برای پیش ثبت‌نام در وبینار رایگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران1402 روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری فروردین ماه می‌باشد : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار در ایران1402»فرصت


بررسی روز به روز هفته گذشته بورس

اخبار مدیرانبورس، بانک و بیمهبررسی روز به روز هفته گذشته بورس

دوره دیجیتال مارکتینگ

بررسی روز به روز هفته گذشته بورس

شنبه 9 شهریور

امروز بازار سرمایه نگران از سوریه و با چشمی منتظر از تحولات اقتصادی داخلی بازار را آغاز كرد . مهم ترین هنر در بازار امروز این بود كه فشار فروش را كنترل كرد و زهر فروشنده ها را گرفت . بازار ریزش داشت اما انقدر نفس گیر نبود كه به مانند روز چهارشنبه بازار را چالشی سازد . بازار امروز به سمت منطقی حركت كردن پیش می رفت اما منطقی كه با ریزش امیخته شده بود و هنوز جو منفی را از خود دور نمی دید . او نمی توانست خرید های سنگین انجام دهد چون هنوز مطمئن نبود . شدت منفی بیش از حد را نیز بر نمی تابید چون هنوز به ریزش ها اعتقادی ندارد اما دقت داشته باشید بازار نباید به یك نقطه حساس عصبی برسد و ان كلافه شدن است . بازار نباید احساس كند كه نمی تواند از این بازار بازدهی داشته باشد و راهی صفوف فروش به هر قیمتی شود.

بازار از نظر بنیادی در شرایط خوبی است . ازنظر می گوئیم خوب كه چشم انداز ان روشن است اما باید یك مقطع را سپری كند. در مقطع 3 الی 4 هفته پیش رو چند خبر كه زمزمه های ان درزیر پوست بازار است نظیر افزایش نرخ سود ، حمله سوریه ، تحولات مدیرینی ، تحولات بازار و نقدینگی ، گزارش های پیش رو بازارهای جهانی و ... هنوز به شرایط صلح نرسیده است . برای خرید سهم سعی كنید همه ی پول را یكجا خرید نكنید در سهم های بنیادی در منفی ها و خرد خرد بخرید كه خیلی گرفتار بازی بازار نشوید.

در بازار امروز شیمیایی ایران به دلیل شفاف سازی در خصوص احتمال تسعیر ارز صادراتی شركت با نرخ ازاد و افزایش صادرات برخی از محصولات شركت و پتانسیل تعدیل مثبت بالای 20 درصدی با صف خرید همراه شد. در بین اخبار زمزمه هایی از پوشش بسیار مناسب سود پردیس و مارون به گوش میرسد كه بازار از انها انتظاری نداشته و این گزارش ها بازار را شگفت زده می كند . برخی در خارك از احتمال پوشش بیش از 2500 ریالی و اعلام سود 4800 ریالی صحبت می كنند.

در شازند اما تحولات بیشتر بر مدار افزایش سود می چرخد و احتمال تعدیل شركت قوی تر شده و حتی اگر متوقف شد تعجب نكنید . توقف و تعدیل شیران نیز در این گروه موثر است .

امروز متانول ساز بزرگ بازار یعنی زاگرس هم با نوسانات مثبت همراه شد زاگرس واكنش مثبت خوبی به حمایت 2200 تومانی خود نشان داد شنیده ها حكایت از پوشش قابل توجه سود زاگرس در عملكرد 5 ماهه دارد پوششی كه میتواند زمینه ساز تعدیل مثبت زاگرس در عملكرد 6 ماهه شود.

اما هلدینگ خلیج فارس تلاش زیادی برای بازگشت به سطوح قیمتی بالای 900 تومانی دارد ظاهرا بلوك 34 درصدی شركت به زودی عرضه خواهد شد در این سهم نحوه خرید و معاملات طوری است كه انگار خبری در سهم است و باید كمی مراقب بود .

در تاپیكو نیز به نظر میرسد 24 شهریور مجمع برگزار شود و احتمالاً تا ان زمان اهسته و پیوسته به سمت 4200 حركت كند .

در نماد پالایش نفت تبریز پوشش 24 درصدی سود شركت این سهم را در قیمتهای 2500 تومانی به تعادل رساند طبق اخرین اخبار طرح بنزین سازی شركت در همین ماه جاری افتتاح خواهد شد شنیده میشود علاوه بر بنزین برخی از محصولات فرعی مانند بنزن و برخی از محصولات پالایشی به عنوان خوراك پتروشیمی تبریز نیز تولید خواهد شد كه میتواند سود شبریز را با رشد خوبی همراه سازد.

در نماد چادرملو این سهم سنگ اهنی با توجه به افزایش قیمت شمش فولاد خوزستان با رشد قیمت فروش همراه شده است همچنینی این شركت با افزایش 5 درصدی تولید محصولات خود همراه شده است به نظر میرسد كچاد تعدیل مثبت خوبی را در عملكرد 6 ماهه اعمال نماید.

فولاد هم امروز مثبت بود . پیش ازاین گفته بودیم كه فولاد با كمك سود غیر عملیاتی حتی پوشش سنگین بالای 80% را رقم می زند و برخی از سود قطعی 900 ریالی فولاد در سال جاری صحبت می كنند . این بدان معنی است حتی با پی به ای 4 نیز این سهم در این قیمت ها نباید باشد. فخوز در بورس كالا در این هفته توفانی از معاملات را داشت شمش بیلت او از 1560 به 1660 رشد كرد و خبرخوبی هم برای گروه سنگ آهن و هم خود فخوز است . اما نكته مهم تر این كه فخوز از ابتدای تیر تا كنون 1065 میلیارد تومان فروش داشته در حالی كه بودجه شركت همین حالا 50% پوشش را در فروش تجربه كرده و از پس به بعد فروش شركت بر تعدیل مثبت بیشتر سهم می افزاید و این یعنی بازهم تعدیل و رشد سود در گزارش فخوز .

وتوسم در این مدت در 6 ماهه 328 ریال سود محقق كرده و در دو ماه اخیر 33 میلیارد تومان سود فروش سرمایه گذاری ها داشته كه در واقع امسال سود وتوسم تا بدین لحظه می تواند بیش از 500 ریال باشد .

یكشنبه 10 شهریور:

امروز شل كن و سفت كن های اوباما در حمله و عدم حمله باعث شد تا یك روز مثبت دیگر را برای بازار رقم بزند . البته امروز عمده دلیل مثبت بودن بازار را باید این دانست كه تمایل بازار برای اصلاح كم و كمتر شده بود و تمایل او برای رشد بیشتر . انصافاً قیمت ها نیز به نقاطی رسیده بودند كه می توانستیم سرانها قسم بخوریم و همه ی موارد در كنار سخنرانی دیشب اوباما در برگشت بازار موثر بود . اوباما دیشب تاكید كرد حمله می كنیم اما به شرطی كه كنگره هم تائید كند . درست شبیه ان چیزی كه كامرون گفت او هم تائید كرد حمله می كنیم اما وقتی به مجلس رسید جا زد . امیدواریم هیچ جنگی رخ ندهد تا هم مردم بیگناه كشته نشده و هم بازار مثبت باشد!!

امروز افزایش قیمتهای جهانی متانول از یك طرف و شفاف سازی پتروشیمی زاگرس در خصوص تسویه بدهی ارزی خود و شایعات تعدیل مثبت 20 درصدی سود شركت در عملكرد 6 ماهه باعث شد تا روند مثبت زاگرس امروز هم ادامه پیداكند. در نماد اتی نیز با صف خرید شدن شیران احتمال این كه در روز های بعد با رشد مواجه شود وجود دارد . امروز وبانك نیز به قیمت های 455 تومان رسید . به نظر میرسد به زودی وبانك نیز با یك شوك خبری از سوی بترانس و شازند مواجه باشد .

در این گروه غدیر همان شركتی است كه نتوانست بازهم روی پای خود بایستد بازار از غدیر ناامید شده و به نظر میرسد حركت مستقیم به سمت سهم هایی مانند پردیس و زاگرس و پارسان بهتر است ماندن در غدیر باشد .

در نماد كالسیمین این سهم درست بر سر حمایت 680 تومانی به تعادل رسیده و امرزو شاهد برگشت روند این سهم رویی بودیم كالسیمین جای برگشت قیمتی تا سطوح 760 تومان را دارا میبشد مضافا اینكه پتانسیل تعدیل مثبت خوبی در این سهم نهفته است

در بین نمادهای بانكی بانك انصار جز نمادهایی بود كه با برگشت روند قیمتی خوبی همراه شد انصاری كه هم افزایش سرمایه را پیش روی خود دارد و هم با احتمال عرضه 10 درصدی سهام دانایان پارس از شركتهای سرمایه گذاری زیر مجموعه خود در بازار فرابورس مواجه میباشد انتظار داریم انصار تا قیمتهای 280-300 تومان با رشد قیمتی همراه شود. باید به سیف فرصت داد تا ببنیم چه تغییر و تحولی را رو می كند اما نكته مهم واكنش او به بحث صندوق ضمانت صادرات است كه باید ببنیم حذف می شود یا خیر ؟ گفته می شود بهمنی می خواهد به بانك صادرات برود و احتمالاً اولین اعتراض او اعتراض به قانونی است كه خود نوشته است!

سه شنبه 12شهریور :

امروز بازار سرمایه یك افول نرم را از ابتدای وقت خود تا به پایان تجربه كرد. او با انرژی و حرارت آغازكرد اما شاید یك اتفاق مهم یعنی ریزش صف شبندر و صف فروش شدن مپنا كار را به هم ریخت . اگر به خاطر داشته باشید چند بار در همین گزارش نوشته بودیم ، این كه سرنوشت بازار به دو سهم و یا یك گروه رقم بخورد بسیار خطرناك است

این رفتار عادی و منطقی است و البته بازهم تاكید می كنیم این ماهیت شهریور است و احتمالاً در مهر ماه و یا حتی پایان شهریور شرایط بهتر خواهد شد . و این كه منظور ما این است كه اصلاح می شود در همین مقطع چند روز چند هفته است .

با این شرایط كم كم باید خود را برای دو الی 3 هفته كسل كننده و احتمالاً درجا بین مثبت و ومنفی اماده كنیم كه شاید هفته بعد بر اثر خبرهای حمله كمی منفی بیشترو روز های بعد اثر ان كمتر باشد اما به هر حال نشان می دهد حتی یك افت دیگر نیز محتمل خواهد بود . اما بازهم تاكید می كنیم از دید حقیر این منفی ها برای میان مدت فرصت های خوبی برای خرید سهم است .

در مورد پالایشگاهی ها خبر رسمی در نیم ساعت اخر وقت بازار در مورد حل و فصل بحث اخیر مطرح شد اما دوباره ضیغمی كه سمت ان فعلاً مشخص نیست اطلاعیه داده است كه خیر حرف همان حرف قبلی است ! به نظر موضوع به سمت حل وفصل شدن به سود پالایشگاه ها در جریان است البته مقاومت هایی وجود دارد . در شبندر ممكن است حتی فردا سهم در منفی كامل باشد اما روایت دیدنی تر در شاوان خواهد بود كه امروز معاملات او ابطال شد .

امروز وصنعت هم صف فروش بود و با این كه جمع شد و معامله ای روی ان صورت گرفت بازهم رشد نكرد . در این سهم تحولات شیران و سود شركت بسیار مهم و اثر گذار خواهد بود .

اما در نماد پست بانك جنجالی شفاف سازی این بانك و انتشار ماده واحده خصوصی سازی این بانك هم نتوانست صف فروش سهم را علی رغم تلاش های فراوان متعادل سازد .

امروز صف مخابرات هم در حال رفع و رجوع شدن است كه به نظر میرسد با جمع اوری صف او بانك سینا نیز كمی جان بگیرد .

امروز مپنا همچنان روند اصلاحی را در پیش گرفته و بر حجم صف فروش افزوده شد حتی این روزها جمع اوری بخش قابل توجهی از صف فروش مپنا و حجم معاملات بالا هم نتوانسته این سهم را متعادل شازد تحلیلگران بازار چشم انتظار حمایت 600تومانی برای متعادل شدن مپنا میباشند . البته برخی تكنیكالیست های بدبین كه سهم نیزندارند هدف 5700 را برای سهم قید می كنند .

در نماد معادن شرایط مثبت اما در پایان وقت با فشار عرضه همراه بود .

این سهم با رونق پیش روی مس و گروه سنگ آهن در وضعیت خوبی قرار می گیرد اما نكته مهم این است كه ارزش ذاتی این سهم حدود 10900 ریال است و ما تازه ارزش فرابورسی ها را خیلی دست بالا در نظر نگرفتیم در حالی كه قیمت سهم در محدوده كمتر از 60% ارزش ذاتی است . از نظر پی به ای نیز در منطقه مناسبی است . در مورد این گروه و به خصوص سنگ آهنی ها باید گفت در این ماه بیش از همه سنگ آهن در واقع سنگ دانه بندی شده صدر نشین بود . صادرات 124 میلیون دلاری سنگ اهن اتفاقی بود كه بسیار مهم بوده و به زودی خود را در سود شركت های كگل و كنور نشان می دهد .

از باما خبرهایی از تعدیل سود به گوش میرسد اما هنوز هیچ چیز قطعی نیست .

امروز در فولادی ها فولاژ با این اطلاعیه عجیب یكی به نعل زد و یكی به میخ اما به نظر میرسد منفی های سهم برای صندوق های بلند مدت نگر مناسب باشد . در فولاد نیز همه منتظر گزارش خوب شركت هستند .


چهارشنبه 13شهریور :

امروز بازار شبیه اب انبارهای قدیمی و سرد و تاریك بود . پس از ان كه صفوف فروش ایجاد شد دیگر همه ناامید شده بودند و كسی به بورس سری نمی زد و همه گذاشتند رفتند و صفوف فروش باقی ماند . امروز وقتی از هر كسی در مورد بازار می پرسیدیم مار را به سوریه حواله می داد . فكر كنم اگر بازار بورس سوریه امروز باز بود وضعیت بازار ما را نداشت! تو گویی موشك به بورس ما خورده و همه این طور فروشنده شدند .

به هر حال ماهیت بازار این است روزهایی را نباید فراموش كنیم كه شاخص جفت جفت بالا می پرید و همه خوشحال بودیم . به یاد دارید از هیجان خرید می گفتیم این درست نقطه عكس ان است . هیجان فروش ... وقتی از هیجان خرید لذت می بریم در هیجان فروش نیز باید تحمل كنیم .

بازار این روز ها و به طور كلی در روز های این چنینی از فضای منطق و تحلیل پیروی نمی كند و بیشتر به دنبال خبرسیاسی می گردد تا خبرهای تحلیلی و اقتصادی ...

البته كسی منكر نگاه بازار به چشم انداز سیاسی نیست اما این نوع واكنش كه هنوز نزده و نبریده و نبرده بازار این چنین تا ته قضیه را پیش خور می كند نیز صحیح نمی باشد !

در نماد تاپیكو شایعات از مجمع به 24 شهریور رسید و نكته مهم این است 2 هفته بعد از مجمع سود تقسیم می شود . در بازاری كه منفی شده است و همه از ان فرار می كنند خرید سهمی با قیمت 3500 و 50 تومان سود نقدی و بازگشایی در قیمت های 3000 ریال یعنی پی به ای زیر 4 كمی عجیب است .

در بازار امروز خبرهایی در خصوص سیاسی بودن افزایش تولید خودرو و عدم افزایش نرخ خودرو همچنان صفوف فروش سنگینی را بدون حمایت در نمادهای خودرویی را رقم زده است به عبارتی این روزها خودروییها در حال سقوط ازاد هستند

امروز ایرانخودرو با صف فروش سنگین و عدم حمایت مواجه بود برای ایران خودرو میتوان افت قیمتی تا سطوح 180 تومان را انتظار داشت خودرویی كه وضعیت بنیادیش به دلیل تولیدات جدید كمی مناسبتر میباشد

صف فروش سنگین در پارس خودرو به دلیل شایعاتی در خصوص توقف تولید ال 90 باعث شده تا بازار انتظار افت قیمتی قابل توجه را از این سهم انتظار داشته باشد پارس خودرو هم به زوید مهمان قیمتهای 120 تومانی خواهد بود

اگر چه وضعیت بنیادی گروه بهمن به دلیل سرمایه گذاریهایش كمی بهتر است اما این روزها خشك و تر با هم میسوزند خبهمن نیز به دلیل جو منفی بازار و گروه خودرو با صف فروش سنگین و بدون عرضه سهام همراه میباشد.

در نماد هلدینگ خلیج فارس این سهم كمی وضعیتش بهتر بود حداقل با حمایتها و خریدهای خوبی مواجه بود البته فارس هم احتمالا تا سطوح قیمتی 860 تومانی با كاهش قیمتی همراه خواهد شد فارسی كه پتانسیلهای بنیادی زیادی داشته و هر لحظه امكان برگشت و مثبت شدن روندش وجود دارد.

سرمایه گذاری سپه با شكست حمایت 220 تومانی بار دیگر به سمت سطوح قیمتی 200 تومانی رهسپار شده است وسپه ای كه باید از قیمتهای 200 تومانی با برگشت روند مواجه شود این روزها شایعاتی در خصوص قطعه بندی زمین های لواسان شركت و قصد فروش زمینهای فوق توسط وسپه شنیده میشود.

و اما غول زمین خورده بازار مپناست . بسیار جالب است . خبرها در مپنا تغییری نكرده و همان خبرهاست اما بازی برخی حقوقی های در سود و برخی سهامداران خاص ان باعث این افت شده است.

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

تاثیر سیگار بر برند شخصی مهران مدیری

چندی پیش، مهران مدیری در یک نشست خبری و روبروی دوربین ده ها خبرنگار، اقدام به روشن کردن و کشیدن سیگار کرد ! این اتفاق باعث شد نام مهران مدیری بیش از پیش بر سر زبان ها بیفتند، چه تاثیری بر برند شخصی مهران مدیری داشته یا خواهد داشت؟ متن کامل مقاله تاثیر سیگار بر برند شخصی مدیری را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام