برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران 1401 روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 15 تیر ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


مزیت رقابتی، قابلیتهای متمایز و هماهنگی استراتژیک

مدیریت استراتژیکمقالاتمزیت رقابتی، قابلیتهای متمایز و هماهنگی استراتژیک

دوره دیجیتال مارکتینگ

مزیت رقابتی، قابلیتهای متمایز و هماهنگی استراتژیک

آگاهی از مفاهیم کلیدی مدیریت استراتژیک، حتی در سطح یک مطالعه چند صفحه ای می تواند برای مدیران صاحبان کسب و کار خصوصاً کسب و کارهای کوچک و متوسط موثر باشد. در واقع در این مطلب می خواهیم، مخاطب را با سه مفهوم کلیدی در مدیریت استراتژیک آشنا کنیم. به عبارتی به اعتقاد نگارنده این مطلب، مدیران کسب و کارهای کوچک و متوسط ایرانی اگر قصد ترسیم یک استراتژی برای خود را دارند (که توصیه می کنیم، حتماً چنین استراتژی را ترسیم کنند!) باید این سه مفهوم کلیدی را محور اندیشه های خود قرار دهند. این سه مفهوم کلیدی به نظر نگارنده؛ مزیت رقابتی، قابلیتهای متمایز و هماهنگی استراتژیک است.

مزیت رقابتی

مفهوم مزیت رقابتی (Competitive Advantage) اولین بار توسط پورتر در سال 1985 ابداع شد. آن طور که پورتر می‌گوید، مزیت رقابتی نصیب شرکتی می‌گردد که برای مشتریانش ارزش قائل می‌شود. شرکت‌ها برای رسیدن به مزیت رقابتی، بازارهایی را انتخاب می‌کنند که در آن جایگاهی ممتاز دارند و با بهبود مستمر موقعیت خود، شرکت را به هدفی متحرک برای رقبایشان تبدیل می‌کنند.

پورتر بر اهمیت تمایز (Differentiation) تاکید می‌کرد که شامل عرضه محصول یا خدمتی می‌شود که گمان می‌کنند آن محصول در سراسر صنعت بی‌نظیر و منحصر به فرد است می. «وی همچنین بر تمرکز تاکید می‌کرد- تمرکز یعنی توجه به یک گروه خریدار یا بازار محصول خاص به میزانی بیشتر، به شکلی کاراتر و اثربخشتر از رقبا»

او سپس چارچوب مشهورش را طراحی کرد که از سه استراتژی کلی تشکیل می شود که سازمان می تواند از آنها برای کسب برتری رقابتی کند. این استراتژی‌های رقابتی عبارت اند از:

- خلاقیت - تولید کننده منحصر به فرد بودن

- کیفیت - ارائه و عرضه کالاها و خدمات با کیفیت برتر به مشتریان

- رهبری هزینه ها - رهبری هزینه ها نتیجه برنامه ریزی شده سیاستها با «هدف مدیریت صحیح مخارج» است.مدیریتینتیجه گیری مدیریتی :

شما برای موفقیت در بازار، باید نسبت به رقبای خود یک مزیت رقابتی داشته باشید. اکنون برای رسیدن به این برتری رقابتی به یکی از استراتژی‌های اشاره شده خلاقیت، کیفیت و رهبری هزینه‌های روی آورید. انتخاب این استراتژی به ویژگی‌های بازار، مصرفت کننده و شما بستگی دارد.
قابلیتهای متمایز

همان طور که کی در سال 1999 می‌گوید: « فرصتهای فراروی شرکت برای حفظ مزیت رقابتی به وسیله قابلیتهای آن تعیین می‌گردد» یک قابلیت یا شایستگی متمایز را می توان به عنوان یک ویژگی مهم توصیف کرد که همان گونه کوبین در سال 1980 می گوید «موجب برتری شرکت و سازمان می شود» کی با تاکید برای این که قابلیتهای متمایز و قابلیتهای قابل تقلید، تفاوت وجود دارد، تعریف فوق را توسعه می دهد. قابلیتهای متمایز عبارت اند از آن دسته مشخصات و و یژگی‌هایی که قابل کپی برداری توسط رقبا نیستند، یا این که به دشواری می توان آنها را تقلید کرد. قابلیتهای قابل تقلید را می توان خریداری کرد یا هر شرکتی که از مهارتهای مدیریتی بالا برخوردار باشد و منابع مالی خوبی در اختیار داشته باشد، می تواند آنها را خلق کند. بیشتر قابلیتهای فنی، قابل تقلید هستند.

پرهلد و همل در سال 1990 معتقدند که مزیت رقابتی در بلند مدت برای شرکتی ایجاد می شود که «دارای شایستگی اصلی اند» و آن شایستگی‌ها برتر از رقبا می باشد. همچنین مزیت رقابتی در شرکتی ایجاد می شود که سریعتر یاد می گیرد و آموخته های خود را به شکلی موثرتر از رقبا به کار می برد. در واقع یادگیری سریع و به کارگیری آن به شکلی موثر، اساس مفهوم «مدیریت دانش» است.

قابلیتهای متمایز، یا شایستگیهای اصلی نشان می دهند که سازمان در انجام چه کاری تخصص دارد یا بی نظیر است. بارنی برای تصمیم گیری پیرامون این که آیا می توان یک منبع را یک شایستگی یا قابلیت متمایز دانست یا نه، چهار معیار ارائه می کند:

- خلق ارزش برای مشتری

- ندرت آن در مقایسه با رقبا

- قابل تقلید بودن

- قابل جایگزین نبودن
مدیریتینتیجه گیری مدیریتی :

ما باید به دنبال یک ویژگی متمایز کننده باشیم! و این ویژگی نباید به آسانی قابل تقلید باشد. این ویژگی باید برای مشتری خلق ارزش کند.هماهنگی استراتزیک

این مفهوم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است ! مفهوم هماهنگی استراتژیک، به معنای حداکثر کردن میزان هماهنگی مزیت رقابتی یک شرکت با قابلیتهای آن شرکت و همچنین به معنای حداکثر کردن منابع با فرصتهای موجود در محیط بیرونی است. همان طور که هوفر و شندل در سال 1986 می گویند: « یک کار اساسی مدیران ارشد، هماهنگ کردن شایستکی‌های سازمان (مهارتها و منابع داخلی) با فرصتها و ریسکهای ناشی از تغییرات محیطی است، به طوری که در زمان استفاده از این منابع هر دو هم کارآ باشند و هم اثربخش.»


این مطلب توسط آقای سید حمیدرضا عظیمی نوشته شده است.

دانلود از کتابخانه دانلود این مطلب از کتابخانه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

منابع مورد استفاده در این مطلب:

کتاب مدیریت استراتژیک منابع انسانی(راهنمای عمل) نوشته مایکل آرمسترانگ، ترجمه دکتر سید محمد اعرابی و داود ایزدی

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

نظرات   

 
0 #1 امير سيدّان انبى ۱۳۹۱-۰۲-۲۷ ۱۱:۴۵
من با نگارنده كاملاً موافق ام .
تنها محصولات جديد سود در هر واحد محصول ٤٠٠٪ دارند و در صورت حفظ رازهاي كيفيت و توليد رقيب در بازار بزودي پيدا نمى كنند همه مديران بايد خلاق و مبتكر باشند و قسمتي از سود براى بخش تحقيق و توسعه كنار بزارند و مستقيم با اين بخش و بخش طراحى درگير و مرتبط باشند البته ما مديران و محقق هاى عالى داريم فقط حيف كه مشكل سرمايه اين استعدادها را حرام ميكند و مانع پيشرفت ايران زمين ميشود كه اين مشكل فقط به دست دولت و بخش صنعت و معدن حل ميشود، مثلاً اگه اگه قدرت يا سرمايه داشتم خودرو با كيفيت تر وزيباتر ومدرن تر ايمن تر توليد ميكردم چون صنعت يك كشور پيشرفته از نيروگاه و خودرو سازى ميتوان شناخت تا :
١ چهره خيابان هاي ايران زيباتر ميشد
٢ آرامش بيرون و درون و امنيت به خانواده ايرانى هديه ميكردم
٣ علاوه بر فروش داخلى محصولي صادراتى و رقيب سر سخت محصولات آمريكايي و آلماني ميشد  
٤ باعث بهبود اقتصاد ميشد
٥ باعث اشتغال و كار آفرينى ميشد
٥
٦....
...خسته شدم بقيه رو شما بگيد
فكر نميكنم اين فقط فكر من باشه چون همه ماشين خوب دوست دارند همه رفاه مي خواهند
بازگو کردن
 

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی دفتر کار یا Office Space

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، اینها فیلمهایی هستند که می توانند جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را داشته باشند. فیلم دفتر کار یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Office Space به کارگردانی Mike Judge در سال 1999 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم Office Space در فضایی هجو گونه زندگی روزمره و کاری مردم آمریکا در اواخر دهه 90 میلادی ... متن کامل مقاله را بخوانید

راهنمای خرید و فروش پژو ۴۰۵

حضور برخی خودروها در بازار خودروی کشور آن‌قدر نهادینه و قدیمی شده است که خرید و فروش آن‌ها امری بسیار عادی و روتین تصور می‌شو...

ادامه مطلب...
More:

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام