برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران 1401 روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 8 تیر ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


محاسبه درصد پیشرفت وزنی پروژه با استفاده از نرم افزار Microsoft Project

مدیریت پروژهمقالاتمحاسبه درصد پیشرفت وزنی پروژه با استفاده از نرم افزار Microsoft Project

دوره دیجیتال مارکتینگ

محاسبه درصد پیشرفت وزنی پروژه با استفاده از نرم افزار Microsoft Project

 در مواقعی که برای فعالیت­های پروژه منبعی تعریف نمی­ کنیم، می­ بایست اهمیت فعالیت­های مختلف پروژه را با ضرایت وزنی (Weight Factor) مشخص نماییم تا درصد پیشرفت پروژه، واقعی و قابل استناد باشد. وزن فعالیت­ها را می­توان از طرق مختلف بدست آورد ولی متدوال­ترین آنها وزن­های مالی، زمانی و فیزیکی است. با این وجود بهتر است ترکیبی مناسب از این اوزان به عنوان وزن هر فعالیت منظور شود تا تمامی جنبه­ های یک فعالیت در نظر گرفته شده باشد. در ادامه نحوه محاسبه هر یک از این اوزان و در نتیجه وزن نهایی هر فعالیت به اختصار آمده است:

 

وزن مالی:

وزن مالی هر فعالیت از حاصل تقسیم هزینه­ آن فعالیت بر هزینه­ کل پروژه بدست می­ آید. استفاده از متد ارزش کسب شده می­تواند در محاسبه وزن مالی بسیار مفید باشد.

 وزن زمانی:

وزن زمانی هر فعالیت از حاصل تقسیم زمان برنامه­ای هر فعالیت بر جمع مدت زمان کل فعالیت­های پروژه بدست می­آید. با توجه داشت که زمان فعالیت­ها می­بایست از Baseline پروژه استخراج شود.

 وزن فیزیکی:

وزن فیزیکی هر فعالیت از حاصل تقسیم حجم هر فعالیت بر مجموع احجام فعالیت­­ها بدست می ­آید. با توجه به اینکه جنس فعالیت­های یک پروژه با یکدیگر متفاوت بوده و جمع احجام آنها معنی ندارد، بهتر است از مفهوم ضریب اهمیت فعالیت­ها استفاده کنیم. بدین معنی که با توجه به نوع فعالیت (طراحی یا کارگاهی)، میزان ارتفاع محل انجام فعالیت از زمین، میزان بحرانی بودن فعالیت طبق برنامه زمانبندی (با توجه به میزان شناوری آن) و همچنین نوع تجهیزات و ماشین­ آلات مورد استفاده آن، مقادیری به فعالیت مربوطه اختصاص داده و به عنوان میزان اهمیت آن فعالیت در نظر می­ گیریم. حاصل تقسیم میزان اهمیت هر فعالیت بر مجموع این مقادیر برای کلیه فعالیت­ها ضریب اهمیت هر فعالیت را به ما می ­دهد. این ضرایب را می­ توانیم به عنوان وزن فیزیکی فعالیت­های پروژه در نظر بگیریم.

 محاسبه وزن نهایی:

اگر Wf و Wt و Wpبه ترتیب نشان­دهنده وزن­های مالی، زمانی و فیزیکی هر فعالیت باشد و af و at و ap به ترتیب ضرایب وزنهای مالی، زمانی و فیزیکی جهت محاسبه درصد وزنی نهایی هر فعالیت با شند خواهیم داشت:

 

باید توجه داشت که مجموع درصدهای وزنی تمامی فعالیت­های پروژه می­بایست برابر 100 باشد. همچنین نظر به اهمیت وزنهای مالی و نحوه انجام فعالیت­ها بهتر است : af>ap>at

 محاسبه درصد پیشرفت وزنی کل پروژه با استفاده از نرم ­افزار Microsoft Project:

جهت محاسبه درصد پیشرفت وزنی پروژه، کافی است درصد وزنی هر یک از فعالیت­های پروژه (سطح آخر WBS) را در ستون work نرم افزار Microsoft Project و درصد پیشرفت آنها را در ستون  work complete% وارد کنیم. سپس می­ توانیم درصد پیشرفت وزنی کل پروژه را از همین ستون  work complete% در مقابل summary کل پروژه بدست آوریم. در صورتی که از ضرایب وزنی استفاده نکنیم مبنای محاسبه نرم افزار تنها زمان انجام فعالیت­ها خواهد بود که مسلما واقعی و کاربردی نیست.

این مطلب توسط آقای محمدرضا حسین زاده نوشته شده است.

دانلود از کتابخانه دانلود این مطلب از کتابخانه پایگاه اطلاع رسانی صنعت

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

تاثیر سیگار بر برند شخصی مهران مدیری

چندی پیش، مهران مدیری در یک نشست خبری و روبروی دوربین ده ها خبرنگار، اقدام به روشن کردن و کشیدن سیگار کرد ! این اتفاق باعث شد نام مهران مدیری بیش از پیش بر سر زبان ها بیفتند، چه تاثیری بر برند شخصی مهران مدیری داشته یا خواهد داشت؟ متن کامل مقاله تاثیر سیگار بر برند شخصی مدیری را بخوانید

راهنمای خرید و فروش پژو ۴۰۵

حضور برخی خودروها در بازار خودروی کشور آن‌قدر نهادینه و قدیمی شده است که خرید و فروش آن‌ها امری بسیار عادی و روتین تصور می‌شو...

ادامه مطلب...
More:

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام