برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران 1401 روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 26 مرداد ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


تاثیر جام ملتهای اروپا بر اقتصاد کشورهای میزبان

اقتصاد مدیریتمقالاتتاثیر جام ملتهای اروپا بر اقتصاد کشورهای میزبان

دوره دیجیتال مارکتینگ

تاثیر جام ملتهای اروپا بر اقتصاد کشورهای میزبان

در روزهایی که اتحادیه اروپا و سیاستمداران آن به شدت خود را غرق در مشکلات پولی و مالی ناحیه یورو می‌بینند، لهستان و اوکراین آماده برگزاری یکی از مهمترین جام ملتهای اروپااتفاقات ورزشی اروپا هستند. اقتصاددانان نظر یکسانی در مورد نتایج اقتصادی برگزاری اتفاقات بزرگ (اعم از ورزشی، فرهنگی و سیاسی) بر روی اقتصاد ندارند. برخی مثل پلامر که بر روی بازیهای المپیک سال 1996 آتلانتا مطالعه کرده است، معتقد هستند که اتفاقات ورزشی بزرگ تاثیر مثبت قابل توجهی بر روی اقتصاد کشورهای میزبان دارد، برخی مطالعات دیگر، بر روی تاثیر جام جهانی فوتبال در سال 2004 بر اقتصاد ژاپن و کره جنوبی نیز این ادعا را تایید می‌کند. اما بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که تاثیر چنین اتفاقاتی چندان هم شایان ذکر نیست. به عنوان مثال مطالعات ماتسون در سال 2002 نشان داد که شهرهای میزبان جام جهانی 1994 آمریکا با کاهش رشد 4 میلیارد دلاری در مقایسه با حالتی که مسابقات برگزار نمی‌گردید روبرو شده است.
اولین مطالعات پیرامون مسابقات جام ملتهای اروپا 2012 در اوکراین و لهستان نیز توسط پروپوکویچ انجام گردیده و تحلیل هزینه – فایده این مسابقات نشان داده است که هزینه‌های برگزاری چنین مسابقاتی بیش از فواید آن است! در مطالعات پروپوکویچ تاثیرات مثبت شامل افزایش درآمد از محل توریست و سرمایه‌گذاری در زیرساختها شده است که هزینه‌های آن بسیار بیشتر از این درآمدها بوده است.

اما موسسه مطالعاتی Capital Economics ضمن تایید تاثیر اندک برگزاری اتفاقات مهم بر اقتصاد کشورهای میزبان، در گزارشی، مسابقات جام ملت‌های اروپا در اوکراین و لهستان را یک استثنا می‌داند. این گزارش سه منبع اصلی ایجاد منفعت برای کشورهای میزبان Euro 2012 را به شرح زیر مطرح می‌سازد:

•    افزایش سرمایه‌گذاری
•    افزایش نرخ اشتغال
•    افزایش درآمد صنعت گردشگری

افزایش سرمایه‌گذاری و نرخ اشتغال، تاثیراتی است که پیش از آغاز مسابقات رخ داده است و سپری گردیده است اما افزایش درآمد صنعت گردشگری از روزهای قبل از مسابقات آغاز شده است و تا پس از پایان مسابقات نیز ادامه خواهد داشت. سرمایه‌گذاری‌های مرتبط با Euro 2012 در لهستان در فاصله سالهای 2008 تا 2012 25 میلیارد یورو و در اوکراین 11 میلیارد یورو برآورد شده است که این عدد معادل 3/1% از تولید ناخالص داخلی سالانه لهستان و 7/1% از تولید ناخالص داخلی اوکراین طی این مدت است. هر چند این میزان سرمایه‌گذاری تاثیر قابل توجهی بر اقتصاد این کشورها داشته است، اما باید توجه داشت که اثر آن سپری شده است و نباید انتظار داشته باشیم، در ادامه بحران منطقه یورو این موضوع کمکی به لهستان یا اوکراین کند. از سوی دیگر هرچند تعداد شغلهایی که ایجاد گردیده است، قابل توجه است (این میزان در لهستان معادل 4/0% از نیروی کار و در اوکراین 1% بوده است) اما اکثریت آنها موقتی است و با افزایش ریسک منطقه یورو ممکن است تاثیر معکوس بگذارند.

برگزاری مسابقات جام ملت‌های اروپا پس از سال‌ها برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کشورهای برگزار کننده در شرایطی که منطقه یورو شرایط نامناسبی را تجربه می‌کند احتمالاً تاثیر منفی بر درآمد حاصل از بخش گردشگری این واقعه مهم ورزشی نیز خواهد داشت. از سوی دیگر تبلیغات منفی و نگرش منفی مردم کشورهای منطقه یورو به لهستان و اوکراین به دلیل بحث‌های نژادپرستی، تهدیدی است که می‌تواند این اثر را تشدید کند. برخی صاحبنظران نیز معتقدند این اتفاق مهم فرصتی است برای تغییر نگرش عمومی نسبت به این کشورها که در صورت موفقیت می‌تواند علاوه بر تاثیرات کوتاه مدت اشاره شده، تاثیر بلند مدتی بر صنعت گردشگری این دو کشور میزبان داشته باشد.

این مطلب توسط آقای سید حمیدرضا عظیمی نوشته شده است.

این یادداشت در روزنامه دنیای اقتصاد مورخ 18 خرداد 1391 نیز منتشر شده است.

دانلود از کتابخانه دانلود این مطلب از کتابخانه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی وال استریت : پول هرگز نمی خوابد

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، فیلمهای مدیریتی جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را نیز در کنار داستان جذاب و سینمایی خود دارند. فیلم وال استریت یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Wall Street Money Never Sleeps به کارگردانی Oliver Stone در سال 2010 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم وال استریت خیلی عمیق وارد مسائل بورس آمریکا می شود که مشاهده آن حتمای می تواند ... متن کامل مقاله را بخوانید

راهنمای خرید و فروش پژو ۴۰۵

حضور برخی خودروها در بازار خودروی کشور آن‌قدر نهادینه و قدیمی شده است که خرید و فروش آن‌ها امری بسیار عادی و روتین تصور می‌شو...

ادامه مطلب...
More:

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام