برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران ١٤٠٠ روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 28 مهــر ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


درس های مدیریتی از زلزله ی ژاپن: زمین خوردن و دوباره آغاز کردن

مدیریت منابع انسانیمقالاتدرس های مدیریتی از زلزله ی ژاپن: زمین خوردن و دوباره آغاز کردن

دوره دیجیتال مارکتینگ

درس های مدیریتی از زلزله ی ژاپن: زمین خوردن و دوباره آغاز کردن

برچسب ها: مدیریتژاپن

می گویند که انسان ها در شرایط بحرانی، شخصیت واقعی خود را نشان می دهند. وقتی همه چیز روبه راه است و زندگی شیرین است، هر کسی می تواند صبور و فهیم باشد و به دیگران هم کمک کند. اما فقط زن و مرد نجیب و شریف هستند که در شرایط بسیار سخت، بانزاکت باقی می مانند و حتی به دیگران هم کمک می کنند. در ماه های ابتدایی سال 2011، برای زلزله زدگان زیادی در شمال ژاپن، زندگی سخت تر از این نمی تواند باشد. با این حال، رفتار این مردم بعد از بحران بوجود آمده در منطقه و زندگی آنها در اردوگاه های موقتی، حداقل از منظر مردمان دیگر، بسیار جالب توجه است. عکس زیر از شبکه ی خبری NHK صف دریافت نان را در یکی از هزاران پناهگاه زلزله زدگان را نشان می دهد.

درسهای مدیریتی از سونامی و زلزله ژاپن


حیرت خبرنگاران

از اولین لحظات وقوع زلزله و سونامی در تاریخ یازدهم مارس 2011، خبرنگاران زیادی برای پوشش اخبار به ژاپن هجوم بردند. بیشتر آنها از روحیه ی همکاری مردم در مناطق حادثه زده تعریف می کنند. یکی از خبرنگاران سی ان ان از مشاهده ی خود می گوید که مردم برای دریافت آب آشامیدنی ساعت ها در صف بودند که ناگهان به آنها گفته شد ذخیره ی آب در مرکز توزیع ارزاق تمام شده است. او که منتظر اعتراض مردم بوده، با تعجب می بیند که هیچ کس اعتراض نکرد و هیچ کس عصبانی نشد. دیلی تلگراف در این باره می نویسد: مردم این کشور تنها همکاری، بخشش، نظم، تلاش و تمدن از خود نشان می دهند. هیچگونه غارت، اغتشاش، ترس و هیچگونه توقعات غیر واقعی از حکومت دیده نمی شود.


ساختن، خراب شدن و دوباره ساختن

به طور سنتی برای کارمندان ژاپنی، جابجا شدن در یک شرکت و از یک شهر به شهری دیگر مشکل بزرگی نیست. خراب کردن و نوسازی جزئی از زندگی ژاپنی است. تاریخ ژاپن مملو از حوادث و بلایاست: آتشفشان، گردباد، سیل، زلزله، سونامی و حتی در دوران معاصر، جنگی نابود کننده به این فهرست اضافه شده است. ژاپن توانسته پس از هر بحرانی برخیزد و آثار خرابی را از بین ببرد. این توانایی منحصر به فرد در بهبود یافتن و قوی تر شدن ریشه در فرهنگ ژاپنی ها در مسؤولیت پذیری، سختکوشی، حس تعلق به جامعه و خدمت به آن دارد.

توازن (”وا” به زبان ژاپنی) ارزش کلیدی در جامعه دارد. فرد می تواند  در تلاش برای رضایت و راحتی خودش باشد و در عین حال جزئی از جامعه ای باشد که در آن زندگی می کند و به آن خدمت کند.

فرهنگ و تفکر ژاپنی در این مجال کوتاه قابل توضیح نیست، اما باید به این ضرب المثل ژاپنی اشاره کرد که عنوان این مطلب هم برگرفته از آنست: هفت بار زمین بخور و هشت بار بلند شو! فرقی نمی کند که چند بار شکست بخورید، مهم اینست که دوباره شروع کنید. این تفکر در همه ی ابعاد زندگی ژاپنی دیده می شود: در آموزش، کسب و کار، ورزش و غیره. پیامی که این ضرب المثل، به خصوص در زمان سختی به ما می رساند اینست که در زندگی راه میانبر و ساده وجود ندارد و باید برای رسیدن به هر هدفی که ارزشمند است، تلاش و ممارست داشت. سرعت بیشتر در رسیدن به هدف مهم نیست، بلکه تلاش بیشتر و خسته نشدن مهم است.


مفهموم "گامبارو" هم مرتبط با همین ضرب المثل است. از نظر لغوی، گامبارو یعنی پیگیری کردن سرسختانه ی یک کار تا تمام شدن آن کار است، تلاش و پیگیری تا رسیدن به موفقیت. گامبارو هم ریشه در فرهنگ ژاپنی دارد. "گمبت"، شکل امری گامبارو، در گفتگوهای روزمره استفاده می شود و برای تشویق دیگران به تلاش در کارهاست، مثلاً در یک مسابقه ی ورزشی یا آماده شدن برای یک امتحان. در این راه، بهترین نوع انگیزه، تلاش برای منفعت شخص و جمع به طور همزمان است. در شرایط عادی هم تلاش فردی بدون همکاری با دیگران، بی ادبی محسوب می شود. و حال، در شرایط بحرانی، ناله و شکایت کردن از اوضاع، یا خودخواه بودن و به ضرر دیگران عمل کردن، غیر اخلاقی ترین کار در این طرز تفکر محسوب می شود. اصولاً هیچ توجیهی برای شکایت کردن از اوضاع و حسرت چیزهای از دست رفته وجود ندارد.


درس هایی برای ما

آنچه از اوضاع ژاپن بر می آید، اینست که اگر چه این کشور از لحاظ منابع خدادادی و مواد اولیه برای صنعت و کشاورزی بسیار فقیر است (بخش زیادی از خشکی توسط کوه های غیرقابل استفاده پوشیده شده است) اما از لحاظ دیگر لازمه ی تولید، یعنی منابع انسانی، به حدی از کمال و تمدن رسیده است که می تواند الگوی مردمان دیگر باشد. گرچه هیچ جایی عالی و بدون اشکال نیست، اما اگر بخواهیم در تربیت فرزندان و جوانان از کسی درس بگیریم، قطعاً مردم ژاپن بهترین معلم ها خواهند بود. ژاپنی ها یکی از بهترین نمونه های همزیستی و تلاش و استقامت هستند و تحقیقات بیشتر روی راه و روش آنها برای همه ی سازمان ها و جوامع مفید خواهد بود.


این مطلب توسط آقای احمد میرخانی و با استفاده از منابع زیر تألیف شده است.

دانلود از کتابخانه دانلود این مطلب از کتابخانه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

منابع مورد استفاده در این مطلب:

سایت انگلیسی:

Presentation Zen

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی وال استریت : پول هرگز نمی خوابد

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، فیلمهای مدیریتی جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را نیز در کنار داستان جذاب و سینمایی خود دارند. فیلم وال استریت یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Wall Street Money Never Sleeps به کارگردانی Oliver Stone در سال 2010 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم وال استریت خیلی عمیق وارد مسائل بورس آمریکا می شود که مشاهده آن حتمای می تواند ... متن کامل مقاله را بخوانید

راهنمای خرید و فروش پژو ۴۰۵

حضور برخی خودروها در بازار خودروی کشور آن‌قدر نهادینه و قدیمی شده است که خرید و فروش آن‌ها امری بسیار عادی و روتین تصور می‌شو...

ادامه مطلب...
More:

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام