برای شرکت در وبینار رایگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران1402 روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری سه شنبه 4 بهمن ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار در ایران1402»فرصت


از ارتباطات بازاریابی(MC) تا ارتباطات یکپارچه بازاریابی (IMC)

مدیریت فروش و بازاریابیمقالاتاز ارتباطات بازاریابی(MC) تا ارتباطات یکپارچه بازاریابی (IMC)

دوره دیجیتال مارکتینگ

از ارتباطات بازاریابی(MC) تا ارتباطات یکپارچه بازاریابی (IMC)

شرکت ها محصولاتشان را تولید می کنند اما برندشان را می فروشند. برند فقط نام و نشانی بر روی بسته بندی محصول نیست؛ بلکهبازاریابی یکپارچه عبارت است از دریافتی که در نتیجه ی تجربه ی مستقیم یا اطلاعات یک مشتری درباره ی یک شرکت یا خط تولید در ذهن و قلب او شکل می گیرد. ارتباطات بازاریابی به طور کلی درباره ی چگونگی ایجاد، انتقال، مدیریت و ارزیابی پیام های برند است. پیام های یک برند در درجه اول با هدف آگاهی بخشی نسبت به یک برند و در قدم بعدی ایجاد تصویر ذهنی از برند، طراحی می‏شوند. دو عامل موجب شکل گیری برند می شوند: کیفیت محصول و ارتباطات بازاریابی. در اینجا، تنها به توصیف ارتباطات بازاریابی می پردازیم.


ارتباطات بازاریابی (Marketing Communication) عبارت جامعی است که برای توصیف تمام انواع مختلف پیام های برنامه ریزی شده ای که برای ایجاد برند استفاده می شوند به کار گرفته می شود. MC یا مفهوم ترفیع (Promotion) به عنوان یکی از 4 عنصر آمیخته بازاریابی (4p) نیز شناخته می شود. برای برقراری ارتباط با مشتری باید سه تصمیم اصلی گرفته شود. در ابتدا باید ابزار ارتباطی مشخص شود، سپس در مورد پیامی که قرار است منتقل شود تصمیم گیری شود و در پایان رسانه ی انتقال آن پیام به مخاطبان هدف مشخص شود. برای هماهنگ و همسو‏کردن تمام فعالیت‏های ارتباطی در هر نقطه‏ی تماس با مشتری در جهت یک هدف، از مفهوم ارتباطات یکپارچه بازاریابی (Integrated Marketing Communication) استفاده می‏شود. این مفهوم، رویکردی است برای هدایت و یکپارچه سازی فرایندهای برنامه‏ریزی، اجرا و نظارت بر پیام‏های برند که رابطه‏ی برند-مشتری را ایجاد می‏کنند.

این ارتباطات با اهداف اطلاع رسانی، ترغیب و اثرگذاری ایجاد می شوند. ضمن اینکه مشتریان بالقوه باید از وجود برند آگاه شوند، مصرف برند را به مشتریان فعلی باید یادآوری کرد و همچنین آنها را ترغیب به خرید بیشتر کرد.

گرچه صاحب نظران مختلف (کاتلر، شولتز، دانکن و سایرین) ابزارهای ارتباطات بازاریابی را اندکی متفاوت دسته بندی کرده‏اند اما به طور کلی می توان آنها را در هشت دسته قرار داد: تبلیغات، پیشبرد فروش، بازاریابی مستقیم، روابط عمومی، فروش حضوری، بسته بندی، رویدادها و اسپانسرینگ، و خدمات به مشتریان. آمیخته ی ترفیع، منتخبی از این ابزارهاست که در دوره‏ی زمانی خاصی به عنوان بخشی از یک کمپین یا برنامه بازاریابی شرکت به کار گرفته می شوند.

تبلیغات، شایع ترین و شناخته شده ترین ابزار ارتباطات بازاریابی است. تبلیغات عبارت است از ارائه ی غیرشخصی محصولات توسط یک شرکت به مخاطبان در قبال دریافت وجه. این امر از طریق رسانه های مختلف چاپی، پخش انبوه، محیطی و تعاملی انجام می پذیرد. این ابزار، ضمن ایجاد آگاهی نسبت به برند موجب ایجاد تصویر برند در ذهن مصرف کنندگان می شود. تبلیغات با هدف دسترسی به مخاطبان انبوه و ایجاد تمایز نسبت به رقبا انجام می شود.

پیشبرد فروش، یک پیشنهاد ارزش افزای کوتاه مدت است برای تحریک مشتری به واکنش و پاسخ فوری و امتحان محصول. بازاریابی مستقیم، یک فرآیند ارتباطی تعاملی و مبتنی بر پایگاه داده است که با استفاده از طیف وسیعی از رسانه‏ها (پست، تلفن، ایمیل و غیره)، سعی در برانگیختن پاسخی از طرف مشتریان دارد. روابط عمومی، تلاش‏هایی است برای ایجاد و کنترل اخبار، اعلان‏ها و یادآورنده‏های یک برند که بدون پرداخت هزینه، از طریق رسانه‏های عمومی منتشر می شوند. فروش حضوری، یک ارتباط بین فردی است که در آن نیروی فروش نیازهای مشتری را با هدف منفعت دو طرف برآورده می‏کند. بسته‏بندی نه تنها ظرف محتوی محصول و حامل اطلاعات آن، بلکه یک رسانه تبلیغاتی رایگان است. شرکت‏ها به سه شکل از رویدادها برای اهداف ارتباطات بازاریابی‏شان استفاده می‏کنند. یا آنها را ایجاد می‏کنند، یا در آنها شرکت می‏کنند و یا از آنها حمایت مالی می‏کنند. خدمات به مشتریان نیز آخرین ابزار ارتباط با مشتری است که عبارت است از فرآیند مدیریت تجربیات تعاملی و دو طرفه مشتری با برند.

 

این مطلب توسط آقای وحید مقصودی و با استفاده از منابع زیر تالیف شده است.

دانلود از کتابخانه دانلود این مطلب از کتابخانه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

منابع مورد استفاده در این مطلب:

کتاب انگلیسی:

Integrated Marketing Communication نوشته Tom Duncan و Hans Ouwersloot

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

تاثیر سیگار بر برند شخصی مهران مدیری

چندی پیش، مهران مدیری در یک نشست خبری و روبروی دوربین ده ها خبرنگار، اقدام به روشن کردن و کشیدن سیگار کرد ! این اتفاق باعث شد نام مهران مدیری بیش از پیش بر سر زبان ها بیفتند، چه تاثیری بر برند شخصی مهران مدیری داشته یا خواهد داشت؟ متن کامل مقاله تاثیر سیگار بر برند شخصی مدیری را بخوانید

راهنمای خرید و فروش پژو ۴۰۵

حضور برخی خودروها در بازار خودروی کشور آن‌قدر نهادینه و قدیمی شده است که خرید و فروش آن‌ها امری بسیار عادی و روتین تصور می‌شو...

ادامه مطلب...
More:

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام