برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران ١٤٠٠ روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 28 مهــر ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


از بین 2 میلگرد میانه و میلگرد بناب، کدام را انتخاب می‌کنید؟

اخبار مدیراناخبار شرکتهای ایرانیاز بین 2 میلگرد میانه و میلگرد بناب، کدام را انتخاب می‌کنید؟

دوره دیجیتال مارکتینگ

از بین 2 میلگرد میانه و میلگرد بناب، کدام را انتخاب می‌کنید؟

مقایسه 2 میلگرد بناب و میلگرد میانه با 5 فاکتور کلیدی

استان آذربایجان شرقی به نوعی مهد تولید میلگرد در کشور ما محسوب می‌شود. تعداد کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد با کیفیت در این استان کم نیست. کارخانه‌هایی که بازار محصولات آن‌ها تنها به منطقه شمال غرب و کل ایران محدود نشده و محصولات خود را به خارج از کشور نیز صادر می‌کنند. همین موضوع باعث شده تا افرادی که قصد خرید میلگرد از کارخانه‌های استان آذربایجان شرقی را دارند، کمی سردرگم شوند.

در این مقاله میلگرد 2 کارخانه از این استان یعنی کارخانه‌های ظفر بناب و فولاد میانه تبریز، با یکدیگر مقایسه شده است. قیمت میلگرد این 2 کارخانه و سایر کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد را می‌توانید در سایت آسرون (https://www.asroon.ir) ببینید.

1.   کدام کارخانه سابقه بیشتری دارد؟ ظفر بناب یا فولاد میانه؟

در مقایسه با کارخانه فولاد ظفر بناب، فولاد میانه به مراتب قدمت بیشتری دارد. این کارخانه در سال 1379 تأسیس شده و میلگردهای آن به علت دارا بودن وزن و قیمت مناسب، توانسته شهرت زیادی کسب کند. در جدول زیر، برخی از ویژگی‌های مهم این 2 کارخانه با یکدیگر مقایسه شده است:

میلگرد میانه یا بناب

مقایسه مشخصات کارخانه‌های ظفر بناب و فولاد میانه

ردیف

نام کارخانه

سال تأسیس

ظرفیت تولید میلگرد

محدوده جغرافیایی

1

ظفر بناب

1386

400.000 تن در سال

بناب، شهرک صنعتی سهند

2

فولاد میانه

1379

550.000 تن در سال

در نزدیکی شهر میانه

 

دانستن میزان ظرفیت تولید میلگرد این 2 کارخانه، از آن جهت اهمیت دارد که بدانید کارخانه‌ای که محصول آن را انتخاب می‌کنید، قادر به تأمین حجم موردنیاز شما هست یا خیر. دانستن محدوده جغرافیایی نیز به شما کمک می‌کنید تا متوجه شوید که در صورت خرید از درب کدام کارخانه، کرایه بار کمتری را پرداخت خواهید کرد.

با نگاهی به نقشه استان آذربایجان شرقی، متوجه خواهید شد که کارخانه ظفر بناب در جنوب غربی شهر تبریز و کارخانه فولاد میانه در جنوب شرقی آن قرار دارد. فاصله این کارخانه‌ها با یکدیگر و با شهر تبریز، چندان زیاد نیست. از بین این 2 کارخانه، فولاد میانه دائماً در حال افزایش میزان تولید خود است و در این زمینه رکورددار محسوب می‌شود.

از نظر قیمتی، قیمت میلگرد میانه پایین‌تر است، اما ممکن است قیمت تمام شده یک شاخه از آن به دلیل وزن بالاتر، با قیمت میلگرد بناب در سایز مشابه، تفاوتی نداشته باشد.

2.   میلگرد بناب و میلگرد میانه در چه سایزهایی تولید می‌شوند؟

بر اساس استاندارد قدیمی GOST روسیه، میلگرد فولادی به 4 دسته A1، A2، A3 و A4 تقسیم می‌شود که از بین آن‌ها، گرید A1 مربوط به میلگرد ساده بوده و سایر دسته‌ها نیز به میلگردهای آجدار اختصاص دارد. تفاوت میلگردهای آجدار گریدهای A2، A3 و A4، به خواص مکانیکی، میزان کربن و شکل آج آن‌ها باز می‌گردد.

از بین انواع میلگرد، میلگرد آجدار بیشتر تولید شده و فروش بالاتری نیز دارد. البته کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد، تمامی گریدهای بالا را تولید نمی‌کنند و برخی از آن‌ها ممکن است تمرکز خود را تنها روی 1 یا 2 گرید بگذارند. در جدول زیر می‌توانید تفاوت گرید و سایز میلگرد بناب و میلگرد میانه را ببینید:

 

میلگرد میانه یا بناب

مقایسه انواع میلگرد بناب و میلگرد میانه

ردیف

نام کارخانه

گریدهای میلگرد تولیدی

سایز (میلی‌متر)

1

ظفر بناب

A2

8 و 10

A3

10 تا 28

2

فولاد میانه

A1

14 تا 50

A2

8 و 10

A3

12 تا 32

 

در بین این 2 کارخانه، تنوع بیشتر میلگرد میانه می‌تواند برگ برنده‌ای برای کارخانه تولیدکننده آن باشد، مخصوصاً از آن جهت که میلگرد میانه معمولاً میلگرد آجدار سایز بالا را موجود و آماده ارسال دارد.

البته اخیراً افزایش قیمت آهن و کمبود برق در ساعات پیک مصرف و جیره‌بندی برق کارخانه‌های فولادی منجر به کاهش تولید آن‌ها شده و ممکن است هر 2 کارخانه در برخی از بازه‌های زمانی، تمامی محصولات درج شده در جدول بالا را موجود نداشته باشند.

میلگرد میانه یا بناب

3.   وزن میلگرد بناب بیشتر است یا وزن میلگرد میانه؟

گرچه وزن میلگرد میانه به مراتب از وزن میلگرد بناب بیشتر است، اما نزدیک بودن وزن میلگرد بناب به بخش پایینی بازه وزنی جدول اشتال، به این معنا نیست که این میلگرد کیفیت بالایی ندارد. وزن میلگرد هر 2 کارخانه در بازه وزنی جدول اشتال و استاندارد ملی تولید میلگرد ایران قرار دارد و از این بابت، خیالتان راحت باشد.

در جدول زیر، وزن سایزها و گریدهای مشترک میلگرد بناب و میلگرد میانه، با یکدیگر مقایسه شده است:

مقایسه وزن میلگرد A3 کارخانه‌های ظفر بناب و فولاد میانه

سایز میلگرد (mm)

وزن یک شاخه میلگرد (Kg)

میلگرد میانه

میلگرد بناب

12

11

9.4

14

14.5

13.8

16

19

17.8

18

24

22.6

20

29.5

27.7

22

36

33

25

46.5

44

28

58

56

 

نکته‌ای که در این بخش باید به آن توجه کنید این است که خرید برخی از سایزهای میلگرد بناب به دلیل اختلاف وزن زیاد آن با میلگرد میانه، می‌تواند مقرون به‌صرفه باشد و در هزینه‌های پروژه شما صرفه‌جویی کند.

میلگرد میانه یا بناب

4.   نحوه تشخیص میلگرد بناب از میلگرد میانه چگونه است؟

بر اساس استاندارد ملی ایران، تمامی کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد علاوه بر درج مشخصات محصول خود در پلاک شناسایی الصاق شده به بندل میلگرد، بایستی علامت اختصاری خود را نیز روی بدنه هر میلگرد به صورت برجسته حک کنند. با توجه به علائم زیر، می‌توانید میلگرد بناب را از میلگرد میانه، تشخیص دهید:

 

  • علامت ZN.CT برای تشخیص اصالت میلگرد بناب
  • 2 حرف F روبروی یکدیگر، برای تشخیص میلگرد میانه.

 

5.   چگونه می‌توانید میلگرد میانه و میلگرد بناب را بخرید؟

برای خرید هر میلگردی، راه‌های زیر را پیش رو دارید:

 

  • خرید از درب کارخانه
  • خرید از بازار آهن
  • خرید از بورس کالا
  • خرید اینترنتی

 

در بین راه‌های بالا، خرید اینترنتی می‌تواند بهترین گزینه موجود باشد. چرا که بر خلاف خرید از درب کارخانه و بورس کالا، مجبور نیستید تا خود را با برنامه زمانی ارسال کارخانه هماهنگ کنید و در صورت دور بودن محل کارخانه از پروژه شما، مجبور به پرداخت هزینه زیاد برای کرایه بار نخواهید بود. همچنین با خرید اینترنتی، دیگر مجبور نیستید که به صورت حضوری به بازار آهن بروید و ریسک موجود نبودن سایز و برند مورد نظرتان را بپذیرید.

امیدواریم با خواندن این مقاله بتوانید بین 2 میلگرد با کیفیت میانه و بناب، میلگردی را انتخاب کنید که قیمت و مشخصات آن متناسب با شرایط و بودجه پروژه شما باشد.

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی وال استریت : پول هرگز نمی خوابد

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، فیلمهای مدیریتی جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را نیز در کنار داستان جذاب و سینمایی خود دارند. فیلم وال استریت یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Wall Street Money Never Sleeps به کارگردانی Oliver Stone در سال 2010 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم وال استریت خیلی عمیق وارد مسائل بورس آمریکا می شود که مشاهده آن حتمای می تواند ... متن کامل مقاله را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام