برای پیش ثبت‌نام در وبینار رایگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران1402 روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری فروردین ماه می‌باشد : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار در ایران1402»فرصت


اخبار مدیران

اخبار مدیران

دوره دیجیتال مارکتینگ

اخبار مدیران

بهترین گرایش ارشد عمران برای مهاجرت چیست؟

بهترین گرایش ارشد عمران برای مهاجرت چیست؟

بهترین گرایش ارشد عمران برای مهاجرت چیست؟

دانشگاه‌های خارج از کشور در مقطع ارشد بیشتر بر تحقیق متمرکز هستند؛ بنابراین فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها درک بهتری از موضوعات فنی و فناوری‌های پیشرفته خواهند داشت. این موضوع در مورد تحصیل در رشته عمران در مقطع ارشد نیز صدق می‌کند. این رشته گرایش‌های گوناگون و طرفداران بسیاری برای تحصیل در خارج از کشور دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد برای کسب موفقیت‌های بیشتر در زمینه تحصیل و کار به دنبال انتخاب بهترین گرایش ارشد عمران برای مهاجرت هستند. در این مطلب باتوجه‌به هدف متقاضیان بهترین گرایش عمران برای مهاجرت را به شما معرفی خواهیم کرد. اگر برای ادامه تحصیل در بهترین گرایش ارشد عمران نیاز به راهنمایی دارید این مقاله برای شما نوشته شده است.

گرایش مهندسی سازه؛ شناخته‌شده‌ترین گرایش ارشد عمران

یکی از شناخته‌شده‌ترین گرایش‌های مهندسی عمران در مقطع ارشد، گرایش مهندسی سازه است. آموزش‌ها در این رشته بیشتر روی ساخت‌وساز و طراحی انواع ساختمان تمرکز دارد. البته ساخت‌وساز و طراحی در مهندسی سازه فقط محدود به ساختمان‌ها نمی‌شود. ساخت‌وساز کلیه پل‌ها، سد‌ها و سازه‌های بزرگ صنعتی توسط مهندسان عمران در این گرایش انجام می‌شود. فارغ‌التحصیلان گرایش مهندسی سازه می‌توانند در شرکت‌های پیمانکاری یا شرکت‌های طراحی و تولید به‌عنوان مشاور مشغول به کار شوند. باتوجه‌به جامع و متنوع بودن عناوین درسی در این گرایش، فارغ‌التحصیلان می‌توانند به‌عنوان استاد و مدرس نیز در مراکز آموزش عالی استخدام شوند.

در میان کشورهای اروپایی و آمریکایی، کانادا بهترین کشور برای ادامه تحصیل در رشته عمران محسوب می‌شود. تا جایی‌که بعد از رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی، رشته مهندسی عمران یکی از پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های کاناداست؛ بنابراین توصیه می‌کنیم برای مهاجرت تحصیلی کانادا را انتخاب کنید. دانشگاه تورنتو کانادا واقع در مرکز شهر تورنتو، مرکزی تحقیقاتی دولتی و به‌عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های دنیا برای تحصیل در گرایش مهندسی سازه محسوب می‌شود.

بهترین گرایش ارشد عمران برای مهاجرت چیست؟

مهندسی حمل‌و‌نقل؛ پر درخواست‌ترین گرایش در مقطع ارشد عمران

در این گرایش تمرکز روی کلیه روش‌های حمل‌ونقل اعم از حمل‌ونقل ریلی، جاده‌ای، دریایی و هوایی است. کشورها همواره به‌دنبال راهی برای گسترش روابط و تسهیل حمل‌و‌نقل در حوزه‌های بین‌المللی هستند. به همین دلیل فارغ‌التحصیلان این رشته را می‌توان به‌عنوان یکی از مورد‌نیازترین متخصصان در حوزه عمران به شمار آورد.

علاقه‌مندان به گرایش حمل‌ونقل در شاخه‌های مختلفی همچون مهندسی ترافیک، مهندسی فرودگاه، مهندسی زیر ساخت، مهندسی بندر و شبیه سازی ترافیک می‌توانند تحصیل کنند. بعد از تحصیل ارشد در کانادا یا کشورهای اروپایی و فارغ‌التحصیلی در این رشته، می‌توانید در سازمان‌های بزرگی همچون وزارت راه و شهرسازی، سازمان حمل و نقل هوایی و ریلی و دریایی مشغول به فعالیت شوید.

مهندسی محیط زیست؛ سبزترین گرایش ارشد عمران

تقریبا همه رشته‌های مهندسی از جمله عمران، گرایشی به نام محیط زیست دارند. محیط زیست (Green Architecture) سبزترین گرایش مهندسی عمران محسوب می‌شود. در این رشته مهندسان اقدام به طراحی خانه‌هایی در موقعیت‌های خاص می‌کنند. مثلا خانه‌ها و ساختمان‌هایی با استفاده از انرژی خورشیدی برای گرمایش و روشنایی و از انرژی آب و باد برای سوخت‌های زیستی طراحی می‌کنند. در نتیجه هدف فارغ‌التحصیلان در این گرایش کمک به سلامت محیط زیست است.

تمرکز گرایش محیط زیست در ارشد عمران روی کنترل آلودگی خاک، آب و هوا است. فارغ‌التحصیلان این رشته در تلاش هستند تا آلودگی‌های مختلف آسیب کمتری به محیط زیست برسانند. بعد از پایان دوره تحصیلی می‌توانید در سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ همچون شرکت آب و فاضلاب مشغول به کار شوید. در حال حاضر کانادا یکی از کشورهایی محسوب می‌شود که قدم‌های بزرگی در حفظ سلامت محیط زیست برداشته است. به همین دلیل تحصیل دکترا در کانادا در گرایش محیط زیست متقاضیان بسیاری دارد.

مهندسی زلزله؛ مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله

همان‌طور که از نام این گرایش مشخص است، تمرکز مهندسی زلزله بر مقاوم‌سازی ساختمان با در نظر گرفتن احتمال وقوع زلزله خواهد بود. به دانشجویان در این رشته آموزش داده می‌شود که جلوی آسیب‌های جزئی را بگیرند و مانع وقوع آسیب‌های بزرگ شوند. در نتیجه دانشجویان یاد می‌گیرند که بناها و تاسیساتی مقاوم در برابر زلزله طراحی کنند. دانشجویان علاقه‌مند به گرایش مهندسی زلزله که به‌دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند، فرصت‌های تحصیلی و کاری مناسبی در کشورهای زلزله‌خیز خواهند داشت.

مدیریت منابع آب؛ توجه به مصرف بهینه انرژی

در لیست بهترین گرایش ارشد عمران برای مهاجرت، رشته مدیریت منابع آب طرفداران بسیاری دارد. در این گرایش به دانشجویان مهارت‌هایی همچون نحوه انتقال و توزیع آب و شناسایی منابع آب و بهینه کردن آن‌ها آموزش داده می‌شود. از حوزه‌های کاری تخصصی در این رشته می‌توان به ساخت انواع سد‌ها و کنترل بهینه فاضلاب اشاره کرد. با‌توجه‌به بالا رفتن جمعیت و افزایش گرمایش زمین، در آینده منابع آب کافی در دسترس نخواهد بود. در نتیجه برای حل این مشکل کشورها به مدیریت منابع آب و دانش متخصصان نیاز خواهند داشت؛ بنابراین در این سال‌ها توجه به گرایش مدیریت منابع آب افزایش یافته است.

دانشگاه دالاهو در کشور کانادا و استان نوا اسکوشیا یکی از بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در گرایش مدیریت آب رشته عمران محسوب می‌شود. در این دانشگاه 300 دانشجوی کارشناسی و 70 دانشجوی کارشناسی ارشد در این گرایش مشغول به تحصیل هستند.

گرایش مهندسی سازه‌های هیدرولیکی؛ تمرکز بر نگهداری از منابع آب

در لیست بهترین گرایش عمران در خارج از کشور و یکی از گرایش‌های پرطرفدار برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، باید به نام مهندسی سازه‌های هیدرولیکی اشاره کرد. رشته مهندسی سازه‌های هیدرولیکی بر نگهداری از منابع آب و بهینه‌سازی آن تمرکز دارد؛ بنابراین توجه به این رشته هر سال بیشتر می‌شود. دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی در این گرایش در شرکت‌های فعال در زمینه ساخت و طراحی سازه‌های هیدرولیکی می‌توانند مشغول به کار شوند.

گرایش ساختمان‌های هوشمند؛ از آینده‌دارترین گرایش‌های رشته عمران

در دنیای امروز و اهمیت توجه به مسائلی همچون محیط زیست، منابع تجدید پذیر و جایگزین کردن آن‌ها با سوخت‌های فسیلی افزایش پیدا کرده است. در نتیجه طراحی و ساخت بناهای حافظ محیط زیست و ساختمان‌های سبز روز‌به‌روز بیشتر می‌شود. این ساختمان‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که کمترین مصرف سوخت فسیلی را داشته باشند.

به این دلیل مهندسی ساختمان‌های هوشمند را بهترین گرایش ارشد عمران برای مهاجرت می‌شناسند که فارغ‌التحصیلان این رشته فرصت‌های شغلی فراوان و مناسبی در کشورهایی همچون کانادا دارند. گرایش ساختمان‌های هوشمند با ارزش جهانی بازار 80.62 میلیارد دلار یکی از آینده‌دارترین گرایش‌های مهندسی عمران و به‌عنوان بهترین گرایش ارشد عمران برای خانم ها و آقایان محسوب می‌شود.

مهندسی ژئوتکنیک؛ گرایش دشوار و با‌اهمیت در مقطع ارشد عمران

یکی از موضوعات مهمی که در گرایش مهندسی ژئوتکنیک در رشته عمران به آن توجه می‌شود، بررسی تاثیر اجزای زمین برای ساخت انواع سازه‌های بزرگ است. در‌صورتی‌که برج‌ها و بناهای بزرگ روی زمین‌های فرسوده یا پوسته‌های در حال حرکت ساخته شوند، ممکن است حوادث جبران‌ناپذیری را رقم بزنند.

دانشجویان در این رشته اطلاعات گسترده و دقیقی درباره اجزای زمین، سنگ و خاک دریافت خواهند کرد. فارغ‌التحصیلان گرایش مهندسی ژئوتکنیک (Geotechnical engineering) روی تاثیر زلزله بر خرابی ساختمان‌‌ها و مقاوم‌سازی آن‌ها کار می‌کنند. از زیرشاخه‌های گرایش مهندسی ژئوتکنیک می‌توان به مکانیک سنگ، مهندسی سازه، مهندسی پی، مکانیک و دینامیک خاک اشاره کرد.

بهترین گرایش ارشد عمران برای مهاجرت چیست؟

ویزا موندیال، همراه مطمئن شما در کلیه مراحل ادامه تحصیل در بهترین گرایش ارشد عمران

در این مقاله به معرفی بهترین گرایش ارشد عمران برای مهاجرت پرداختیم. عمران از جمله رشته‌های پول‌ساز در دنیا محسوب می‌شود. در حال‌حاضر کشورهای مطرحی همچون کانادا فرصت‌های شغلی خالی و مناسبی برای فارغ‌التحصیلان در انواع گرایش‌های ارشد عمران دارند؛ بنابراین اگر قصد تحصیل و کار در این رشته دارید، اکثر گرایش‌های عمران آینده شغلی مناسبی برای مهاجران خواهند داشت.

قبل از انتخاب گرایش مورد‌نظر، در مورد حوزه کاری اساتید و موضوعات تحقیقاتی در حال اجرا در دانشکده مقصد تحقیق کنید. همچنین فراموش نکنید که برای تحصیل در دانشگاه‌های برتر دنیا به یک رزومه تحصیلی و علمی قوی نیاز خواهید داشت. همچنین برای عقب نیفتادن از برنامه تحصیل باید در زمان مناسب نسبت به ارسال درخواست پذیرش اقدام کنید. برای کسب اطلاعات درباره زمان دقیق پذیرش از دانشگاه‌های کانادا به سایت visamondial.com مراجعه کنید. همچنین اگر قصد تحصیل در رشته عمران در کانادا را دارید، از طریق تماس با شماره 02128111555 می‌توانید از کارشناسان ویزا موندیال مشاوره دریافت کنید.

 

نرم ­افزار تعمیر و نگهداری پیشگیرانه

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه به چه معناست؟

تعمیر و نگهداری پیشگیرانه Preventive Maintenance (PM) عبارتست از هر نوع تعمیر و نگهداری معمول که بصورت دوره ای بر روی قطعه­ای از تجهیزات به انجام می­رسد تا آن را در حال اجرا نگه داشته و از مشکلات برنامه­ریزی نشده یا هزینه­های تعمیر اضطراری جلوگیری کند. مدیریت تعمیر و نگهداری پیشگیرانه دشوار است و بشکل سنتی قابل اجرا نیست، از این رو بسیاری از شرکت­ها این کار را از طریق سیستم مدیریت تعمیر و نگهداری رایانه­ای (CMMS) انجام می­دهند.

ادامه مطلب...

کاربرد چسب ۱۲۳ در صنایع ساختمانی

کاربرد چسب ۱۲۳ در صنایع ساختمانی

چسب ۱۲۳ در صنایع ساختمانی یکی از پرکاربردترین‌ها است. این چسب‌ها در مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند و هر یک از کارایی ویژه‌ای برخوردار هستند. انواع این چسب‌ها برای نماسازی در محیط ساختمان نیز به کار می‌روند. اتصال انواع قطعات ساختمانی با استفاده از این چسب‌ها به‌سهولت انجام می‌شود.

 

ادامه مطلب...

آلت کوین چیست؟ بهترین Altcoin ها برای سرمایه گذاری 2023

اگرچه بیت‌کوین بزرگترین و شناخته‌شده‌ترین ارز دیجیتال در دنیای کریپتو است، اما اغلب اوقات کشف بهترین آلت‌کوین‌ها برای خرید از صرافی آنلاین (تبدیل) می‌تواند سود بالاتری را به همراه داشته باشد. از میان 22 هزار ارز دیجیتال لیست شده در وب‌سایت کوین‌مارکت‌کپ، سرمایه‌گذاران گزینه‌های زیادی جهت انتخاب برای سبد سرمایه‌گذاری خود دارند. اگر به دنبال بهترین Altcoin ها برای سرمایه گذاری در سال 2023 می‌گردید به جای درستی هدایت شده‌اید. در این مقاله به معرفی 10 تا از بهترین آلت کوین‌ها برای سرمایه‌گذاری خواهیم پرداخت و بررسی می‌کنیم که آلت کوین چیست. بیاید شروع کنیم.

ادامه مطلب...

خط بسته بندی حرفه ای | دستگاه های بسته بندی پیشرفته

در این مقاله قصد داریم به شما ماشین آلات صنعتی مورد استفاده در خط بسته بندی کارخانه (صنعتی و خانگی) را به شما معرفی کنیم. دستگاه ها و ماشین آلات بسته بندی از اصلی ترین تجهیزات هر خط تولید هسند. درواقع کار اصلی تولید بر عهده این دستگاه ها می باشد.

ادامه مطلب...

پلی کربنات و لیبل های پلی کربناتی

امروزه، چاپ لیبل به یکی از موضوعات بسیار مهم در کسب‌وکارها تبدیل شده است. تا زمانی که لیبل مناسبی نداشته باشید که بر روی کالاهای شما ثبت شوند، هرگز نمی‌توانید به موفقیت برسید. این مسئله در دنیای کاری امروزی که رقابت بسیار بالاست اهمیت بسیار زیادی دارد. با اینکه بسیاری از افراد تصور می‌کنند لیبل مسئله پیش‌پاافتاده‌ای است، اما باید بدانید هر چقدر لیبل شما بهتر و زیباتر طراحی شده باشد و کیفیت بالاتری داشته باشد، به نتایج بهتری دست پیدا خواهید کرد. در ادامه تلاش می‌کنیم اطلاعات بیشتری را در مورد لیبل پلی کربنات در اختیار شما قرار دهیم.

ادامه مطلب...

مطمئن ترین سرمایه گذاری برای بازنشستگی کدام است؟ معرفی کرادفاندینگ

دوران بازنشستگی به هر حال خواه یا ناخواه برای همه ما فرا می‌رسد. اما کسانی در این دوران آسوده خواهند بود که از همین الان به فکر آن روزهای سخت باشند. یکی از سختی‌های دوران بازنشستگی، فشارهای مالی است. سرمایه گذاری در دوران بازنشستگی به عنوان یک راهکار موثر برای کاهش این فشارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. کرادفاندینگ یکی از روش‌های موثر برای سرمایه گذاری است که با سود بالاتر و ریسک کمتر نسبت به روش‌های سنتی سرمایه گذاری مورد استقبال قرار گرفته است.

ادامه مطلب...

انواع ورق فولادی و کاربرد آن در صنعت

انواع ورق فولادی و کاربرد آن در صنعت

 

انواع ورق فولادی و کاربرد آن در صنعت

ورق سیاه، گالوانیزه، رنگی، روغنی، آلیاژی و ... از متداول‌ترین ورق‌های آهنی در صنعت هستند که بر اساس ابعاد، ضخامت، آلیاژ مصرفی در آن و فاکتورهایی دیگر، کاربردهای متفاوتی در دنیای امروز دارند. این ورق‌ها با پایه ثابت آهن،  به‌روش‌های خم‌کاری، نورد سرد و نورد گرم تولید می‌شوند. در واقع به‌شکل‌دهی ورق‌ها در نقاط دمایی متفاوت، از میان غلتک‌ها، نورد می‌گویند.

ورق سیاه چیست؟

ورق سیاه، از پرکاربردترین ورق‌های فولادی در بازار صنعت بوده که تولید آن به ‌روش نورد گرم صورت می‌گیرد. به این معنی که شمش‌های فولادی، تا قبل از دمای ذوب، حالت خمیری به خود گرفته و سپس در مراحل مختلف نورد، پهن و مسطح می‌شود تا در نهایت به مکعب تبدیل شود.

نکته مهمی که بایستی در رابطه با ورق سیاه بدانید، این است که این ورق‌ها در حقیقت سیاه نیستند اما چون سطح صیقلی و شفاف ورق‌های دیگر را ندارند، به آنها ورق سیاه می‌گویند. در ادامه به معرفی دو نوع ورق آهن از این مدل می‌پردازیم:

۱. ورق ST37

این ورق غیرآلیاژی، به‌دلیل سختی نسبتا بالا، عملکرد مثبتی در صنعت ساختمان دارد. از طرفی دیگر به‌دلیل درصد پایین کربن و انعطاف‌پذیری بالا، با نام فولاد نرمه نیز شناخته می‌شود.

۲. ورق ST52

با حرارت‌دهی به سنگ آهن و ذوب‌کردن آن، آهن خام تولید می‌شود. آنگاه با استفاده از عناصر موجود در آهن خام، این نوع فولاد ساخته می‌شود. ورق ST52، مقاومت فیزیکی بالایی در شرایط محیطی مختلف دارد. این فاکتور، سبب به‌کارگیری آن در صنعت ساختمان شده است.

 

انواع ورق فولادی و کاربرد آن در صنعت

 

 

کاربرد ورق سیاه

ورق سیاره کاربردهای زیادی دارد که در ادامه به برخی از آنها پرداخته می­شود.

 • صنعت کشتی‌سازی
 • تانکرسازی
 • صنعت خودرو ( بدنه و کف)
 • انواع پروفیل
 • لوله های درزدار

ورق گالوانیزه

برخی ورق‌های فولادی با گذر زمان دچار خوردگی، ساییدگی و زنگ‌زدگی می‌شوند. این عامل زمینه آسیب‌های بسیاری را در صنعت ساخت‌وساز فراهم نموده، اما روی کارآمدن ورق‌های گالوانیزه به‌عنوان روکش ورق‌های فولادی، روشی اقتصادی و مفید شناخته شده است.

کاربرد گالوانیزه

گالوانیزه نیز کاربردهای زیادی دارد که در ادامه به برخی از آنها پرداخته می­شود.

 • · لوله‌های انتقال آب
 • · مخازن دارای آب
 • · ساخت کابینت
 • · ساخت سقف سوله

ورق روغنی

شاید فکر کنید، سطح این ورق ها مقداری چربی دارد، اما اینطور نیست! در واقع همانند ورق‌ سیاه، نام این ورق ارتباطی با چرب‌بودن آن ندارد. بلکه علت این نام‌گذاری، صیقل و براقیت بالای آن بوده که ناشی از روش تولید این ورق‌هاست.

در ساخت ورق روغنی، محصول خروجی نورد گرم، فرآیند اسیدشویی را طی می‌کند و سپس روغن‌کاری شده و به‌حالت کلاف پیچیده می‌شود‌ تا مجددا فرایند نورد را تکرار نماید.

دقت کنید کلاف‌‌پیچی ورق‌ها به‌منظور کاهش کشش ناشی از لبه‌بری کویل صورت می‌گیرد. در مرحله نورد سرد با عبور از میان غلتک‌ها در دمای پایین، به ضخامت لازم می‌رسد.

کاربرد ورق روغنی

 • روکش محصولات خانگی
 • قابل استفاده در تولید ورق گالوانیزه
 • تولید لوله
 • صنعت خودروسازی

ورق رنگی

این نوع ورق فولادی ، همان ورق گالوانیزه بوده که دارای پوششی رنگی الکترواستاتیک است و با ۱۵ تنوع رنگی در فرایند ساخت آلاچیق و شیروانی، سقف سوله، سیستم‌های گرمایشی-سرمایشی، تولید انواع لوازم خانگی و ... به‌کار می‌رود.

در واقع پودر رنگ بر پایه جنس‌های مختلفی مثل پلیمر، پلی وینیل، پلی استر یا ... بر سطح ورق پخش شده و سپس ورق در کوره قرار می‌گیرد.

کاربرد ورق رنگی

 • · تولید لوازم خانگی
 • · صنعت ساختمان (قابل استفاده در دکوراسیون داخلی و خارجی)
 • · صنعت حمل و نقل

انواع ورق فولادی و کاربرد آن در صنعت

ورق دریایی

ورق دریایی نوعی از ورق های آلیاژی هستند که در بدنه، کف کشتی و قایق های زیر دریایی بکار گرفته می شوند.

ورق دریایی دارای خاصیت جوش پذیری، استحکام بالا و مقاوم در برابر خوردگی در محیط های شور آب دریا می باشند.

این ورق ها از طریق نورد گرم تولید و در سه گروه ورق GL-A، ورق A36 و ورق LR-A تقسیم می شوند.

ورق آلیاژی

نوع دیگری از ورق­های فولادی، ورق‌های آلیاژی بوده که حاصل ترکیب چند فلز یا عنصر هستند. گاهی این محصول، با روش نورد گرم و گاهی نیز با فرایند نورد سرد تولید می­شود.

پس از تولید، به ۲ دسته رول فرم یا شیت فرم، در بازار عرضه می‌شوند. ناگفته نماند که ورق‌های آلیاژی شامل انواع مختلفی نظیر آلیاژی برنز، آلیاژی برنج، آلیاژی پیوتر و ... هستند.

کاربرد ورق آلیاژی

 • · قابل استفاده در صنعت کشتی‌سازی و تجهیزات دریایی
 • · صنایع پتروشیمی
 • · مخازن حمل سوخت
 • · صنعت هواپیماسازی

ورق آلومینیوم

این ورق به‌علت مقاومت بالا و وزن سبک، بیشترین مصرف را در صنعت دارد و با دو روش نورد گرم و نورد سرد قابل تولید است.

در فرایند تولید آن، شمش‌های آلومینیوم حرارت دیده و با عبور از میان غلتک‌ها به کاهش ضخامت می‌رسند و محصول نهایی به‌صورت رول‌های پیچیده یا ورق‌های نازک خارج می‌شوند.

امروز ورق‌های آلومینیوم در سری ۵۰۰۰ و ۶۰۰۰ در بازار عرضه می‌شوند. البته آلومینیوم ۶۰۰۰ با نام سیلیکون یا منیزیم شناخته می‌شود.‌

کاربرد ورق آلومینیوم

 • · قابل استفاده در صنعت حمل و نقل
 • · ساخت لوازم خانگی
 • · صنایع داروسازی
 • · صنایع نظامی
 • · مخازن دارای سوخت

ورق آجدار

این ورق، از انواع ورق سیاه بوده که با روش نورد گرم تولید می‌شود. در واقع این ورق‌ را می‌توان از ورق روغنی نیز تهیه نمود. بدین صورت که پس از اتمام فرایندهای تولید، ورق داخل دستگاه آجزنی قرار گرفته تا توسط غلتک‌های آن، اشکال و برآمدگی‌هایی در سطح آن ایجاد شود.

از این ورق جهت ایجاد اصطکاک در سطوحی مثل پله‌ها، کف اتوبوس و آسانسور استفاده می‌شود.

کاربرد ورق آجدار

 • · سطوح دستگاه‌های صنعتی
 • · پله‌های اضطراری
 • · کف اتاق کامیون‌ها و وانت‌ها

ورق اسیدشویی

این ورق نیز به‌دلیل سطح نسبتا مات خود، از انواع ورق سیاه شناخته می‌شود. شاید دلیل نام‌گذاری آن، برایتان سوال باشد، بهتر است بدانید که در فرایند تولید، امکان دارد لکه‌هایی بر سطح ورق پدیدار شوند که پاکسازی این ورق‌ها از طریق اسیدشویی صورت می‌گیرد؛ از این‌رو به آن ورق اسیدشویی می‌گویند.

کاربرد ورق اسیدشویی

 • · صنعت پتروشیمی
 • · صنعت خودروسازی
 • · ساخت لوله
 • قابل استفاده در تجهیزات آشپزخانه مثل قاشق چنگال و برخی ظروف
 • تولید لوازم خانگی
 • ساخت بدنه خودرو و هواپیما
 • ساخت تانکرها

کاربرد ورق استیل

ورق استنلس استیل

پایه اصلی ورق استنلس، آهن بوده و البته دو درصد آن را کربن تشکیل داده است. این ورق متشکل از آلیاژهای مختلفی است که میزان استحکام و سختی هر آلیاژ بستگی به میزان کربن در آنها دارد.

استنلس استیل انواع متعددی دارد ولی متداول‌ترین آنها در صنعت، سری ۳۰۰ و ۴۰۰ است. سری ۴۰۰ این ورق فولادی در تولید حجم عظیمی از فرآورده‌های غذایی و دارویی به‌کار می‌رود.

کاربرد ورق استنلس استیل

 • صنایع پتروشیمی
 • قطعات کشتی‌سازی، هواپیماسازی و خودروسازی
 • ساخت لوازم خانگی

جمع‌بندی

ورق سیاه به‌خاطر خاصیت‌های منحصربه‌فرد خود، از رایج‌ترین عناصر مورد استفاده در صنعت و حتی جزوی از ترکیبات آلیاژهای دیگر بوده است که ما در این بخش سعی کردیم به معرفی مختصری از آن و سایر ورق‌های فولادی بپردازیم.

ورق‌های آهن، در انواع مختلف، گروهی از محصولات صنعتی پرکاربرد بوده که با روش‌های مختلف تولید و عرضه می‌شوند و در صنایع متعددی از جمله ساختمان‌سازی، خودروسازی، پتروشیمی، لوازم خانگی و ... به‌کار می‌روند.

شرکت فولاد هفت، این افتخار را دارد که انواعی از خدمات را در زمینه تولید و تامین ورق‌های فولادی و ورق‌های آهنی و همچنین محصولاتی نظیر پروفیل، تسمه، انواع میلگردها، ناودانی، تیرآهن، نبشی و ... با کیفیتی عالی و قیمتی مناسب ارائه دهد.

مزایا و کاربرد چسب استراکچرال

مزایا و کاربرد چسب استراکچرال

 

چسب استراکچرال، برای کاربردهای مهندسی و طیف وسیعی از صنایع طراحی شده و اتصال، آب‌بندی قابل اعتماد و طولانی‌مدت را در جایی که تحمل بار و سایر شرایط ساختاری مورد نیاز است، فراهم می‌کنند. این چسب‌ها برای طیف وسیعی از محصولات در نظر گرفته ‌می‌شود و برای انواع سطوح، مواد و .... کاربرد دارد.

 

مزایای چسب استراکچرال

چسب سیلیکونی استراکچرال، نوعی خاصی از چسب سیلیکون خنثی یا نوترال است که برای چسباندن شیشه، فلزات مختلف مانند آلومینیوم و یا دیگر تجهیزات ساختمانی استفاده شده و کاربرد خواهد داشت. مزایای آن شامل:

 • حذف یا کاهش قابل توجه روش‌های پرهزینه
 • توزیع وزن یکنواخت روی بستر
 • اتصال چند لایه
 • سرعت پردازش سریع
 • کاهش هزینه‌های نیروی کار
 • پر کردن شکاف‌های بزرگ بین قطعات
 • بسته‌بندی و اپلیکاتورهای کاربرپسند

امروزه به علت تعدد تولیدکنندکان، پیدا کردن چسب استراکچرال مناسب سخت شده است. علاوه بر این، انتخاب اپلیکاتور یا چسب مناسب برای کارهای معمولی می‌تواند به همین اندازه چالش برانگیز باشد. برخی از تولیدکنندگان چسب، مجموعه‌‌ای از اطلاعات را در مورد هر یک از چسب‌های استراکچرال برای کاربردهای خاص مانند اتصالات صنعتی، انواع آب‌بندی‌ها و مونتاژ کالاها را ارائه کرده‌اند.

علاوه بر این، بسته‌هایی با کاربرد آسان برای کاربری‌های عمومی، دستی و نیمه خودکار، از جمله کارتریج، سرنگ، بطری‌های فشار نرم و کارتریج‌های دوگانه برای فرمول‌های دو قسمتی موجود است. نیاز شما هر چه باشد، این چسب آن را برطرف خواهد کرد.

مزایا و کاربرد چسب استراکچرال

فرمول شیمیای چسب‌های استراکچرال

در حال حاضر، انواع مختلفی از چسب استراکچرال موجود است که طیف گسترده‌ای از نیازهای طراحان صنعتی و تجاری را برطرف می‌کند. هر کدام از این چسب‌ها مزایای متمایزی را ارائه می‌دهند که به شما امکان می‌دهد انتخاب چسب خود را با توجه به اینکه چگونه ویژگی‌های آن، نیازهای خاص شما را برآورده می‌کند، تنظیم کنید.

برندهای مختلف این چسب به‌طور خاص برای اطمینان از انعطاف‌پذیری و سازگاری با طیف گسترده‌ای از کاربردها ساخته شده‌اند، هر محصول برای چسباندن، از جمله بسترهای غیرمشابه، با ویژگی‌های خاص که نیازهای شما را هدف قرار می‌دهد، مناسب خواهد بود.

چسب استراکچرال اپوکسی

چسب استراکچرال اپوکسی، یکی از چسب­های همه­کاره است که به‌راحتی به بسیاری از بسترها چسبانده می‌شوند و گستره‌ای از خواص مانند سیلیکون خنثی را ارائه می‌دهند که استحکام آن را در کاربردهای دائمی تضمین می‌کند.

علاوه بر این، مقاومت حرارتی و شیمیایی بالا در کنار انقباض حداقلی و استحکام چسبندگی به‌طور گسترده برای کاربردهای خودرو، صنعتی و هوافضا استفاده می‌شود. البته کاربرد این چسب، تنها به این صنایع محدود نمی‌شود و انواع صنایع می‌توانند از چسب‌های ساختاری اپوکسی با کیفیت بالا بهره‌مند شوند.

چسب‌های اناروبیک برای اتصال ساختاری

چسب‌های اناروبیک برای اتصال ساختاری به‌طور ویژه برای چسباندن طولانی مدت اجسام بر روی تمام سطوح طراحی شده‌اند. چسب‌های اناروبیک مناسب برای اتصال ساختاری چند لایه هستند. آنها را می‌توان در دمای اتاق استفاده کرد. این چسب‌ها به‌طور کلی جایگزین جوش یا پرچ می‌شوند و هزینه‌های کلی شما را کاهش می‌دهند.

نقاط قوت چسب استراکچرال

این چسب استراکچرال، انعطاف‌پذیری را بدون تأثیر بر استحکام باند فراهم و امکان حرکت برای انبساط حرارتی را ایجاد می‌کند. در ادامه به نقاط قوت این چسب اشاره خواهیم کرد.

 • سازگاری با تغییرات دما بدون وارد کردن تنش به سازه
 • مقاومت در برابر ضربه و چقرمگی بالا به‌دلیل توانایی جذب انرژی
 • چقرمگی عالی

البته این مورد نیز همانند دیگر چسب‌هایی همچون چسب سیلیکونی، نقاط ضعفی دارد. آنها برای جلوگیری از لایه‌برداری در محیط‌های مرطوب، به سطح خوبی نیاز دارند. ضمن آنکه استحکام کمتری در واحد سطح داشته، اما در بیشتر موارد، از آنچه برای اتصالات لازم است، بهتر عمل خواهند کرد.

چسب‌های پلی یورتان برای اتصال ساختاری

چسب استراکچرال پلی یورتان انواع زیرلایه‌های مختلف مانند پلاستیک، فلز و چوب را به هم متصل می‌کنند. این مدل چسب‌ها در برابر رطوبت و سایر عوامل محیطی مقاومت بالایی دارند و به‌دلیل استحکام، انسجام و انعطاف‌پذیری‌شان بسیار شناخته شده‌اند.

به طور مثال چسب L270 Thread locker (High Strength) محصولی است که با کاربردهای چوب مهندسی شده و با لمینیت و اتصال انگشتی مرتبط است. این چسب شفاف است و مزایای بسیاری دارد. یک مزیت قابل توجه آن، پایداری‌شان در محصولات ساختمانی است.

این محصولات در بازه طولانی و زمان‌های کوتاه تطبیق‌پذیری پیدا کرده و می‌چسبند. همچنین، مطابق با استانداردهای مختلف کدهای ساختمانی هستند که شامل موارد ذیل خواهند بود.

 • CSA 0112.9  استفاده مرطوب
 • CSA 0177  گلولام
 • ASTM D2559
 • ANSI 405  گلولام

این چسب از نظر ساختاری، برای کاربردهای معمولی و اجسام با وزن کم مناسب است و با آب تمیز می‌شود. خانواده چسب استراکچرال پلی یورتان عملکرد عالی داشته و هزینه‌های شما را کاهش می‌دهند.

مزایا و کاربرد چسب استراکچرال

چسب سیلیکونی استراکچرال دو قسمتی

بسیاری از انواع استراکچرال یا چسب سیلیکونی خنثی کاربرد دو قسمتی داشته و طیف وسیعی از سرعت‌های چسبیدن را ارائه می‌کنند. این محلول‌های همه‌کاره و انعطاف‌پذیر، برای چسباندن انواع بسترها مناسب هستند و امکان کنترل بیشتر در طول فرآیند چسباندن را فراهم می‌کنند.

در اصل، چسب نوع استراکچرال دو قسمتی، امکان چسبیدن در دمای اتاق را به صورت دستی یا از طریق استفاده از نازل‌های اپلیکاتور در فرآیندهای خودکار فراهم می‌کند. این به معنای اتصال ایمن‌تر و کارآمدتر است و در عین حال دقت و زیبایی را هم در حین و هم بعد از استفاده بهبود می‌بخشد.

درزگیرهای چسب سازه

درزگیرهای چسبی از اتلاف فشار یا ورود مایعات به درون خانه مانند باران جلوگیری می‌کنند و همچنین از قطعات در برابر تراکم و خوردگی محافظت می‌نمایند. درزگیرهای چسب سازه ایده‌آل برای پر کردن فضاهای بین قطعات یا لوله‌های آب بوده و در عین حال چسبندگی عالی بر روی انواع زیرلایه‌ها را دارند.

استفاده از این چسب را می‌توان به صورت دستی یا خودکار انجام داد، زیرا گستره‌ای از فرمول‌های انعطاف‌پذیر را در اختیار داشته و طیف گسترده‌ای از کاربردها را، مانند جایگزین واشر با کارایی بالا و آب‌بندی فلنج را امکان‌پذیر می‌کند.

کاربردهای صنعتی برای چسب استراکچرال

این چسب، بیشتر در صنایع خودروسازی، هوافضا، الکترونیک، ساخت‌وساز، چوب مهندسی شده، پزشکی و صنایع مصرفی استفاده شده و برای گستره‌ای از کاربردها مناسب هستند. این چسب‌ها برای کاربردهای مرتبط با اتصال آهنربایی، اتصال فلزی، اتصال چند سطحی، NVH نویز، لرزش و کاهش سختی، چسباندن پلاستیک، کامپوزیت و گلدان و کپسوله کردن و بسیاری از کاربردهای دیگر استفاده می‌شوند.

برای اتصال فلز و پلاستیک

فرمول‌های اتصال فلزی این چسب با استحکام بالایی برای اجسام سبک‌وزن تفاوت‌هایی را در کاربردهایی که بسترها و اجزای فلزی باید مونتاژ شوند، ایجاد می‌کند. چسب استراکچرال اپوکسی، اغلب برای کاربردهایی که نیاز به اتصال فلزی است، استفاده می‌شوند. اگرچه ممکن است از چسب‌های بی‌هوازی و اناروبیک نیز استفاده شود.

بهبود راندمان در طرح‌های جدید و تثبیت‌شده همچنان یک چالش برای تولیدکنندگان است و طیف محصولات چسبنده فلزی ساختاری بدون ایجاد لطمه در استحکام، مقاومت در برابر ضربه، کارایی و صرفه‌جویی در هزینه را افزایش می‌دهد.

جمع‌بندی

چسب استراکچرال یا چسب سیلیکونی خنثی، معمولاً برای چسباندن پلاستیک و محصولات و اجسام چند لایه‌ای استفاده می‌شود. این امر باعث می‌شود که انواع این چسب برای اتصالات مختلف در بستر پلاستیکی مناسب باشند، جایی که علاوه بر مقاومت در برابر رطوبت و عوامل محیطی، به استحکام بالا نیز نیازمند است.

در هنگام خرید این محصول سعی کنید تا از برندهای معتبر استفاده نمایید. همچنین برای خرید انواع چسب­های استراکچرال می‌توانید به سایت‌ها و فروشگاه‌های معتبر این محصولات مراجعه کرده و با مشورت، چسب مناسب برای کار خود را تهیه نمایید.

بررسی جامع وضعیت مسکن در سال 1402

بررسی جامع وضعیت مسکن در سال 1402

 

بررسی جامع وضعیت مسکن در سال 1402

معمولا در این وقت از سال همگی به دنبال بررسی وضعیت بازارها و برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش اندوخته‌ها هستیم. با این رویکرد به سراغ مهندس محمد نظری، رئیس هیات مدیره هلدینگ انبوه‌سازی پارلمان غرب رفتیم تا پیرامون وضعیت بازارهای مالی و خصوصا مسکن در سال 1402 نظر ایشان را جویا شویم. در ادامه این گفت و گو از نظر شما می‌گذرد.

وضعیت ارز و بازارهای مالی را در سال 1402 چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

با توجه به رشد ارز و سقوط ارزش پول ملی در سال 1401 و هم‌چنین مناسبات سیاسی ایران و غرب و چشم‌انداز تیره در خصوص توافق و همچنین افزایش شدید هزینه‌های دولت و کسری بودجه آن، به نظر من سال آینده سال سخت اقتصادی برای مردم و دولت است. ادامه‌دار بودن افزایش نقدینگی توسط بنگاه‌های اقتصادی و بانک‌ها بر کاهش ارزش پول ملی دامن زده و سبب رشد شدید قیمت در بازارهای مالی از جمله ملک، طلا، ارز، خودرو و... خواهد شد.

 

وضعیت بازار مسکن در سال آینده چگونه خواهد بود؟ آیا امیدی به تثبیت قیمت هست؟

برای اینکه تحلیل درستی داشته باشیم باید به بررسی عوامل افزایش قیمت ملک در شهر تهران و کرج به عنوان پیشرو در صنعت ساختمان کشور بپردازیم.

با توجه به افزایش بی‌رویه جمعیت طی 15 سال اخیر در استان تهران و البرز و کمبود زمین در این دو استان، قیمت زمین طی چند سال اخیر به شدت و به صورت نگران‌کننده‌ای بالا رفته است و این عامل اصلی رشد قیمت مسکن است.

 

بررسی جامع وضعیت مسکن در سال 1402

همچنین با توجه به افزایش قیمت ارز، قیمت مصالح نیز چه با دلار رابطه مستقیم داشته و چه نداشته باشند، افزایش پیدا می‌کند که این باعث افزایش قیمت مسکن می‌شود. البته بخشی از این گرانی ناشی از عملیات روانی گران‌شدن ارز است و با توجه به عدم نظارت بر اصناف، قیمت مصالح به صورت بی‌رویه افزایش خواهد یافت. تورم افسارگسیخته، چاره‌ای جز افزایش دستمزدها به دنبال ندارد و این بر قیمت تمام‌شده مسکن خواهد افزود. سفته‌بازی و سوداگری در بازار مسکن نیز عامل تاثیرگذاری است که بحث پیرامون آن به درازا می‌انجامد.

در چند سال اخیر به دلیل سنگ‌اندازی نهادهای مسئول و عدم همکاری شهرداری‌ها در صدور جواز و مراحل اداری و کاغذبازی ارگان‌ها باعث شده تا سرمایه‌گذاران با توجه به عدم چرخش مالی و نقودشوندگی تمایلی به سرمایه‌گذاری در این بخش نداشته باشند که این امر از عوامل اصلی کاهش تولید مسکن و تاثیرگذار در رشد قیمت مسکن بوده است. در برخی موارد شاهد بوده‌ام که برخی پروانه‌ها تا دو سال جهت صدور زمان برده است.

از عوامل دیگر تاثیرگذار می‌توان به عدم واگذاری یا واگذاری با قیمت‌های بسیار بالای زمین‌هایی که در اختیار دولت است (سازمان زمین شهری) اشاره کرد. همکاری دولت در این بخش می‌تواند راهگشای افزایش تولید باشد. با توجه به جمیع این عوامل و اینکه اراده‌ای در جهت رفع این موانع تاکنون مشاهده نکرده‌ام، پیش‌بینی بنده افزایش شدید قیمت مسکن در سال 1402 خواهد بود.

 

علت تاخیر در حرکت قیمت مسکن نسبت به بازارهای دیگر چیست؟

به دلیل اینکه فرآیند ساخت و ساز امری زمان‌بر است، تاثیر قیمت ارز بر مصالح نیز به صورت تدریجی و کندتر بر قیمت تمام‌شده مسکن اعمال می‌گردد. ساختمانی را در نظر بگیرید که در سال 99 عملیات ساخت آن آغاز گردیده است. در آن زمان قیمت میلگرد 13 هزار تومان بوده و در حال حاضر قیمت میلگرد 24 هزار تومان است. در این مدت قیمت مسکن با شیب کمتری نسبت به قیمت ارز افزایش می‌یابد. به نوعی می‌توان گفت که قیمت مسکن از میانگین متحرک قیمت ارز و سایر بازارها تبعیت می‌کند. به همین علت رشد قیمت مسکن دیرتر از سایر بازارها اتفاق می‌افتد و تا مدتی پس از پایان روند افزایش سایر بازارها نیز ادامه خواهد داشت.

 

بررسی جامع وضعیت مسکن در سال 1402

در مقام مقایسه، بازار مسکن و بازارهای موازی را چگونه می‌بینید؟

از نقاط ضعف بازار مسکن می‌توان به کندی نقدشوندگی آن اشاره کرد. ضعف دیگر در زمان بر بودن صدور جواز ساخت است که باعث کاهش اشتیاق برای سرمایه‌گذاری در این بازار شده است.

از نقاط قوت بازار مسکن می‌توان به رشد بیشتر آن در طول زمان نسبت به سایر بازارها اشاره کرد. بازار مسکن از جهت بومی بودن بازاری منحصر به فرد است به این مفهوم که حتما تولید آن در داخل انجام می‌شود و واردات تاثیر کمتری بر آن دارد. زمان‌بر بودن تولید همانند شمشیر دولبه، همانطور که نقطه ضعف است از جهتی نیز نقطه‌ی قوت محسوب می‌شود. زمان به عنوان مولفه‌ای از تولید رابطه‌ی مستقیمی بر ارزش محصول دارد. هرچه انرژی و زمان بیشتری برای تولید یک محصول مصرف شود، ارزش آن نیز افزایش می‌یابد. ریسک سرمایه‌گذاری در بازار مسکن حتما از سایر بازارهای مالی کمتر است و از دیرباز به عنوان یک سرمایه‌گذاری کلاسیک و مطمئن محسوب می‌شود.

به نظر من اگر بتوان شرایطی فراهم نمود که سرمایه‌گذاری در مسکن به صورت سود مرکب برای سرمایه‌گذار صورت پذیرد، اشتیاق سرمایه‌گذاری در این بخش به شدت افزایش می‌یابد و یکی از نقطه‌ ضعف‌های سرمایه‌گذاری در این بازار که همان کندی نقدشوندگی است را پوشش می‌دهد.

بررسی جامع وضعیت مسکن در سال 1402

 

در پایان اگر توصیه‌ یا راهکاری دارید عنوان کنید.

در مجموع با توجه به اینکه هر ساله پس از نوروز، تورمی علاوه بر افزایش نرخ ارز داریم، پیش‌بینی بنده این است که سال آینده نیز افزایش شدید قیمت مسکن را در پیش رو داریم و پیشنهاد می‌کنم که مصرف‌کنندگان هرچه سریعتر نسبت به خرید اقدام کنند.

همان‌طور که بارها ریاست محترم جمهوری و معاون اول ایشان تاکید کردند، برای افزایش تولید مسکن نیازمند حضور بخش خصوصی هستیم. کمک دولت به صورت‌های زیر می‌تواند گره‌گشای حضور بخش خصوصی در امر تولید مسکن باشد.

بازنگری در طرح تفصیلی شهرها، حذف یا کاهش مراحل اداری صدور مجوز، معافیت‌ها یا بخشودگی‌ مالیاتی برای تعاونی‌ها و بخش خصوصی، واگذاری زمین‌های دولتی که قابلیت واگذاری دارند با قیمت و نظارت مناسب، پایش قیمت مصالح و جلوگیری از افزایش بی‌رویه‌ و بی‌منطق آن و ارائه‌ی تسهیلات به تعاونی‌ها و بخش خصوصی در قالب وام‌های بلندمدت از راه‌کارهایی که دولت می‌تواند برای آن برنامه‌ریزی کند.

صفحه 1 از 439

مطلب ویژه

همه چیز را درباره ارز دیجیتال تلگرام بدانید

تلگرام، پیام رسانی متفاوت برای ایرانی هاست، پیام رسانی که میلیون ها کاربر ایرانی دارد. مدتی است که مدیران تلگرام از برنامۀ آنها برای ورود به بلاک چین و ارزهای دیجیتال خبر داده اند. اتفاقی که می تواند برای ایرانی ها بسیار مهم باشد. اما دربارۀ ارز دیجیتال تلگرام که نامش را گرام گذاشته اند، بیشتر بدانید. اینجا کلیک کنید.

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام