برای شرکت رایگان در وبینار رابگان درآمدزایی با تجارت ارز دیجیتال روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری سه شنیه 15 آذر ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «درآمدزایی با تجارت ارز دیجیتال»فرصت


نگاهی به اقتصاد کانادا در سال 2009

اقتصاد مدیریتمقالاتنگاهی به اقتصاد کانادا در سال 2009

دوره دیجیتال مارکتینگ

نگاهی به اقتصاد کانادا در سال 2009

در این مطلب؛ اطلاعاتی بسیار کلی پیرامون برخی شاخصهای اقتصاد کلان کانادا ارائه شده است و به تحلیل اقتصادی پرداخته نشده است.

کانادا یکی از مهمترین تامین کنندگان محصولات کشاورزی در جهان است. مزارع کانادا تامین کننده ی مهمی برای گندم و سایر غلات دراقتصاد کانادا جهان هستند. همچنین کانادا منابع ارزشمندی از گاز و نفت دارد. آنها بزرگترین تولید کننده ی روی، اورانیوم هستند و مهمترین ذخایر نیکل، طلا و سرب جهان را در اختیار دارند.

احتمالاً شما هم قبول دارید که کانادایی ها از ثروتمند ترین ملتهای جهان هستند.با وجود آن که کانادا از صنعت پیشرفته ای برخوردار است و معادن و منابع زیرزمینی فراوانی دارد و از قضا کشاورزی در آن بسیار پررونق است اما باید بدانید که همچون تمام کشورهای توسعه یافته دیگر، بخش خدمات سهم بیشتری از تولید ناخالص داخلی (GDP) آنها دارد.

کانادا از معدود کشورهای جهان است که در مجموع به طور خالص صادر کننده‌ی انرژی است (بسیاری از کشورها، صادر کننده‌ی گونه ای از انرژی هستند؛ اما با واردات گونه ای دیگر از انرژی در مجموع صادرکننده انرژی محسوب نمی شوند) .


نزدیک به 70% از تولید ناخالص داخلی کانادا به بخش خدمات مربوط می شود که نزدیک به 75% از اشتغال کانادا نیز در بخش خدمات است. تنها 2% از GDP  کانادا به بخش کشاورزی مربوط می شود و نزدیک به 2% اشتغال نیز ایجاد کرده است. بخش صنعت 28% از تولید ناخالص داخلی کانادا را به خود اختصاص داده است.

بیشترین تجارت کانادا با آمریکا است که صادرات گندم، نیکل، گاز، نفت و ... از جمله تجارتهای کانادا و امریکا است. همچنین شرکای تجاری بعدی آمریکا اروپایی ها و شرق آسیایی ها هستند.

ساختار اقتصادی کانادا، شباهتهایی به آمریکا دارد. ساختار بازار اقتصاد آمریکا، الگوی تولید، استانداردهای زندگی مردم و ... بسیار به آمریکا شباهت دارد. شاید یکی از تفاوتهای قابل تشخیص در ساختار اقتصادی آمریکا و کانادا ، مربوط به صادرات کالاها باشد که کانادا بیشتر یک صادر کننده است و آمریکا بیشتر یک وارد کننده کالا ! همچنین بانکها در کانادا بسیار محافظه کارتر از آمریکا هستند.

وابستگی بسیاری بین اقتصاد امریکا و کانادا وجود دارد. آمریکا بزرگترین شریک تجاری کانادا است و بیشترین سرمایه گذاری خارجی در کانادا توسط آمریکا صورت می گیرد. یک تغییر کوچک در نرخ بهره ی آمریکایی ها، تاثیر بسزایی در اقتصاد کانادا می گذارد.

بعد از مشاهده ی رشد اقتصادی پایدار و امیدوار کننده کانادا در سالهای 1993 تا 2007 اقتصاد کانادا در سال 2008 با یک رکود شدید مواجه شد و در ادامه ی آن برای اولین بار در سال 2009 کانادایی دچار کسری بودجه شدند !

تورم کالاهای مصرفی در کانادا در سال 2009 تنها 2/0% است و نرخ بیکاری در کانادا 5/8% است.

تولید ناخالص داخلی کانادا برای هر شهروند کانادایی؛ 45345 دلار کانادا در سال است.

نرخ سرمایه گذاری در کانادا 18/21% تولید ناخالص داخلی است.

2% کانادایی های شاغل در بخش کشاورزی کار می کنند.

13% کانادایی های شاغل در بخش تولید و صنعت کار می کنند.

6% کانادایی های شاغل در بخش ساخت و ساز کار می کنند.

76% کانادایی های شاغل در بخش خدمات کار می کنند !

3% از کانادایی های شاغل در سایر بخشها کار می کنند.

نرخ بیکاری همان طور که اشاره شد، 5/8% است.

در شکل زیر نمودار تولید ناخالص داخلی کانادا از سال 1960 تا 2008 را مشاهده فرمایید.

تولید ناخالص داخلی کانادا

این مطلب توسط آقای سید حمیدرضا عظیمی نوشته شده است.

دانلود از کتابخانه دانلود این مطلب از کتابخانه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

منابع مورد استفاده در این مطلب :

سایت انگلیسی:

economywatch

Public Data - Google

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

نظرات   

 
0 #1 علیرضا ۱۳۹۰-۰۳-۱۵ ۱۵:۳۳
برخلاف آنچه در متن آمده کانادا از معدود کشورهای صادرکننده انرژی به طور خالص نیست بلکه از معدود کشورهای صنعتی صادر کننده انژی به طور خالص است.
بازگو کردن
 

مطلب ویژه

تاثیر سیگار بر برند شخصی مهران مدیری

چندی پیش، مهران مدیری در یک نشست خبری و روبروی دوربین ده ها خبرنگار، اقدام به روشن کردن و کشیدن سیگار کرد ! این اتفاق باعث شد نام مهران مدیری بیش از پیش بر سر زبان ها بیفتند، چه تاثیری بر برند شخصی مهران مدیری داشته یا خواهد داشت؟ متن کامل مقاله تاثیر سیگار بر برند شخصی مدیری را بخوانید

راهنمای خرید و فروش پژو ۴۰۵

حضور برخی خودروها در بازار خودروی کشور آن‌قدر نهادینه و قدیمی شده است که خرید و فروش آن‌ها امری بسیار عادی و روتین تصور می‌شو...

ادامه مطلب...
More:

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام