برای شرکت رایگان در وبینار رابگان جهش های طلایی کسب و کار در ایران 1401 روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 28 اردیبهشت ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «جهش های طلایی کسب و کار»فرصت


شکاف در بازار دلار عمیقتر می شود

اخبار مدیرانعمومیشکاف در بازار دلار عمیقتر می شود

دوره دیجیتال مارکتینگ

شکاف در بازار دلار عمیقتر می شود

برچسب ها: ارز

با وجود کاهش ۹۷ ریالی نرخ ارز مرجع در روز چهارشنبه و نزول آن تا سطح ۱۰ هزار و ۶۷۱ ریال، نرخ ارز در بازار آزاد با ۷ تومان افزایش به ۱۱۶۰ تومان رسید.

دلاردر حالی که نرخ بازار آزاد در میانه هفته قبل تا ۱۱۴۰ تومان کاهش پیدا کرده بود، چرخش روند در این بازار به افزایش نرخ و تعمیق شکاف قیمتی نرخ ارز در بازار آزاد و دولتی انجامید. افزایش نرخ ارز در کنار رشد ناچیز قیمت جهانی طلا همچنین به افزایش قیمت سکه دولتی و آزاد منجر شد. سکه روز چهارشنبه در شعب بانک ملی ۴۲۶ هزار تومان و در بازار آزاد ۴۳۴ هزار تومان معامله شد.


رشد دوباره قیمت سکه و دلار آزاد

مسعود رضا طاهری: افزایش قیمت جهانی طلا و افزایش قیمت سکه بانکی روز چهارشنبه قیمت سکه را ۶۰۰۰ تومان بالا برد. قیمت دلار آمریکا نیز با ۷ تومان افزایش دوباره به ۱۱۶۰ تومان رسید. روز چهارشنبه قیمت سکه در بازار آزاد با ۶۰۰۰ تومان افزایش تا ۴۳۴ هزار تومان گران شد.

 

نیم‌سکه و ربع سکه نیز هر یک با ۱۰۰۰ تومان افزایش قیمت به ترتیب ۲۱۸ هزارتومان و ۱۲۸ هزارتومان فروخته شدند. سکه طرح قدیم در این روز بدون تغییر ۴۶۰ هزار تومان بود. در همین حال بانک مرکزی قیمت سکه بانکی را با ۲۰۸۰ تومان افزایش به ۴۲۶ هزار و ۴۰۰ تومان رساند. نیم سکه بانکی نیز ۱۰۴۰ تومان گران و ۲۱۳ هزارو ۲۰۰ تومان عرضه شد. ربع‌سکه هم با ۵۲۰ تومان افزایش قیمت نسبت به روز سه شنبه در حدود ۱۲۰ هزار و ۶۴۰ تومان تعیین شد. در این روز قیمت دلار آزاد با ۷ تومان افزایش به ۱۱۶۰ تومان رسید. این در حالی است که قیمت دلار مرجع با ۹۷ ریال کاهش به ۱۰۶۷۱ ریال رسید. به این ترتیب اختلاف قیمت رسمی و غیررسمی دلار به ۹۳ تومان رسید. پیش‌تر رییس‌کل بانک مرکزی گفته بود که هدف این بانک از افزایش و کاهش قیمت رسمی ارز، تست کردن میزان واکنش بازار به سیاست‌های ارزی است، اما نشست‌های اخیر نمایندگان مجلس با وی مشخص کرد که بانک مرکزی پس از ناامید شدن از پذیرش پیشنهاد افزایش نرخ سود سپرده از سوی شورای پول اعتبار، با این تحرکات درصدد تجمیع نقدینگی موجود در بازار بوده است. محمود بهمنی در جلسه‌ای با اعضای کمیسیون جهاد اقتصادی مجلس گفته بود: در سال گذشته ۱۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات به طرح مسکن مهر اختصاص یافته که نیمی از این مقدار در قالب فروش اوراق مشارکت و نیمی دیگر از طریق ایجاد خط اعتباری از سوی بانک مرکزی ایجاد شده است. بنابراین گزارش خط اعتباری ۷ هزار میلیارد تومانی بانک مرکزی به معنی تزریق پول بدون پشتوانه به پایه پولی کشور با توجه به ضریب فزایندگی پولی، موجب افزوده شدن ۳۰ هزار میلیارد تومانی به حجم نقدینگی جاری است. از این رو بانک مرکزی ظاهرا تنها راه تجمیع نقدینگی از بازار را افزایش قیمت ۱۱۲ تومانی پایه ارز در یک روز (۱۸ خرداد) دانسته بود. نکته قابل توجه اینکه با وجود ادامه روند کاهشی نرخ دلار مرجع که تا ۱۱۷۲ تومان بالا رفته بود، نرخ دلار در بازار آزاد طی روز‌های اخیر از ۱۱۴۰ تومان پایین‌تر نیامده است. در واقع کف انتظاری قیمت دلار در بازار همین نقطه تعیین شده است. روز چهارشنبه همزمان با تصویب وام جدید اتحادیه اروپا برای یونان، برابری یورو در مقابل دلار آمریکا تا محدوده ۴۴/۱ تقویت شد. افت ارزش دلار آمریکا بهای طلا را تا ۱۵۱۱ دلار افزایش داد. اگرچه دامنه اعتراضات و اعتصابات مردمی در این کشور ادامه دارد، اما نگرانی مقامات اقتصادی اروپایی از فروپاشی اقتصادی یونان با گذشت یک روز فروکش کرد و قیمت طلا از این بابت منحصر به تقاضا برای سرمایه‌گذاری شد و تا ۱۵۰۰ دلار افت کرد. روز گذشته برابری یورو به دلار آمریکا تا ۴۵۵۳/۱ نیز تقویت شد همچنین فروش عمده و افت قیمت نفت موجب شد تا قیمت طلا تا ساعت ۳۰/۱۸ به وقت تهران به ۱۴۸۳ دلار برسد.

منبع: دنیای اقتصاد

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی دفتر کار یا Office Space

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، اینها فیلمهایی هستند که می توانند جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را داشته باشند. فیلم دفتر کار یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Office Space به کارگردانی Mike Judge در سال 1999 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم Office Space در فضایی هجو گونه زندگی روزمره و کاری مردم آمریکا در اواخر دهه 90 میلادی ... متن کامل مقاله را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام