برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران ١٤٠٠ روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 12 خرداد ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


از سرکشی بانک ها تا سونامی تشدید رکود تورم

اخبار مدیرانبورس، بانک و بیمهاز سرکشی بانک ها تا سونامی تشدید رکود تورم

دوره دیجیتال مارکتینگ

از سرکشی بانک ها تا سونامی تشدید رکود تورم

برچسب ها: اقتصادبانک

بیژن عبدی، از جمله کارشناسان نظام بانکی و مدرس اقتصاد اسلامی معتقد است اگر بانک ها زیر بار نرخ سود بانکی کمتر از 15 درصد نروند، به زودی نظاره گر سونامی تشدید رکود تورم خواهیم بود.

وی اظهار داشت که در حال حاضر شبکه بانکی از یک تناقض برخوردار است و این موضوع به دلیل عدم ارتباط منطقی بین حجم نقدینگی با درآمدهای ارزی و میزان تولید ملی می باشد.

عبدی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: میزان نقدینگی در دولت پیش تقریباً از هزار میلیارد به 440 هزار میلیارد رسید و همین دلیل در بلندمدت تاثیر خود را بر روی تمامی قیمت ها همچون ارز گذاشت، اما دولت کنونی در یک بازه زمانی به ویژه سال آخر موفق نشد کنترل ثابتی بر آن داشته باشد به نحوی که فنر کار رها شده و بازار ارز به تعادل جدیدی رسید.

این کارشناس نظام بانکداری اظهار داشت: با وجود اینکه در آن زمان به طور رسمی بهای ارز به 3800 رسید اما دوباره با کاهش مواجه شد بطوریکه در مرداد ماه ،که دولت یازدهم روی کار آمد، قیمت ارز به 3200 رسیده بود و این حجم از نقدینگی روی همه چیز تاثیرگذاشت.

از سرکشی بانک ها تا سونامی تشدید رکود تورمعبدی تصریح کرد: از این رو اگر قرار بود این حجم از نقدینگی در شبکه بانکی بماند، در بازار نرفته و ایجادتورم نکند، بانک ها چاره ای جز بالا بردن نرخ ارز و سودبانکی نداشتند.

وی افزود:این شرایط در حالی رخ داده که تولید ناخالص داخلی طی 4 سال گذشته منفی بوده و رشد زیادی نداشته البته جز سال گذشته که اعلام کردند نرخ رشد افزایش یافته که بسیاری نیز، علت این امر را فروش نفت می دانستند.

وی در این گفتگو اظهار داشت: فروش تقریباً 1 میلیون بشکه نفت و افزایش صادرات آن که دیگر قابل تکرار نیست عامل اصلی افزایش نرخ رشد در سال 95 بوده است و با این حال چون این روزها درآمد ناشی از صادرات نفت کم شده است و فروش آن 45 تا 50 دلار بوده لذا درآمد ارزی ناشی از فروش نفت در دولت پیشین نسبت به دوره سابق تقریبا ثابت بوده است.

این کارشناس با اشاره به اینکه حجم نقدینگی 3 برابر شده است، گفت: اگر این میزان نقدینگی رها شود می تواند یک سونامی تورمی در ایران بوجود آورد که هم روی دلار، هم کالا،زمین و مسکن و ... اثر منفی می گذارد و در این شرایط برای کنترل نقدینگی تنها فکری که به ذهن بانک ها رسیده است افزایش نرخ سودهاست، اگر چه که در ظاهر 15 ،18 و 20 درصد اعلام شده اما در قراردادهای غیر رسمی و حساب های طلایی و ویژه بانک ها ،این میزان نرخ سود تا 24، 25 و حتی در برخی موارد تا بالای 30 درصد نیز بوده و اجرایی نیز شده است که بسیار نگران کننده است.

از سرکشی بانک ها تا سونامی تشدید رکود تورم

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

تاثیر سیگار بر برند شخصی مهران مدیری

چندی پیش، مهران مدیری در یک نشست خبری و روبروی دوربین ده ها خبرنگار، اقدام به روشن کردن و کشیدن سیگار کرد ! این اتفاق باعث شد نام مهران مدیری بیش از پیش بر سر زبان ها بیفتند، چه تاثیری بر برند شخصی مهران مدیری داشته یا خواهد داشت؟ متن کامل مقاله تاثیر سیگار بر برند شخصی مدیری را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام