برای شرکت رایگان در وبینار ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 7 خرداد : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران»فرصت

احیای صنعت خاویار جهت رشد اقتصاد ایران

اخبار مدیراناقتصاد کلاناحیای صنعت خاویار جهت رشد اقتصاد ایران

دوره دیجیتال مارکتینگ

احیای صنعت خاویار جهت رشد اقتصاد ایران

روزنامه نیویورک پست آمریکا در خبری به عنوان «صادرات ارزشمند ایران نفت نیست؛ خاویار است»، نوشت: در سواحل دریای خزر، پروژه ای برای تولید غذای لذیذ ارزشمندی به نام خاویار در دست اجراست که می تواند پس از لغو تحریم ها اقتصاد ایران را قدرتمند کند.

خاویار ایران

ایران که روزی بزرگترین صادر کننده خاویار جهان بود، در سال 2000 بیش از 40 تن تخم ماهی خاویاری فروخت. صادرات خاویار کشور در سال گذشته به دلیل کاهش ذخایر ماهی و همچنین تحریم های اقتصادی غرب تنها به یک تن رسید.

پس از توافق هسته ای و لغو تحریم ها در حال حاضر برخی در ایران امیدوارند صادرات تخم ماهی خاویار احیا گردد.

اسحاق اسلامی مدیر مزرعه پرورش ماهی قره برون در روستای ساحلی گلدشت در این خصوص گفت: «ما امیدواریم  در نتیجه تعامل دولت ایران با دنیا، مسیر برای ما جهت صادرات محصولاتمان به خارج هموار شود و بتوانیم درآمدهای ارزی کسب کنیم. مهم نیست به کجا صادر می کنیم، آمریکا یا اروپا.»

این مزرعه پرورش ماهی قره برون و 2 مجتمع موجود در حاشیه آن سالانه نیم میلیون ماهی آزاد خاویاری تولید می کنند و استخرهای خود را از آب دریای خزر پر می کنند.

اسحاق اسلامی این پروژه 100 میلیون دلاری را در سال 2005 آغاز کرد، اما حداقل 12 سال زمان می برد تا ماهیان خاویاری بالغ شوند و خاویار تولید کنند. حدود 110 هزار عدد از این ماهی ها از نوع بلوگا هستند که تخم های گران قیمت نقره ای- خاکستری تولید می کنند که گران ترین نوع خاویار در جهان به شمار می رود.

این مزرعه پرورش ماهی قصد دارد در طی 3 سال 30 تن خاویار و 2 هزار تن گوشت ماهی خاویاری صادر کند. اسلامی انتظار دارد سالانه 90 میلیون دلار کسب درآمد کند. آمریکا، اروپا و ژاپن به صورت سنتی بزرگترین بازارهای صادراتی خاویار ایرانی به شمار می روند.

اسلامی افزود: «بر اساس پیش بینی ما، مجموع درآمد صادراتی سالانه ما در سال 2018 برابر با ارزش 2 روز صادرات نفت ایران خواهد بود.» ایران در حال حاضر روزانه حدود یک میلیون بشکه نفت صادر می کند.

تولید خاویار در ایران در راستای سیاست دولت برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و تنوع بخشی به کالاهای صادراتی است. بر اساس بخشی از توافق هسته ای، کشور آمریکا قرار است واردات برخی کالاها مانند فرش، پسته و خاویار از ایران را که در سال 2010 متوقف شده بود از سر بگیرد.

ناصر اوکتائی، تحلیلگر مسائل اقتصادی در ایران به نیویورک پست گفت: «لغو تحریم ها و به ویژه تحریم های بانکی موجب تسهیل صادرات خاویار خواهد شد و به رشد این صنعت در ایران کمک خواهد کرد... آمریکا مشخصا یکی از بزرگترین وارد کنندگان خاویار در جهان است. صادرات خاویار ایرانی به آمریکا اگر عملی شود خون جدیدی به رگ های صنعت خاویار ایران تزریق خواهد کرد و نقدینگی مورد نیاز این صنعت را تامین خواهد کرد.»

مزرعه 800 متر مربعی قره برون واقع در گلدشت یکی از 3 مرکز تحت مدیریت اسلامی برای پرورش ماهی خاویاری است. عواملی مانند صید بیش از حد، آلودگی و نابودی محل های تخم ریزی، باعث کاهش قابل توجه ذخیره ماهیان خاویاری در دریای خزر گردیده است. دریای خزر منبع تامین 90 درصد خاویار جهان است.

حسن حبیب نژاد، از مسئولان شیلات استان می گوید مزرعه پرورش ماهی قره برون حدود 200 فرصت شغلی ایجاد کرده است. وی افزود: «ما امیدواریم اینجا به پایتخت خاویار جهان تبدیل شود.»

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

تاثیر سیگار بر برند شخصی مهران مدیری

چندی پیش، مهران مدیری در یک نشست خبری و روبروی دوربین ده ها خبرنگار، اقدام به روشن کردن و کشیدن سیگار کرد ! این اتفاق باعث شد نام مهران مدیری بیش از پیش بر سر زبان ها بیفتند، چه تاثیری بر برند شخصی مهران مدیری داشته یا خواهد داشت؟ متن کامل مقاله تاثیر سیگار بر برند شخصی مدیری را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام