برای شرکت رایگان در وبینار ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 7 خرداد : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران»فرصت

ایالات متحده در انتظار سیاستهای پولی انبساطی

اخبار مدیراناقتصاد جهانیایالات متحده در انتظار سیاستهای پولی انبساطی

دوره دیجیتال مارکتینگ

ایالات متحده در انتظار سیاستهای پولی انبساطی

طبق خلاصه مذاکرات کمیته بانک مرکزی آمریکا (FOMC) در اول آگوست؛ مقامات ارشد بانک فدرال رزرو تصمیم جدی برای دور سوم خرید اوراق قرضه مشهور به QE3 را دارند.


براساس متن منتشر شده این مذاکرات «تعداد زیادی از اعضا اعتقاد داشتند که احتمال اجرای سیاست افزایش عرضه پول [1] به زودی بسیار قوی است مگر اینکه اطلاعات به دست آمده نشاندهنده یک اتفاق قابل توجه باشند که این اتفاق در مسیر بهبود اقتصادی باشد.»

اگر این اتفاق بیفتند و دور سوم سیاست‌های تسهیل کمی اجرا شود، باید منتظر افزایش قیمت طلا و احیانا کاهش ارزش دلار باشیم. البته معلوم نیست که این افزایش چقدر خواهد بود اما در صورت اجرا شدن این سیاست، افزایش قیمت قطعی است.

داده‌های اقتصادی از اول آگوست روند ثابتی داشتند ولی نشاندهنده این نکته نیستند که آیا بهبود در داده‌های اقتصادی به اندازه کافی قابل توجه برای پیش بینی هر گونه اقدامات آتی توسط فدرال ررزو هست یا خیر؟

اگرچه فضای کلی جلسه دقیقاً در راستای اجرای دور سوم سیاست تسهیل کمی (QE3) نبود اما این مذاکرات یقیناً نشان داد که بانک فدرال ررزو آماده اجرای سیاست طی جلسه 12 و 13 سپتامبر خواهد بود. در اصطلاحات کمیته بانک مرکزی آمریکا منظور از تعداد زیادی از اعضا؛ اکثریت کمیته 12 نفری است که سیاست پولی آمریکا را اجرا می‌کنند.

این یک معجزه برای فرار از بحران خواهد بود.

تعدادی از اعضاء کمیته مخالف شدید هر گونه سیاست افزایش عرضه پول هستند. دلیل مخالفت آن‌ها این است که این سیاست تاثیر اندکی بر روی اقتصاد دارد، ممکن است بازار‌ها را مختل کند، و منجر به بی‌ثباتی مالی و انتظارات تورمی بالاتری شود.

اگرچه افراد مخالف اکثریت این کمیته را تشکیل نمی‌ دهند و اکثریت اعتقاد دارند که منافع این سیاست بیشتر از هزینه‌های آن است.

براساس گزارش منتشر شده از جلسه، تعداد زیادی از شرکت کنندگان در جلسه معتقد هستند که یک برنامه خرید دارایی در حجم بسیار بالا می‌تواند از طریق کاهش نرخ بهره‌های بلند مدت و آسان‌تر کردن شرایط مالی بازار در ابعاد گسترده‌تر باعث حمایت بیشتر از روند بهبود اقتصاد شود. سایرین معتقد هستند که اجرای دور سوم سیاست تسهیل کمی (QE3) می‌تواند از طریق رونق کسب و کار و اعتماد مصرف کننده به اقتصاد کمک کند.

با توجه به متوسط رشد سالیانه اقتصاد به میزان 2 درصد، تورم افسار گسیخته و سطح غیر قابل قبول بیکاری؛ فدرال رزرو نگران این نکته است که اقتصاد برای تحمل یک حباب دیگر از خارج از سیستم، بسیار ضعیف باشد. و همراه با در نظر گرفتن این نکته که منطقه یورو در بحران غوطه ور است و کنگره آمریکا در حال نزدیک شدن برای رویارویی با یک مشکل بزرگ مالی است؛ احتمال وقوع یک شوک اقتصادی دیگر هر روز بیشتر می‌شود.


[1] monetary accommodation
سیاست بانک فدرال رزرو است که با افزایش عرضه پول؛ دسترسی به تسهیلات بانکی را آسان‌تر می‌کند. این سیاست در شرایط نرخ بهره‌های پایین و در کوتاه مدت اجرا می‌شود و نتایج احتمالی آن افزایش تورم و نرخ بهره است.


منبع: اقتصاد آنلاین

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

تاثیر سیگار بر برند شخصی مهران مدیری

چندی پیش، مهران مدیری در یک نشست خبری و روبروی دوربین ده ها خبرنگار، اقدام به روشن کردن و کشیدن سیگار کرد ! این اتفاق باعث شد نام مهران مدیری بیش از پیش بر سر زبان ها بیفتند، چه تاثیری بر برند شخصی مهران مدیری داشته یا خواهد داشت؟ متن کامل مقاله تاثیر سیگار بر برند شخصی مدیری را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام