورد آثار اقدام بانک مرکزی در مورد نرخ ارز متذکر شد: این اقدام قطعا تورم وارداتی را می‌تواند بر تورم داخلی و تورم هدفمندسازی یارانه‌ها اضافه کند. وی ادامه داد: فکر می‌کنم در داخل بدنه بانک مرکزی و تصمیم‌گیران ارزی کشور اتفاق نظر وجود ندارد که یک شبه نرخ ارز را بالا برده و بعد کاهش می‌دهند. به گفته سلطانی، حتی آنهایی که از این افزایش نرخ ارز سود می‌برند از این افزایش یک شبه هیچ سودی نخواهند برد و حتی آنهایی که به کاهش نرخ ارز اعتقاد دارند از این کاهش‌های سریع هیچ نتیجه‌ای نخواهند گرفت.

وی در مورد نرخ دلار گفت: اصلا تعیین نرخ با این سبک امکان‌پذیر نیست بلکه بانک مرکزی با توجه به واقعیت‌های عرضه و تقاضا باید نرخ ارز را تعریف کند.مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی وال استریت : پول هرگز نمی خوابد

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، فیلمهای مدیریتی جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را نیز در کنار داستان جذاب و سینمایی خود دارند. فیلم وال استریت یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Wall Street Money Never Sleeps به کارگردانی Oliver Stone در سال 2010 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم وال استریت خیلی عمیق وارد مسائل بورس آمریکا می شود که مشاهده آن حتمای می تواند ... متن کامل مقاله را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام