برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران 1401 روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 26 مرداد ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


سیستم کششی و کاهش ضایعات در کانبان

برنامه ریزی و مدیریت تولیدمقالاتسیستم کششی و کاهش ضایعات در کانبان

دوره دیجیتال مارکتینگ

سیستم کششی و کاهش ضایعات در کانبان

قبلاً در مقاله «سیستم کانبان چیست؟» در مورد مفهوم سیستمهای کانبان نوشتیم. در اینجا می توانید پیرامون سیستم کششی در کانبان و تاثیرش بر کاهش ضایعات تولید بخوانید. سیستم کانبان در هر فرآیند، کمیت تولید را مشخص می‌کند. این موضوع را سیستم عصبی تولید نام می‌نامند. زیرا این روش همان طوری که سیستم عصبی، بدن ما را مدیریت می‌کند، تولید را اداره می‌کند. از فواید اولیه سیستم کانبان کاهش تولید مازاد می‌باشد و هدف آن تولید سفارش در زمان و مقداری است که سفارش داده شده است. به ژاپنی لغت کانبان یعنی کارت یا علامت و این نام به کارت کنترل موجودی در یک سیستم کششی اطلاق می‌گردد. اصولاً کانبان سفارش کاری است که همراه مواد حرکت می‌کند. هر کارت یا کانبان معرف قطعه و یا مجموعه نیم مونتاژی است که نشان می‌دهد که هر کدام از کجا آمده و به کجا می‌روند.

با استفاده از این روش کانبان همانند یک سیستم اطلاعاتی عمل کرده که همه فرآیندها را به هم مرتبط کرده و کل جریان ارزش را به طور هماهنگ به تقاضای مشتری پیوند می‌دهد.

سیستم کششی و کاهش ضایعات

در سیستم کانبان فرآیندهای بالادستی فقط میزانی را تولید می‌کنند که برای جایگزینی مقادیری که از فرآیندهای پایین دست برداشت شده است، لازم است. کارگران از یک فرآیند به فرآیند قبل می‌روند تا قطعاتی را که نیاز دارند بردارند. آن ها این عمل را به تعداد و دفعاتی که این قطعات مورد نیازند، انجام می‌دهند. شروع سیستم برداشت با سفارش مشتری آغاز می‌شود که به آن سیستم کششی می‌گویند.

کانبان و سیستم کششی

سیستم کششی بر مبنای مفهوم سوپرمارکت استوار است. هم زمان که مشتریان محصولات یا اجناس را از قفسه ها بر می‌دارند، قفسه ها پر می‌شود. تولید ناب، جریان تولید محصولات با حجم زیاد که بر برآورد مقادیر مورد انتظار فروش استوار است را معگوس می‌کند.

در کارگاه های تولیدی یک سیستم کششی به نحوی انعطاف ایجاد می‌کند که دقیقاً آن چه سفارش داده می‌شود در زمان مورد نیاز و اندازه مورد سفارش تولید خواهد گردید. به همین جهت امکان حذف تولید مازاد – بحرانی ترین نوع از انواع اتلاف ها – وجود خواهد داشت.

هدف نهایی، تعداد کانبان صفر است. کانبان صفر موجودی حین فرآیند را حذف می‌کند. به بیان دیگر، سفارش مشتری برای جریان پیوسته ناب، یک علامت محسوب می‌شود. این امری ایده‌آل است که روح بهبود مستمر در سیستم کششی همواره توسعه یابد.

سید حمیدرضا عظیمی
این مطلب توسط آقای سید حمیدرضا عظیمی نوشته شده است

سیستم کششی و کاهش ضایعات در کانبان

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی وال استریت : پول هرگز نمی خوابد

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، فیلمهای مدیریتی جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را نیز در کنار داستان جذاب و سینمایی خود دارند. فیلم وال استریت یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Wall Street Money Never Sleeps به کارگردانی Oliver Stone در سال 2010 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم وال استریت خیلی عمیق وارد مسائل بورس آمریکا می شود که مشاهده آن حتمای می تواند ... متن کامل مقاله را بخوانید

راهنمای خرید و فروش پژو ۴۰۵

حضور برخی خودروها در بازار خودروی کشور آن‌قدر نهادینه و قدیمی شده است که خرید و فروش آن‌ها امری بسیار عادی و روتین تصور می‌شو...

ادامه مطلب...
More:

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام