برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران ١٤٠٠ روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 6 بهمن ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


سیستم کششی و کاهش ضایعات در کانبان

برنامه ریزی و مدیریت تولیدمقالاتسیستم کششی و کاهش ضایعات در کانبان

دوره دیجیتال مارکتینگ

سیستم کششی و کاهش ضایعات در کانبان

قبلاً در مقاله «سیستم کانبان چیست؟» در مورد مفهوم سیستمهای کانبان نوشتیم. در اینجا می توانید پیرامون سیستم کششی در کانبان و تاثیرش بر کاهش ضایعات تولید بخوانید. سیستم کانبان در هر فرآیند، کمیت تولید را مشخص می‌کند. این موضوع را سیستم عصبی تولید نام می‌نامند. زیرا این روش همان طوری که سیستم عصبی، بدن ما را مدیریت می‌کند، تولید را اداره می‌کند. از فواید اولیه سیستم کانبان کاهش تولید مازاد می‌باشد و هدف آن تولید سفارش در زمان و مقداری است که سفارش داده شده است. به ژاپنی لغت کانبان یعنی کارت یا علامت و این نام به کارت کنترل موجودی در یک سیستم کششی اطلاق می‌گردد. اصولاً کانبان سفارش کاری است که همراه مواد حرکت می‌کند. هر کارت یا کانبان معرف قطعه و یا مجموعه نیم مونتاژی است که نشان می‌دهد که هر کدام از کجا آمده و به کجا می‌روند.

با استفاده از این روش کانبان همانند یک سیستم اطلاعاتی عمل کرده که همه فرآیندها را به هم مرتبط کرده و کل جریان ارزش را به طور هماهنگ به تقاضای مشتری پیوند می‌دهد.

سیستم کششی و کاهش ضایعات

در سیستم کانبان فرآیندهای بالادستی فقط میزانی را تولید می‌کنند که برای جایگزینی مقادیری که از فرآیندهای پایین دست برداشت شده است، لازم است. کارگران از یک فرآیند به فرآیند قبل می‌روند تا قطعاتی را که نیاز دارند بردارند. آن ها این عمل را به تعداد و دفعاتی که این قطعات مورد نیازند، انجام می‌دهند. شروع سیستم برداشت با سفارش مشتری آغاز می‌شود که به آن سیستم کششی می‌گویند.

کانبان و سیستم کششی

سیستم کششی بر مبنای مفهوم سوپرمارکت استوار است. هم زمان که مشتریان محصولات یا اجناس را از قفسه ها بر می‌دارند، قفسه ها پر می‌شود. تولید ناب، جریان تولید محصولات با حجم زیاد که بر برآورد مقادیر مورد انتظار فروش استوار است را معگوس می‌کند.

در کارگاه های تولیدی یک سیستم کششی به نحوی انعطاف ایجاد می‌کند که دقیقاً آن چه سفارش داده می‌شود در زمان مورد نیاز و اندازه مورد سفارش تولید خواهد گردید. به همین جهت امکان حذف تولید مازاد – بحرانی ترین نوع از انواع اتلاف ها – وجود خواهد داشت.

هدف نهایی، تعداد کانبان صفر است. کانبان صفر موجودی حین فرآیند را حذف می‌کند. به بیان دیگر، سفارش مشتری برای جریان پیوسته ناب، یک علامت محسوب می‌شود. این امری ایده‌آل است که روح بهبود مستمر در سیستم کششی همواره توسعه یابد.

سید حمیدرضا عظیمی
این مطلب توسط آقای سید حمیدرضا عظیمی نوشته شده است

سیستم کششی و کاهش ضایعات در کانبان

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

تاثیر سیگار بر برند شخصی مهران مدیری

چندی پیش، مهران مدیری در یک نشست خبری و روبروی دوربین ده ها خبرنگار، اقدام به روشن کردن و کشیدن سیگار کرد ! این اتفاق باعث شد نام مهران مدیری بیش از پیش بر سر زبان ها بیفتند، چه تاثیری بر برند شخصی مهران مدیری داشته یا خواهد داشت؟ متن کامل مقاله تاثیر سیگار بر برند شخصی مدیری را بخوانید

ورود یا ثبت نامدوره دیجیتال مارکتینگ

راهنمای خرید و فروش پژو ۴۰۵

حضور برخی خودروها در بازار خودروی کشور آن‌قدر نهادینه و قدیمی شده است که خرید و فروش آن‌ها امری بسیار عادی و روتین تصور می‌شو...

ادامه مطلب...
More:

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام