برای شرکت رایگان در وبینار ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری پنجشنبه 19 تیر ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران»فرصت

آن چه باید از تبلیغات بدانید (1)

مدیریت فروش و بازاریابیمقالاتآن چه باید از تبلیغات بدانید (1)

دوره دیجیتال مارکتینگ

آن چه باید از تبلیغات بدانید (1)

برچسب ها: بازاریابیتبلیغات

در تعریف کلی، هرگونه ارائه غیرشخصی (عمومی)، و ترویج یک ایده، کالا یا خدمت را میان متقاضیان شناخته شده را تبلیغات می گویند. در واقع تبلیغات را یکی از عناصر Promotion یا ترفیع در آمیخته بازاریابی باید بدانیم. آن چه در ادامه این مطلب و در مطالب آتی خواهید خواند، بیانی ساده و علمی از تبلیغات است. اما پیش از آن که بیشتر به موضوع تبلیغات بپردازیم، آشنایی با آمیخته بازاریابی و تصمیمات اساسی در تبلیغات (5M) به خواننده این مطلب توصیه می گردد.


انجمن بازاریابی آمریکا (AMA) در مورد تبلیغات چنین گفته است:

برای این که مشتری از شما خرید کند، باید بداند جه چیزی را برای فروش دارید، به همین دلیل است که تبلیغات بخش مهمی از آمیزۀ بازاریابی به شمار می‌رود. برای افزایش فروش و سود، تلاش کنید تا حداکثر بهره را از تبلیغات خود ببرید.

تبلیغات را به سه صورت کلی می توان طبقه بندی نمود:

1- تبلیغات منتخب یا تبلیغات عنوان تجاری

2- تبلیغات برای تقاضای اولیه یا تبلیغات عمومی

3- تبلیغات سازمان یافته

نورمان بری (Norman Berry) کارگردان هنری و خلاق یکی از شرکتهای بزرگ تبلیغاتی، چنین می گوید:

« این که بعضی ها، تاثیر تبلیغات را به طور مستقیم با میزان فروش اندازه می گیرند، باعث وحشت من می شود. البته درست است که تبلیغات باید میزان فروش محصول را افزایش دهد و آگهی که در افزایش میزان فروش موثر نباشد هر چقدر هم که شما آن را توجیه کنید، از نظر من اگهی بدی است؛ اما اگر یک آگهی، بی سلیقه و بی فکر ارائه شود و روح بیننده را مورد خطاب قرار ندهد، هر چقدر هم که در افزایش میزان فروش موثر باشد، باز از دید من کافی نیست.»

تبلیغات

برن باخ ( یکی از خلاقترین نویسندگان تبلیغات در جهان) نیز چنین می گوید:

«تا زمانی که مردم شما را باور نکرده اند، آن چه که گفته اید، حقیقت نیست. اگر آن چه را که می گویید نمی فهمند، شما را باور نمی کنند و به شما گوش نمی دهند، از این رو است که آن چه را که گفته اید، نفهمیده اند. اگر جلب توجه نکنید به شما گوش نخواهند داد. تا زمانی که با استفاده از قدرت خیال خود، چیزهای زنده و جذاب خلق نکنید توجه مردم را جلب نخواهید کرد.»

بنابراین بر اساس آن چه گفته شد، و با توجه به نظر نورمان بری و برن باخ، و همچنین انجمن بازاریابی آمریکا، تبلیغات دارای ویژگیهای زیر است:

  • تبلیغات، نوعی اطلاع رسانی به مشتری است.
  • تبلیغات، یکی از اجزای ترفیع است و یکی از زیر مجموعه های آمیخته بازاریابی محسوب می شود.
  • تبلیغات، اگر بی سلیقه و فاقد ایده مناسب باشد، حتی اگر منجر به فروش شود نیز، نمی تواند یک تبلیغ خوب تلقی شود.
  • تبلیغات، شکل نمی گیرد مگر با حضور عنصر خلاقیت و نوآوری !

اما آن چه باید مدنظر داشت، تفاوت بازاریابی و تبلیغات است. همان طور که اشاره گردید، تبلیغات تنها جزیی از بازاریابی است. بازاریابی یک برنامه ریزی سیستماتیک و پیاده سازی و کنترل اجزای مختلف کسب  و کار است که خریدار و فروشنده را با هدف یک ارتباط سودآورانه متقابل به یکدیگر می رساند و تبلیغات به عنوان یکی از ابزارهای بازاریابی مطرح می گردد.

تبلیغات را نباید تنها نتیجه رشد سرمایه داری بدانیم، در واقع تبلیغات به عنوان محصول فضای رقابتی، مسئول پیدایش بالاترین سطح زندگی بشری نیز هست، و ما معتقدیم تبلیغات دنده ای از چرخ دنده های اقتصاد بزرگ دنیای کنونی است.

امروز تبلیغات در اقتصاد مبتنی بر رقابت، عنصری کلیدی است و در دنیای تجارت، جایگاه غیرقابل انکاری دارد.


این مطلب توسط آقای سید حمیدرضا عظیمی نوشته شده است.

منابع:

کتاب تبلیغات با بیان ساده، تالیف علیرضا صدرمحمدی انتشارات سیته

دانلود از کتابخانه دانلود این مطلب از کتابخانه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

سایت انگلیسی Marketing-Interactive

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی دفتر کار یا Office Space

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، اینها فیلمهایی هستند که می توانند جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را داشته باشند. فیلم دفتر کار یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Office Space به کارگردانی Mike Judge در سال 1999 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم Office Space در فضایی هجو گونه زندگی روزمره و کاری مردم آمریکا در اواخر دهه 90 میلادی ... متن کامل مقاله را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام