وضعیت تجاری ۱۰ سال گذشته ایران با چین، هند و کره جنوبی

اخبار مدیراناقتصاد کلانوضعیت تجاری ۱۰ سال گذشته ایران با چین، هند و کره جنوبی

دوره دیجیتال مارکتینگ

وضعیت تجاری ۱۰ سال گذشته ایران با چین، هند و کره جنوبی

بررسی تراز تجاری ایران با سه کشور هند، کره جنوبی و ژاپن که اعلام شده معافیت از تحریم ایران دریافت کرده اند، از سهم جدی آنها هم در واردات به ایران و هم صادرات اجناس ایرانی حکایت دارد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ ادعای امریکا مبنی بر صفر کردن فروش نفت ایران با معاف شد 8 کشور از تحریم‌های نفتی، پیش از اجرایی شدن با شکست مواجه شد.

بر اساس گزارش واشنگتن‌پست، مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده از توافق با 8 کشور برای معافیت از تحریم‌های نفتی ایران خبر داده است و این کشورها می‌توانند به خرید نفت از ایران ادامه دهند. با اینکه پمپئو از این 8 کشور نام نبرده است اما انتظار می‌رود کره‌ جنوبی، ژاپن و هند از جمله کشورهایی باشند که موافقت آمریکا برای خرید نفت ایران را جلب کرده باشند.

رویترز نیز در گزارش خود با نام بردن از کشورهای عمده واردکننده نفت ایران شامل چین، هند، کره‌ جنوبی، ترکیه، امارات متحده عربی و ژاپن گمانه‌زنی‌های درباره این 8 کشور داشته است و در کنار آن‌ها از تایوان نیز نام برده و به نقل از مقامات وزارت انرژی ترکیه، از اعلام موافقت امریکا برای ادامه واردات نفت این کشور از ایران خبر داده است.

گمانه‌زنی‌ها درباره ترکیب کشورهایی که پس از 4 نوامبر/ 13 آبان به واردات نفت از ایران ادامه خواهند داد زیاد است. اما کره‌ جنوبی، ژاپن و هند کشورهایی هستند که اکثر منبع معتبر از جمله بلومبرگ و نیویورک تایمز نیز از آن‌ها نام برده‌اند.

آمارهای اولیه گمرک جمهوری اسلامی ایران در 6 ماه نخست سال جاری نشان می‌دهد این سه کشور از شرکای مهم تجاری ایران هستند به طوری در فهرست 20 کشور نخست شرکای تجاری ایران قرار داشته‌اند. هند رتبه 5، کره جنوبی رتبه 6 و ژاپن رتبه 14 را در میزان صادرات ایران دارند. ارزش کل صادرات ایران به این 3 کشور در 6 ماه نخست سال جاری بالغ بر 2 میلیارد و 285 میلیون دلار بوده است.

وضعیت تجاری ۱۰ سال گذشته ایران با چین، هند و کره جنوبی

این کشورها در فهرست 20 کشور نخست واردکننده به ایران نیز قرار دارند. کره جنوبی و هند رتبه 3 و 4 را در مبادی واردات به ایران دارند و ژاپن رتبه 15؛ به طوری که ارزش کل واردات ایران از این کشورها در این بازه زمانی بالغ بر 3 میلیارد و 90 میلیون دلار بوده است.

مجموع واردات «سوخت‎‌های معدنی، روغن‌های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آن‌ها، مواد قیری، موم‌های معدنی» این 3 کشور از ایران در سال 2017، رقمی بالغ بر 127 میلیارد و 408 میلیون دلار بوده که 4 میلیارد و 120 میلیون دلار آن مربوط به «نفت خام و روغن‌های حاصل از مواد معدنی قیری، خام» است.

همچنین سهم ایران در بازار نفت این سه کشور در 10 سال اخیر نشان می‌دهد با وجود کاهش صادرات در بازه‌های اعمال تحریم، این کشورها هرگز اقدام به قطع خرید نفت از ایران نکرده‌اند و پس از یک دوره، ایران توانسته است سهم خود در بازار این کشورها را مجددا به دست آورد.

به نظر می‌رسد در دور جدید تحریم‌ها نیز، پس از یک وقفه، ایران سهم خود از بازار جهانی نفت را بازیابد و شرکای تجاری ایران راه‌حل‌هایی برای استمرار روابط تجاری تحت شرایط تحریم بیابند.

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

همه چیز را درباره ارز دیجیتال تلگرام بدانید

تلگرام، پیام رسانی متفاوت برای ایرانی هاست، پیام رسانی که میلیون ها کاربر ایرانی دارد. مدتی است که مدیران تلگرام از برنامۀ آنها برای ورود به بلاک چین و ارزهای دیجیتال خبر داده اند. اتفاقی که می تواند برای ایرانی ها بسیار مهم باشد. اما دربارۀ ارز دیجیتال تلگرام که نامش را گرام گذاشته اند، بیشتر بدانید. اینجا کلیک کنید.

آگهی

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام