بررسی فضای کسب و کار ایران و جهان از نگاه بانک جهانی

اخبار مدیرانعمومیبررسی فضای کسب و کار ایران و جهان از نگاه بانک جهانی

دوره دیجیتال مارکتینگ

بررسی فضای کسب و کار ایران و جهان از نگاه بانک جهانی

برچسب ها: کسب و کار

بانک جهانی در گزارش «فضای کسب‌وکار ۲۰۱۲» از نزول چهار پله‌ای ایران در رتبه‌بندی جهانی سهولت کسب‌و‌کار خبر داده و رتبه ایران در میان ۱۸۳ کشور جهان را ۱۴۴ اعلام کرده است؛ بر این اساس، ایران در میان ۱۵ کشور منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نیز رتبه‌ای بهتر از ۱۳ به دست نیاورده است. این در حالی است که عربستان سعودی با رتبه جهانی ۱۲، در صدر کشورهای منطقه قرار دارد. امارات، قطر، بحرین، عمان، کویت، اردن، یمن، لبنان، مصر، سوریه و سودان هم حائز رتبه‌های دوم تا دوازدهم منطقه شده‌اند. در رده‌بندی جهانی، سنگاپور رتبه نخست را به خود اختصاص داده است و هنگ‌کنگ، نیوزیلند، آمریکا و دانمارک در رتبه‌های بعدی قرار دارند. گزارش بانک جهانی در حالی از نزول چهار پله‌ای رتبه ایران در کسب‌و‌کار جهانی خبر می‌دهد که مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش‌های فصلی «پایش محیط کسب‌و‌کار» از روند کاهشی موانع کسب‌و‌کار در ایران طی یک سال گذشته خبر داده است. از سوی دیگر، گزارش بانک جهانی در سال گذشته از بهبود دو پله‌ای رتبه سهولت کسب‌و‌کار ایران در جهان خبر داده بود که به نظر می‌رسد با سقوط چهار پله‌ای امسال، به کلی خنثی شده باشد.

 

جدید‌ترین گزارش بانک جهانی، ایران را در رتبه ۱۴۴ از میان ۱۸۳ کشور قرار داد


سقوط ۴ پله‌ای ایران در فضای کسب و کار جهانی


بانک جهانی در جدید‌ترین گزارش «فضای کسب‌و‌کار ۲۰۱۲» از سقوط ۴ پله‌ای ایران از نظر سهولت کسب‌و‌کار در میان ۱۸۳ کشور جهان خبر داد و اعلام کرد: به این ترتیب ایران از نظر رده‌بندی جهانی فضای کسب‌و‌کار در میان ۱۸۳ کشور، رتبه ۱۴۴ را به‌دست آورده است.

شاخص کلی فضای کسب و کار بر پایه ۱۰ شاخص کوچک‌تر محاسبه می‌شود و این شاخص در واقع نشان‌دهنده سهولت و مناسب بودن هر کشور برای انجام فعالیت‌های اقتصادی و تجاری است. گزارش اخیر بانک جهانی در حالی از سقوط ۴ پله‌ای فضای کسب‌و‌کار در کشورمان نسبت به سایر کشورهای جهان خبر می‌دهد که اخیرا مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در چهارمین گزارش فصلی «پایش محیط کسب‌و‌کار» که هفته پیش منتشر شد از روند کاهشی موانع کسب‌و‌کار در ایران در یک سال گذشته خبر داده است. این مرکز ضمن ارائه آمارهایی اعلام کرده است که از نظر فعالان اقتصادی فضای کسب‌و‌کار ایران به طرز آرامی روبه بهبود داشته است. اگرچه گزارش مرکز پژوهش‌ها هم بر این نکته تاکید داشته که فعالان اقتصادی همچنان وضع عمومی این محیط را بد‌تر از میانگین ارزیابی می‌کنند و نگرانی فزاینده‌ای از عواقب اجرای قانون هدفمندی داشته‌اند. سقوط ۴ پله‌ای ایران در رده‌بندی کسب‌و‌کار جهانی در حالی به وقوع پیوسته است که در رده‌بندی سال گذشته، ایران ۲ پله صعود را در کارنامه خود ثبت کرده بود.

رتبه ۱۳ خاورمیانه از میان ۱۵ کشور

آن‌گونه که خبرگزاری فارس گزارش داده است، ایران از لحاظ شاخص کلی فضای کسب‌وکار در رتبه ۱۴۴ جهان و ۱۳ خاورمیانه و شمال آفریقا قرار گرفته است. شاخص کلی فضای کسب‌وکار بر پایه ۱۰ شاخص کوچک‌تر با عناوین آغاز کسب‌وکار، کسب مجوز، استخدام نیروی کار، ثبت دارایی‌ها، کسب اعتبارات، حمایت از سرمایه‌گذاری، مالیات، تجارت مرزی، اجرای قرارداد‌ها و ورشکستگی محاسبه می‌شود. این شاخص در واقع نشان‌دهنده سهولت و مناسب بودن هر کشور برای انجام فعالیت‌های اقتصادی و تجاری است.

فضای کسب و کار

در میان ۱۵ کشور خاورمیانه و شمال آفریقا نیز ایران از نظر سهولت کسب‌وکار در رتبه ۱۳ قرار گرفته است که نسبت به سال گذشته ۲ پله صعود داشته است. عربستان با رتبه جهانی ۱۲ در رتبه نخست منطقه از این نظر قرار گرفته است. رتبه سایر کشور‌ها نیز به ترتیب عبارت است: از امارات (رتبه جهانی۳۳)، قطر (۳۶)، بحرین (۳۸)، عمان (۴۹)، کویت (۶۷)، اردن (۹۶)، یمن (۹۹)، لبنان (۱۰۴)، مصر (۱۱۰)، سوریه (۱۳۴)، سودان (۱۳۵)، ایران (۱۴۴)، الجزایر (۱۴۸)، عراق (۱۶۴).
در جهان، سنگاپور رتبه نخست از نظر فضای کسب‌و‌کار را به خود اختصاص داده است و هنگ‌کنگ، نیوزیلند، آمریکا، دانمارک، نروژ، انگلیس، کره‌جنوبی، ایسلند و ایرلند نیز به ترتیب رتبه‌های دوم تا دهم را به خود اختصاص داده‌اند. کشور آفریقایی چاد نیز در رتبه آخر قرار گرفته است.

سقوط ۵ رتبه‌ای آغاز کسب‌وکار

بر اساس این گزارش، ایران از لحاظ شاخص آغاز کسب‌وکار در رتبه ۵۳ قرار دارد که نسبت به سال گذشته، ۵ رتبه سقوط داشته است. ایران از این نظر در گزارش سال گذشته در رتبه ۴۸ جهان قرار داشت.
شاخص آغاز کسب‌وکار بر پایه چهار فاکتور محاسبه می‌شود که عبارت هستند از: تعداد رویه‌های قانونی لازم برای آغاز کسب‌وکار، زمان لازم برای آغاز و راه‌اندازی یک کار، هزینه متوسط آغاز یک کار و حداقل سرمایه لازم برای آغاز یک کار. زمان لازم برای آغاز و راه‌اندازی یک کار از ۹ روز به ۸ روز کاهش یافته است. هزینه راه‌اندازی کسب‌وکار نیز در سال گذشته معادل ۹/۳ درصد درآمد سرانه بوده که این رقم در سال‌جاری به ۸/۳ درصد کاهش یافته است. به علاوه حداقل سرمایه لازم برای راه‌اندازی کسب‌وکار در سال گذشته معادل ۸/۰ درصد درآمد سرانه بوده که این رقم در سال‌جاری به ۷/۰ درصد کاهش داده شده است.

تسهیل دریافت مجوز ساخت‌وساز

دریافت مجوزهای ساختمانی نیز در یک سال گذشته در ایران آسان‌تر شده است. تعداد رویه‌های قانونی لازم برای کسب مجوزهای ساختمانی از ۱۷ عدد در سال گذشته به ۱۶ عدد در سال‌جاری کاهش یافته است. مدت زمان اخذ مجوزهای ساختمانی نیز از ۳۲۲ روز به ۳۲۰ روز کاهش یافته و میزان هزینه لازم در این زمینه از ۳۶۵ درصد درآمد سرانه به ۶/۳۵۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

سقوط ۱۰ پله‌ای سهولت ثبت دارایی‌ها

از نظر ثبت دارایی‌ها رتبه جهانی ایران ۱۰ پله سقوط داشته است. در سال گذشته رتبه ایران از این نظر ۱۵۳ بود، اما طی سال‌جاری جایگاه ایران به ۱۶۳ کاهش یافته است. طی سال گذشته ثبت دارایی‌ها در ایران بیش از ۳۳ روز زمان می‌برد، در حالی که این رقم طی سال‌جاری به ۳۶ روز افزایش یافته است.
وام گرفتن در ایران آسان‌تر شد
بنابر این گزارش رتبه جهانی ایران از نظر سهولت دریافت وام و مطلوبیت قوانین و مقررات مربوط به آن بهبود داشته است، در حالی که ایران از این نظر در سال گذشته در رتبه ۱۱۳ قرار داشت، در سال‌جاری به جایگاه ۹۸ ارتقا یافته است. در گزارش جدید بانک جهانی رتبه ایران از نظر حمایت از سرمایه‌گذاران ۱۶۶ اعلام شده که نسبت به سال گذشته یک پله نزول داشته است.

سخت‌تر شدن اوضاع مالیات‌ها

در ایران افراد حقیقی و حقوقی باید ۲۰ نوع مالیات به صورت مستقیم و غیرمستقیم بپردازند که نسبت به سال گذشته ۲ عدد کمتر شده است. همچنین برای محاسبه و پرداخت مالیات در ایران بیش از ۳۴۴ ساعت زمان لازم است. این رقم برای سال گذشته نیز ۳۴۴ ساعت گزارش شده بود. نرخ کلی مالیات در ایران بدون تغییر نسبت به سال گذشته در سطح ۱/۴۴ درصد سود برآورد شده است.

افت سهولت تجارت جهانی

رتبه جهانی ایران از نظر کیفیت تجارت جهانی کالا نیز ۴ پله نزول داشته و از ۱۳۴ در سال گذشته به ۱۳۸ در سال‌جاری رسیده است. برای صادرات کالا از طریق مرز‌ها در ایران به ۷ مدرک معتبر نیاز است که نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است. زمان صادرات در ایران نیز بدون تغییر مانده و ۲۵ روز برآورد شده است. هزینه صادرات در مرزهای ایران نیز برای هر کانتینر ۱۲۷۵ دلار است که نسبت به سال گذشته ۲۱۴دلار افزایش داشته است. زمان برای واردات کالا به ایران نیز با کاهش ۶ روزه به ۳۲ روز رسیده است. هزینه واردات کالا به ایران نیز با افزایش ۱۷۹ دلاری در سال گذشته به ۱۸۸۵ دلار به ازای هر کانتینر رسیده است. برای نهایی شدن و اجرای قراردادهای تجاری در ایران ۳۹ مرحله وجود دارد که این رقم نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است. برای نهایی شدن قراردادهای تجاری در ایران نیز بیش از ۵۰۵ روز زمان نیاز است که این رقم نسبت به سال گذشته ۱۵ روز کمتر شده است.

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی وال استریت : پول هرگز نمی خوابد

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، فیلمهای مدیریتی جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را نیز در کنار داستان جذاب و سینمایی خود دارند. فیلم وال استریت یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Wall Street Money Never Sleeps به کارگردانی Oliver Stone در سال 2010 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم وال استریت خیلی عمیق وارد مسائل بورس آمریکا می شود که مشاهده آن حتمای می تواند ... متن کامل مقاله را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

گوگل پلاس یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام