برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران 1401 روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 15 تیر ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


عوامل مهم برای بازاریابی در فروشگاه

مدیریت فروش و بازاریابیمقالاتعوامل مهم برای بازاریابی در فروشگاه

دوره دیجیتال مارکتینگ

عوامل مهم برای بازاریابی در فروشگاه

برچسب ها: بازاریابیفروش
فهرست مطلب
عوامل مهم برای بازاریابی در فروشگاه
سیستمهای رایانه‌ای در مدیریت فروشگاه
تمامی صفحات

عناصر مهم در بازاریابی با عنوان «آمیخته بازاریابی» را اولین بار نیل بوردن در سال 1964 از دانشگاه بازرگانی هاروارد مطرح كرد. هرچند قبل از آن جروم مك كارتی در سال 1960، سرواژه 4P را برای چهار عامل مهم محصول، قیمت، توزیع و ترفیع به كار برده بود.

پس از ‌آن نیز صاحبنظران مختلف مجموعه عوامل مهم را در حوزه‌های مختلف با سرواژه‌های دیگری نشان داده‌اند كه از آن جمله می‌توان به 7پی در خدمات (7p) یا 4 سی (4c) در رقابت و... اشاره كرد. مقاله حاضر به ارائه چند عامل مهم در بازاریابی درون فروشگاهی می‌پردازد.

C1: راحتی مشتری

راحتی مشتری، عوامل مهم و گسترده، از مكان فروشگاه و نزدیكی و دسترسی آسان به آن گرفته تا وجود پاركینگ و امكانات و تسهیلات را برای خرید راحت در فضای فروشگاه در برمی‌گیرد. همچنین امروزه فراهم كردن امكان خرید الكترونیكی یكی دیگر از ابزارهای مهم در ایجاد راحتی برای مشتریان است. با توجه به ظهور انقلاب راحتی در دنیا، مشتریان و مصرف‌كنندگان به دنبال محصولات راحت‌تر، خدمات سهل‌تر و خرید آسان‌تر هستند كه باید به عنوان یك مزیت رقابتی عمده و پایدار به آن توجه شود.

بازاریابی در فروشگاه

C2: ایجاد ارزش و منفعت برای مشتری

این عامل به معنی مجموعه خدماتی است كه مورد نیاز و خواست مشتریان است، انتظارات آنها را برآورده می‌كند و باعث ایجاد رضایت می‌شود. مشتریان، محصولات را خریداری نمی‌كنند، بلكه منافع، مزایا و ارزش‌های محصولات و خدمات را خریداری می‌كنند. از این رو فروشگاه‌های زنجیره‌ای خرده‌فروشی باید سعی كنند كالاهایی را تامین كنند كه مورد نیاز و خواست مشتریان باشد و به بهترین شكل، انتظارات مشتریان را برآورده كند. دامنه كالاها باید به اندازه كافی، وسیع و عمیق باشد.

C3: هزینه مشتری

باید سعی شود تا هزینه مشتریان فروشگاه تا حد ممكن، كاهش یابد. همچنین قیمت‌ها باید طوری باشد كه مشتری احساس كند در مقابل پولی كه پرداخت می‌كند، چیز باارزشی به دست می‌آورد و ریسك كمتری را متحمل می‌شود.

C4: ارتباطات و روابط مشتری

ارتباطات، فرآیند دوطرفه‌ای است كه در آن به تبادل اطلاعات پرداخته می‌شود. ارتباطات متقابل بین فروشگاه و مشتری باعث ایجاد اعتماد خواهد شد. علاوه بر این، ارتباطات اثربخش با مشتری به شناخت بهتر نیازها، سلایق، علایق و انتظارات مشتریان می‌انجامد و پرداختن به این موارد، رضایت و وفاداری مشتریان را به دنبال خواهد داشت.

این عامل به عنصر تبلیغ و ترفیع در «آمیخته بازاریابی» شباهت بسیار دارد. هرچند ارتباطات، صرفا تبلیغات نیست بلكه، ابزارهای متنوعی چون تحقیقات بازار، روابط عمومی، بازاریابی مستقیم، پست الكترونیك و اینترنت، پایگاه داده بازاریابی و برنامه‌های وفاداری را دربرمی‌گیرد. در همین راستا، طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های «مدیریت ارتباطات با مشتریان» یا CRM که مخفف Customer Relationship Management است؛ در فروشگاه‌ها، اهمیت فوق‌العاده می یابد. ارتباط رو در روی فروشندگان با مشتریان از موضوعات مهم در بازاریابی فروشگاهی است و برقراری ارتباطات حضوری اثربخش و كارآمد، نقش بسیار مهمی در جذب مشتری ایفا خواهد كرد.

عوامل مهم در ارتباط رو در روی فروشنده با مشتری در فروشگاه را می‌توان با سرواژه دیگری تحت عنوان شارپ كه به معنی فروشنده تیزهوش و هوشیار است، نشان داد:

* آماده به خدمت بودن/ لبخند بر لب داشتن

(Smiling/Stand by): فروشندگانی كه همیشه آماده و مترصد خدمتگزاری به مشتریان هستند، از عوامل اساسی جذب مشتری، محسوب می‌شوند. در مقابل، فروشندگانی كه اصطلاحا «به صندلی خود می‌چسبند» و «رو به سوی مشتری ندارند» در كار خود ناموفق و باعث گریز مشتری خواهند بود. همچنین توصیه می‌شود در جایگاه‌های فروش و تمامی نقاطی از فروشگاه كه به‌طور مستقیم با مشتریان در تماس هستند از كسانی استفاده شود كه همیشه لبخند بر لب دارند. ضرب‌المثل چینی: «كسی كه لبخند زدن بلد نیست، نباید فروشگاه باز كند» به خوبی بیانگر اهمیت چهره بشاش و گشاده و برخورد مناسب با مشتری در موفقیت فروشندگان می‌باشد.

گوش دادن (Hear): يك فروشنده خوب به مشتري گوش مي‌دهد و در اين ارتباط، حضوري فعال دارد. از طريق گوش دادن است كه مي‌توان به نيازها و خواسته‌هاي مشتري پي برد. همچنين، گوش دادن، نشانه توجه به مشتري و حضور وي مي‌باشد، البته در فروشگاه‌های بزرگ و زنجيره‌اي كه آزاد بودن يا سلف سرويس بودن جزو مزاياي اساسي آنها مي‌باشد، بايد مراقب بود كه آزادي مشتري خدشه‌دار نشود. لذا بهتر است فروشندگان، در صورت درخواست خود مشتري براي اطلاعات بيشتر و نيز در زمان مناسب كه تشخيص زمان مناسب به ميزان تجربه فروشندگان، بستگي دارد، ارتباط حضوري را آغاز و ايجاد كنند.

* توجه و مراقبت كردن(Attend): فروشندگان اثربخش در فروشگاه بايد از مشتريان مراقبت و به آنها خدمت‌رساني كنند. امروزه استراتژي‌هاي مراقبت از مشتري و صميميت با مشتری از مهم‌ترين استراتژی های بازاريابی و مشتری مداری در كسب و كارها به شمار مي‌روند كه به عنوان يك عامل بسيار مهم در آميخته بازاريابي درون فروشگاهي در هفت سي مطرح خواهد شد.

* پاسخگویی و مسووليت‌پذيري (Responsibility): فروشنده حرفه‌اي در قبال مشتريان، مسووليت‌پذير و پاسخگو است و در جهت انجام هر چه بهتر امر به يادگيري و آموزش، اعتقاد و اهتمام دارد. فروشنده‌اي كه در سطح فروشگاه به خدمت‌رساني مشغول است علاوه بر كسب اطلاعات لازم براي افزايش كارآيي و اثربخشي كار خود، آنها را در عرصه عمل و در ارتباط با مشتريان، پياده‌سازي مي‌كند. اين اطلاعات مي‌تواند دامنه‌اي از اطلاعات فني و ويژگي‌هاي محصولات و خدمات تا راهكارهاي افزايش مهارت فروش و برخورد با مشتري را شامل شود.

* حل مسائل مشتری (Problem solving): و بالاخره، فروشنده بايد سعي كند در جايگاه يك مشاور به حل مسائل مشتريان بپردازد. اينجا است كه نبايد از يك كالاي خاص طرفداري كند يا به خريد يك كالا اصرار ورزد؛ بلكه بايد مشورت‌ها و راهنمايي‌هاي لازم را انجام دهد، خصوصيات محصولات يا خدمات را به طور واضح و شفاف بيان كند و دست مشتری را براي انتخاب و قصد خريد باز بگذارد. اتخاذ رويكرد و نقش مشاور در فروشندگی به ایجاد اعتماد در مشتريان كمك فوق العاده‌ای خواهد كرد.مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی وال استریت : پول هرگز نمی خوابد

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، فیلمهای مدیریتی جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را نیز در کنار داستان جذاب و سینمایی خود دارند. فیلم وال استریت یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Wall Street Money Never Sleeps به کارگردانی Oliver Stone در سال 2010 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم وال استریت خیلی عمیق وارد مسائل بورس آمریکا می شود که مشاهده آن حتمای می تواند ... متن کامل مقاله را بخوانید

راهنمای خرید و فروش پژو ۴۰۵

حضور برخی خودروها در بازار خودروی کشور آن‌قدر نهادینه و قدیمی شده است که خرید و فروش آن‌ها امری بسیار عادی و روتین تصور می‌شو...

ادامه مطلب...
More:

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام