150 راهکار برای ارتقای سهولت کسب و کار در ایران

اخبار مدیراناقتصاد کلان150 راهکار برای ارتقای سهولت کسب و کار در ایران

دوره دیجیتال مارکتینگ

150 راهکار برای ارتقای سهولت کسب و کار در ایران

برچسب ها: کسب و کار

با توجه به جایگاه شاخص سهولت کسب و کار در ایران در سال های 2014، 2015، 2016، 2017 که به ترتیب عبارت بودند از 152، 130، 118 و 120، در بیست و نهمین اجلاس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق تهران برای بهبود جایگاه شاخص سهولت کسب و کار در ایران 150 راهکار و اصلاحات قانونی ارائه گردید.

در بیست و نهمین اجلاس کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق تهران عملکرد دولت در کاهش جایگاه ایران در گزارش انجام کسب‌وکار بانک جهانی  مورد بررسی قرار گرفت.

به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین از اتاق بازرگانی تهران، در بیست و نهمین اجلاس کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق تهران، ارائه گزارش نظارتي در خصوص عملكرد دولت در كاهش رتبه ايران در گزارش انجام كسب وكار با توجه به رتبه بندی بانك جهاني آغاز گردید.150 راهکار برای ارتقای سهولت کسب و کار در ایران

مریم احمدیان، کارشناس دفتر پژوهش‌هاي اقتصادي مركز پژوهش‌هاي مجلس با اشاره به روال تغييرات رتبه ايران در گزارش انجام كسب‌وكار گفت: بالاترین رتبه ایران مربوط به سال 2014 است که ایران در بین 189 کشور، رتبه 152 را از نظر سهولت انجام کسب‌وکار کسب کرده و این رتبه در سال 2015 به 130، در سال 2016 به 118 و در سال2017 به 120 تغییر یافته است.

احمدیان در ادامه به کارهای و اقدامات انجام شده از ناحیه دولت به منظور اصلاح وضعيت ايران در گزارش انجام كسب‌وكار اشاره کرد و افزود: بر اساس ماده 4 قانون بهبود مستمر فضای کسب‌وکار در سال 1393 دفتر پايش و بهبود محيط كسب‌وكار در معاونت امور اقتصادي وزارت امور اقتصادي و دارايي تاسیس گردید.

افزون بر این با اجراي پروژه مطالعاتي «راهكارهاي بهبود رتبه ايران در گزارش انجام كسب‌وكار بانك جهاني» به سفارش كميسيون ويژه حمايت از توليد ملي و نظارت بر اجراي سياست‌هاي كلي اصل 44 توسط مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامی صورت گرفت. خروجي پروژه مركز پژوهش‌ها نیز معرفی و ارائه 150 راهكار و پيشنهاد اصلاح، حذف يا وضع قوانين، مقررات و رويه‌هاي اجرايي به هدف رسیدن به جايگاه نخست منطقه سند چشم‌انداز در نماگرهاي ده‌گانه انجام كسب كار بانك جهاني بوده است. افزون بر این در خلال این مطالعات، اختلاف قابل توجهی در اطلاعات مورد استفاده بانك جهاني براي تعيين وضعيت و رتبه ايران، با اطلاعات صحيح و واقعي احصا گردید.

او به مواردی از اصلاح اطلاعات ارائه شده اشاره کرد و اظهار داشت: در گزارش‌هاي سال 2014 و 2016 هیچ گونه اصلاحي براي کشور ايران به ثبت نرسیده است. اما در سال 2015 حذف مرحله رزرو نام منحصر به‌ فرد براي شركت در نماگر شروع كسب‌وكار انجام شده و حذف مرحله دريافت مجوز حفاري از شهرداري در نماگر دسترسي به برق در گزارش سال 2015 و ارتقا و توسعه پنجره واحد تجاري در ايران در گزارش سال 2017 به ثبت رسیده است. اما جایگاه ایران در اثر اصلاح اطلاعات و بازنگری در اعداد در سال 2014 از 152 به 132 ارتقا یافت. در سال 2015 از 130 به 119 در سال 2016 از 118 به 117 و در سال 2017 به 120 نائل شد.

کارشناس دفتر پژوهش‌هاي اقتصادي مركز پژوهش‌هاي مجلس به تغییرات شاخص های تاثیرگذار در شاخص شروع کسب‌وکار اشاره نمود و تصریح کرد: بخش قابل توجه تغييرات مثبت جایگاه ايران در شاخص سهولت انجام كسب‌وكار در سال‌هاي 2014-2017 به واسطه ارسال اطلاعات جديد و نزديك‌تر به واقعيت از سوي پاسخ‌دهندگان به پرسشنامه‌ هاي بانك جهاني و كمتر از 10 درصد نتيجه عملكرد دولت بوده است افزون بر اینکه، وضعيت کشور در شاخص رقابت‌پذيري جهاني كه جامعيت بسيار بيشتري نسبت به شاخص انجام كسب‌و‌كار به لحاظ ابعاد مورد بررسي دارد، ثابت کرده است که در سال‌هاي اخير تغييرات بسيار کمی در محيط كسب‌ و كار کشور رخ داده است و تلاش قابل توجه تری به منظور اصلاح محيط كسب‌وكار ایران وجود ندارد.

در ادامه این اجلاس، محمدرضا نجفی‌منش راهکار اساسی ارتقای جایگاه ایران را شناسایی نقش هر نهاد و سازمان و پیگیری ایفای این نقش تلقی کرد و افزود: باید به هر سازمان اعلام کنیم که در اثر چه اصلاحاتی، جایگاه ایران تا چه میزان ارتقا می یابد. گویا اگر این راه حل را دنبال کنیم به بهبود رتبه می‌انجامد.

150 راهکار برای ارتقای سهولت کسب و کار در ایران

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی وال استریت : پول هرگز نمی خوابد

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، فیلمهای مدیریتی جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را نیز در کنار داستان جذاب و سینمایی خود دارند. فیلم وال استریت یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Wall Street Money Never Sleeps به کارگردانی Oliver Stone در سال 2010 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم وال استریت خیلی عمیق وارد مسائل بورس آمریکا می شود که مشاهده آن حتمای می تواند ... متن کامل مقاله را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

گوگل پلاس یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام