برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران 1401 روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 9 آذر ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


استراتژی های پاسخ گویی به سخت ترین سوالات مشتریان

مدیریت فروش و بازاریابیمقالاتاستراتژی های پاسخ گویی به سخت ترین سوالات مشتریان

دوره دیجیتال مارکتینگ

استراتژی های پاسخ گویی به سخت ترین سوالات مشتریان

برچسب ها: بازاریابیفروش

یکی از سخت ترین کارهایی که فروشنده ها باید انجام دهند، پاسخ به سوالات مشتریان است. بعد از مصاحبه با هزاران مشتری در قالب مطالعات برنده-بازنده ای که انجام شد، این نتیجه گرفته شد که پاسخ موفقیت آمیز به مشتریان تفاوت بین پیروزی و شکست در فرآیند فروش است. در ادامه هفت نکته هنگام پاسخ گویی به مشتریان را آورده ایم :


اول سوال را شفاف کنید

سوالات مشتریان را می توان به دو بخش کلی تقسیم بندی نمود. بعضی سوالات به طور مشخص در مورد یک ویژگی یا موضوع از محصل است در حالی برخی دیگرسوالات مشتریان سوالات عمومی در مورد یک موضوع گسترده از محصول است. در هر دو حالت شما باید ابتدا اطمینان حاصل کنید که سوال مشتری را دقیقاً متوجه شده اید. حتی پیشنهاد می شود شما سوال مشتری را بیان خودتان و با استفاده از کلمات خود تکرار کنید. فروشنده باید از پاسخ دادن به سوالی که اساساً مشتری مطرح نکرده است، پرهیز کند !

حوزه تخصص خود را مشخص کنید

اگر صنعت، شرکت و محصولات خود را به دقت می شناسید و می توانید محصولات خود را با رقبا مقایسه کنید حتی از سخت ترین سوالات هم نباید بترسید. بهتر آن است که پاسخ های خود را با جملاتی آغاز کنید که اعتبار شما را نشان دهد، مثل «بر اساس تجربۀ من در کار با شرکت های X و Y و Z و ...» یا «این سوال در طی این سال ها بارها از من پرسیده شده است.»

مطمئن شوید که همه پاسخ شما را متوجه شدند.

از آن جا که اکثر تماس ها توسط گروه های مختلفی از مردم گرفته می شود شما باید همراه با پاسخ خود اطلاعات زمینه ای دیگری هم بدهید تا مطمئن شوید همه موضوع گفتگو را متوحه شده اند. تصور نکنید همه اصطلاحات تخصصی شما را می شناسند.

خود را فردی با دیدی تخصصی نشان دهید.

هرگز فراموش نکنید مشتریان شما ترجیح می دهند از یک مشاور مورد اعتماد و متخصص خرید کنند، کسی که دانش خوبی از صنعت دارد نه یک فروشندۀ معمولی که تنها نحوۀ کار محصول را می داند. درواقع هدف شما فروش یک محصول نیست، هدف شما تبدیل شدن به یک مشاور مورد اعتماد از طریق گوش فرا دادن به سوالات مشتریان و حل مشکلات آن ها با استفاده از تحربه و دانشتان است. حتی ممکن است پس از آن که خود را یک متخصص با شرایط مذکور نشان دادید گفتگوی شما به سمت مسائل دیگری مثل مسائل سیاسی و دیگر موضوعات برود.

سوالات بی ربط را هدایت کنید.

در هنگام برخورد با سوالات بی ارتباط دستپاچه نشوید و به راحتی سوال را با جملاتی مثل «سوال شما درواقع باید این طور مطرح شود که ...» هدایت کنید.

در پاسخ از مثال ها استفاده کنید.

مثال ها داستان هایی هستند که ایده های ما را با مثال هایی که مردم می شناسند به آن ها انتقال می دهد. بنابراین با استعاره های می توانیم مفاهیم پیچیده تر را به صورتی جذاب مطرح کنیم. مهم ترین مثال ها آن هایی هستند که تجربه های موفق مشتریان را در استفاده از محصولات و خدمات را مطرح می کند. به جای بمباران مشتری با ویژگی های مختلف محصول بهتر است ساختار پاسخ خود را منطقی و مثال های واقعی ایجاد کنید.

لحن گفتگو را رعایت کنید.

قدرتمندترین پاسخ به سخت ترین سوالات تنها مربوط به پاسخی که می دهید نیست. نحوۀ پاسخ دادن نیز مهم است. بدن توجه به سوال، لحنی آرام و مطمئن داشته باشید. از همه مهم تر این که هیچ گاه موقعیت دفاعی نگیرید، همواره مثبت باشید. این یک نکتۀ حیاتی است. وقتی با فردی مواجه می شوید که با نظر او موافق نیستید، باید عدم توافق خود را نشان دهید بدون آن که ناسازگار باشید.

توجه کنید لحن گفتگوی شما باید به شکلی باشد که اطمینان خاطر را به مشتری انتقال دهد. بهتر است لحن صحبت کردنتان صعودی باشد یعنی انتهای جمله را با صدای بلند و صلابت بیشتر بگویید.

به یاد داشته باشید در پشت هر سوال مشتری انگیزه ای وجود دارد. آن ها می خواهند باوری را رد یا تأیید کنند. هنگام پاسخ دادن باید بتوانید این انگیزه را شناسایی کنید و استراتژی پاسخ دادن را بر اساس آن تأیید کنید.

 

این مطلب توسط آقای سید حمیدرضا عظیمی نوشته شده است.

دانلود از کتابخانه دانلود این مطلب از کتابخانه پایگاه اطلاع رسانی صنعت


منبع: HBR

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

تاثیر سیگار بر برند شخصی مهران مدیری

چندی پیش، مهران مدیری در یک نشست خبری و روبروی دوربین ده ها خبرنگار، اقدام به روشن کردن و کشیدن سیگار کرد ! این اتفاق باعث شد نام مهران مدیری بیش از پیش بر سر زبان ها بیفتند، چه تاثیری بر برند شخصی مهران مدیری داشته یا خواهد داشت؟ متن کامل مقاله تاثیر سیگار بر برند شخصی مدیری را بخوانید

ورود یا ثبت نامدوره دیجیتال مارکتینگ

راهنمای خرید و فروش پژو ۴۰۵

حضور برخی خودروها در بازار خودروی کشور آن‌قدر نهادینه و قدیمی شده است که خرید و فروش آن‌ها امری بسیار عادی و روتین تصور می‌شو...

ادامه مطلب...
More:

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام