اولین و بزرگترین مشکل بورس تهران؟!

اخبار مدیراناقتصاد کلاناولین و بزرگترین مشکل بورس تهران؟!

دوره دیجیتال مارکتینگ

اولین و بزرگترین مشکل بورس تهران؟!

یکی از بزرگترین و مهمترین مشکلات بورس ایران که در حال حاضر با آن دسته و پنجه نرم می کند، کمبود نقدینگی می باشد که اصولاً به دلیل عدم وصول نقدی درآمدهای حاصل از صادرات دولت می باشد.

یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است با علم به این‌که می‌دانم ممکن است تک‌نرخی کردن ارز مقداری ابعاد تورمی داشته باشد، اما معتقدم این موضوع یکی از سیاستهایی است که می‌تواند به خارج شدن بازار سرمایه ایران از رکود، کمک شایانی کند.

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در خصوص وضعیت این روزهای بازار سرمایه ایران، بیان کرد: اکنون نخستین مشکل بورس، کمبود نقدینگی است که عمدتا ناشی از عدم وصول نقدی درآمدهای حاصل از صادرات دولت است. بدین معنی که وجه نقد حاصل از  صادرات نفت و فراردادهای نفتی به صورت جریان نقدی روان به چرخه اقتصاد وارد نمی‌شود یا سرعت‌ جریان ورود عایدات خارجی بسیار کند است.

وی در ادامه افزود:  با توجه به  اطلاعات ارائه شده از سمت مسئولان،  دولت از گذشته بالغ بر ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد و این مقدار بدهی در مقایسه با تولید ناخالص ملی به اندازه حدی از بدهی است که در جریان فعالیت بنگاه‌های اقتصادی تاثیر منفی ایجاد می‌کند .

اولین و بزرگترین مشکل بورس تهران؟!

آقابزرگی با اشاره به برنامه دولت به منظور تک‌نرخی کردن ارز اظهار داشت: دولت استراتژی داشت که از آغاز سال ۱۳۹۵ ارز تک‌نرخی شود، امروز شش ماه از سال می‌گذرد اما هنوز  برنامه عملیاتی به منظور تک‌نرخی شدن ارز ارائه نشده است. این موضوع در کنار کمبود نقدینگی، کنترل نرخ فروش محصولات و از طرفی سیاست‌های انقباضی به منظور مهار نرخ تورم سبب ایجاد رکود در اقتصاد کشور و در نتیجه رکود در بازار سرمایه شده است.

آقابزرگی در خصوص تاثیر انتخابات ایالات متحده آمریکا بر اقتصاد ایران و جهان نیز بیان کرد: انتخابات آمریکا بر وضعیت اقتصادی اکثر کشورها در  دنیا تاثیر دارد و ایران هم اگر چه در حوزه بازارهای مالی با آمریکا ارتباطی مستقیم ندارد، اما از این موضوع مستثنی نیست و به واسطه احتمال افزایش یا کاهش تقاضا،  این انتخابات بر اقتصاد  و  بازار سرمایه ایران نیز اثر گذار خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه با توجه به کاهش حجم ارزش معاملات در بورس، بیان کرد: دیده ایم که میزان معاملات با کاهش قابل توجهی روبرو شده، اما از طرفی اوراق بدهی از طریق بورس برای پوشش بعضی از بدهی‌های دولت منتشر می‌شود مثلا اوراق سلف موازی گندم یا اسناد خزانه با رقم قابل توجهی به تازگی منتشر می‌شود. ریشه این موضوعات بر می‌گردد به بدهی‌های پیشین دولت، چرا که به این وسیله این بدهی‌ها یا به نوعی تسویه می‌شوند یا به تاخیر می‌افتند.

آقابزرگی بیان کرد: نحوه‌ی بازارگردانی اوراقی همچون سلف موازی، اوراق مشارکت یا صکوک اجاره برای کارشناسان بازار سرمایه جای تحلیل و بررسی بیشتر دارد و اساسا باید روی این موضوع کاملا حساب شده برنامه ریزی و اقدام کرد. مطمئن هستم که ریسک نکول این اوراق صفر نیست، ولی اصولا باید ریسک آن ها توسط موسسات رتبه‌بندی اندازه‌گیری و اعلام شود.

وی اشاره کرد: تک‌نرخی کردن ارز یکی از اولویت‌های بازار سرمایه است و تا حد قابل قبولی می تواند بر افزایش حجم  و سرعت گردش معاملات تاثیر مثبت بگذارد و از طرفی جریان ورود سرمایه را در خارج از کشور تسهیل کند. البته مسلما اجرای این طرح  می‌تواند تاحدودی ابعاد تورمی داشته باشد  که شاید به همین دلیل است تاکنون ساز و کار تک نرخی شدن ارز به اجرا در نیامده باشد. اگرچه تک‌نرخی کردن ارز  آثار تورمی در پی دارد، اما من فکر می‌کنم بنا به دلایل مختلف از جمله سهولت پوشش ریسک نوسان قیمت ارز که موجب تسهیل در فرایند ورود سرمایه های خارجی خواهد شد، تک نرخی کردن ارز یک ضرورت  است.

اولین و بزرگترین مشکل بورس تهران؟!

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

همه چیز را درباره ارز دیجیتال تلگرام بدانید

تلگرام، پیام رسانی متفاوت برای ایرانی هاست، پیام رسانی که میلیون ها کاربر ایرانی دارد. مدتی است که مدیران تلگرام از برنامۀ آنها برای ورود به بلاک چین و ارزهای دیجیتال خبر داده اند. اتفاقی که می تواند برای ایرانی ها بسیار مهم باشد. اما دربارۀ ارز دیجیتال تلگرام که نامش را گرام گذاشته اند، بیشتر بدانید. اینجا کلیک کنید.

آگهی

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام