نخستین وام خارجی ایران را چه کسی گرفت؟

اخبار مدیراناقتصاد کلاننخستین وام خارجی ایران را چه کسی گرفت؟

دوره دیجیتال مارکتینگ

نخستین وام خارجی ایران را چه کسی گرفت؟

با مراجعه به اسناد تاریخی مشخص می شود که نخستین وام مهم خارجی دریافتی از طرف ایران توسط ناصرالدین شاه و به منظور پرداخت زیان به کمپانی انگلیسی تالبوت اخذ شده است.

نخستین وام خارجی ایران را چه کسی گرفت؟به نقل از خبرآنلاین، اولین وام ایران به مبلغ 500 هزار لیره در سال 1271 خورشیدی یعنی اواخر سلطنت ناصرالدین شاه پرداخت شده است که این وام به منظور بازپرداخت زیان کمپانی انگلیسی تالبوت، بعد از فسخ امتیاز توتون و تنباکو بود.

با وجود اینکه این وام، مهمترین وام خارجی ایران محسوب می شود اما پیش از این، ناصرالدین شاه در اولین سفر خود به اروپا نیز وام 200 هزار لیره ای از بارون جولیوس دو رویترز گرفت که پرداخت آن سریع بود.

گفته می شود ناصرالدین شاه در سومین سفر خود به اروپا نیز 40 هزار لیره جهت تامین مخارج سفرش، از رویترز وام گرفت.

به نقل از خبرآنلاین، با این حال وام هایی که بابت پرداخت خسارت به شرکت تالبوت بود، چون میراثی ناگوار، بعد از ترور شاه به جانشین وی یعنی مظفرالدین شاه رسید و تا مدت های طولانی بر گردن ملت ایران سنگینی می‌ کرد.

سود وام 500 هزار لیره ای انگلستان به ایران در آن دوران 6 درصد بوده است.

نخستین وام خارجی ایران را چه کسی گرفت؟

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

همه چیز را درباره ارز دیجیتال تلگرام بدانید

تلگرام، پیام رسانی متفاوت برای ایرانی هاست، پیام رسانی که میلیون ها کاربر ایرانی دارد. مدتی است که مدیران تلگرام از برنامۀ آنها برای ورود به بلاک چین و ارزهای دیجیتال خبر داده اند. اتفاقی که می تواند برای ایرانی ها بسیار مهم باشد. اما دربارۀ ارز دیجیتال تلگرام که نامش را گرام گذاشته اند، بیشتر بدانید. اینجا کلیک کنید.

آگهی

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

گوگل پلاس یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام