برای شرکت رایگان در وبینار ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 8 بهمن ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران»فرصت

6 قدم برای تصمیم گیری بهتر در کسب و کار

یادداشتهای تحلیلی و مدیریتییادداشت6 قدم برای تصمیم گیری بهتر در کسب و کار

دوره دیجیتال مارکتینگ

6 قدم برای تصمیم گیری بهتر در کسب و کار

برچسب ها: تصمیم گیری

تصمیم گیری و تصمیم سازی* برای هر مدیر و رهبری یک نقش بسیار اساسی و مهم است.برای بسیاری از مردم و حتی مدیران تصمیم گیری کاری سخت و آزاردهنده است. این می تواند به دلیل یکی از موانع زیر باشد :

ترس از خطا در تصمیم گیری

کمبود رویکرد ساختاریافته برای تصمیم گیری

به تعویق انداختن

عدم شفافیت

اما این محدودیت ها هر چه باشند، 6 قدم برای رسیدن به تصمیماتی بهتر پیشنهاد می شود. تصمیماتی که می توانند عامل کلیدی در موفقیت و یا شکست سازمانها و شرکتهای کوچک و بزرگ باشند و همچنین نباید از نقش تصمیم گیری و قدرت تصمیم گیری افراد در زندگی شخصی نیز صرفنظر کرد.


1-تعریف موضوع و مساله

قبل از آن که بتوانید تصمیمی بگیرید شما نیاز دارید تا به دقت موضوع تصمیم را بشناسید و نقطه ی تاریکی در موضوع برای شما وجود نداشته باشد. یکی از روشهای رایج، نوشتن موضوع و مشکلی است که شما قصد تصمیم گیری پیرامون آن دارید.

مثلاً؛ مشکل عدم تعهد کارکنان به سازمان که منجر به افزایش ضایعات در تولید و هزینه های نگهداری و تعمیرات شده است.

عبارت بالا، به روشنی مشکل شرکت را نشان می دهد، اکنون مدیر دقیقاً می داند که برای حل چه مشکلی قصد تصمیم گیری دارد.

2-ارزیابی تاثیرات تصمیم

هر تصمیم با توجه به ماهیتش می تواند افراد و گروههای مختلفی را تحت تاثیر بگذارد. هنگام تصمیم گیری باید چارچوب و افرادی که تحت تاثیر این تصمیم هستند را به دقت شناسایی کنیم.

3-بررسی جهات مختلف تصمیم

در حقیقت منظورمان نگریستن به مشکل از جهات و با رویکردهای مختلف است. در اینجا می خواهیم بدانیم این مشکل از دیگر جهات چگونه دیده می شود و آیا می توان ره حلی برای موضوع دید ؟

مثلاً، در مثالی که اشاره شد، آیا می توان همین موضوع را از نگاه کارگران دید ؟

4-خروجی ایده‌آل ما چیست؟

وقتی ما با یک مشکل بزرگ روبرو می شویم، می توان به سادگی در جزییات مشکل غرق شد و از هدف اصلی دور گردید. یکی از روشها برای جلوگیری از این معضل، حرکت از سمت ایده‌آل های مدیریت و هدف او از اتخاذ تصمیم، به سمت تصمیمات و گزینه های موجود است.

5-وزن دهی و تعیین میزان اهمیت هر کدام از مزیت ها یا معایب تصمیم

بله، لازم است، پس از شناسایی نتایج احتمالی هر تصمیم (چه مثبت چه منفی) بین آنها وزن دهی انجام دهیم و تعیین کنیم که کدام یک از وزن بیشتری (اهمیت بیشتری) برخوردار هستند. فرآیندی که می توان آن را اولویت بندی بین نتایج تصمیمات نامید.

6-تصمیم بگیرید و عمل کنید

اکنون شما 5 مرحله را پشت سر گذاشته اید از به تعویق انداختن تصمیمی که اتخاذ نموده اید پرهیز کنید و با اطمینان تصمیم بگیرید و البته آماده‌ی نتایج مثبت و یا احتمالاً منفی آن باشید و به خاطر داشته باشید، که تصمیم نگرفتن، خود یک تصمیم و حرکت منفعلانه است، و عدم اتخاذ تصمیم در مقایسه با تصمیمی که گرفته اید برتری ندارد.

 

* تصمیم سازی منظور ایجاد گزینه های مختلف برای اتخاذ تصمیم یا همان تصمیم گیری است. بنابراین تصمیم گیری و تصمیم سازی دو مفهوم متفاوت هستند.

 

این مطلب توسط آقای سید حمیدرضا عظیمی وبا استفاده از منابع زیر تالیف شده است.

دانلود از کتابخانه دانلود این مطلب از کتابخانه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

منابع مورد استفاده در این مطلب:

سایت انگلیسی:

Duncan Brodie : Goals & Achievements

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی دفتر کار یا Office Space

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، اینها فیلمهایی هستند که می توانند جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را داشته باشند. فیلم دفتر کار یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Office Space به کارگردانی Mike Judge در سال 1999 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم Office Space در فضایی هجو گونه زندگی روزمره و کاری مردم آمریکا در اواخر دهه 90 میلادی ... متن کامل مقاله را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام