برای شرکت رایگان در سمینار انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه شریف، روی لینک زیر کلیک و نام خود را در فرم وارد فرمایید.

زمان برگزاری پنج شنبه 30 خرداد: اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «سمینار راهکارهای ایجاد استارت آپ های ثروت آفرین»فرصت

سیستم کششی و کاهش ضایعات در کانبان

برنامه ریزی و مدیریت تولیدمقالاتسیستم کششی و کاهش ضایعات در کانبان

دوره دیجیتال مارکتینگ

سیستم کششی و کاهش ضایعات در کانبان

قبلاً در مقاله «سیستم کانبان چیست؟» در مورد مفهوم سیستمهای کانبان نوشتیم. در اینجا می توانید پیرامون سیستم کششی در کانبان و تاثیرش بر کاهش ضایعات تولید بخوانید. سیستم کانبان در هر فرآیند، کمیت تولید را مشخص می‌کند. این موضوع را سیستم عصبی تولید نام می‌نامند. زیرا این روش همان طوری که سیستم عصبی، بدن ما را مدیریت می‌کند، تولید را اداره می‌کند. از فواید اولیه سیستم کانبان کاهش تولید مازاد می‌باشد و هدف آن تولید سفارش در زمان و مقداری است که سفارش داده شده است. به ژاپنی لغت کانبان یعنی کارت یا علامت و این نام به کارت کنترل موجودی در یک سیستم کششی اطلاق می‌گردد. اصولاً کانبان سفارش کاری است که همراه مواد حرکت می‌کند. هر کارت یا کانبان معرف قطعه و یا مجموعه نیم مونتاژی است که نشان می‌دهد که هر کدام از کجا آمده و به کجا می‌روند.

با استفاده از این روش کانبان همانند یک سیستم اطلاعاتی عمل کرده که همه فرآیندها را به هم مرتبط کرده و کل جریان ارزش را به طور هماهنگ به تقاضای مشتری پیوند می‌دهد.

سیستم کششی و کاهش ضایعات

در سیستم کانبان فرآیندهای بالادستی فقط میزانی را تولید می‌کنند که برای جایگزینی مقادیری که از فرآیندهای پایین دست برداشت شده است، لازم است. کارگران از یک فرآیند به فرآیند قبل می‌روند تا قطعاتی را که نیاز دارند بردارند. آن ها این عمل را به تعداد و دفعاتی که این قطعات مورد نیازند، انجام می‌دهند. شروع سیستم برداشت با سفارش مشتری آغاز می‌شود که به آن سیستم کششی می‌گویند.

کانبان و سیستم کششی

سیستم کششی بر مبنای مفهوم سوپرمارکت استوار است. هم زمان که مشتریان محصولات یا اجناس را از قفسه ها بر می‌دارند، قفسه ها پر می‌شود. تولید ناب، جریان تولید محصولات با حجم زیاد که بر برآورد مقادیر مورد انتظار فروش استوار است را معگوس می‌کند.

در کارگاه های تولیدی یک سیستم کششی به نحوی انعطاف ایجاد می‌کند که دقیقاً آن چه سفارش داده می‌شود در زمان مورد نیاز و اندازه مورد سفارش تولید خواهد گردید. به همین جهت امکان حذف تولید مازاد – بحرانی ترین نوع از انواع اتلاف ها – وجود خواهد داشت.

هدف نهایی، تعداد کانبان صفر است. کانبان صفر موجودی حین فرآیند را حذف می‌کند. به بیان دیگر، سفارش مشتری برای جریان پیوسته ناب، یک علامت محسوب می‌شود. این امری ایده‌آل است که روح بهبود مستمر در سیستم کششی همواره توسعه یابد.

سید حمیدرضا عظیمی
این مطلب توسط آقای سید حمیدرضا عظیمی نوشته شده است

سیستم کششی و کاهش ضایعات در کانبان

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

همه چیز را درباره ارز دیجیتال تلگرام بدانید

تلگرام، پیام رسانی متفاوت برای ایرانی هاست، پیام رسانی که میلیون ها کاربر ایرانی دارد. مدتی است که مدیران تلگرام از برنامۀ آنها برای ورود به بلاک چین و ارزهای دیجیتال خبر داده اند. اتفاقی که می تواند برای ایرانی ها بسیار مهم باشد. اما دربارۀ ارز دیجیتال تلگرام که نامش را گرام گذاشته اند، بیشتر بدانید. اینجا کلیک کنید.

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام