برای شرکت رایگان در وبینار ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 8 بهمن ماه : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران»فرصت

بزرگترین پالایشگاه نفت خاورمیانه

اخبار مدیرانعمومیبزرگترین پالایشگاه نفت خاورمیانه

دوره دیجیتال مارکتینگ

بزرگترین پالایشگاه نفت خاورمیانه

با حضور رئیس جمهوری طرح توسعه پالایشگاه نفت شازند به عنوان یکی از بزرگترین پالایشگاههای نفت خاورمیانه با سرمایه گذاری 3.5 میلیارد دلاری به طور رسمی در ایام دهه فجر به بهره برداری می رسد.

به گزارش مهر، همزمان با فرا رسیدن ایام دهه فجر ۲ طرح جدید پالایشگاهی با ظرفیت تولید روزانه بیش از ۱۷ میلیون لیتر بنزین و گازوئیل در مدار بهره برداری قرار می گیرد.

برای طراحی، ساخت و راه اندازی طرح توسعه پالایشگاه نفت امام خمینی شازند و طرح بنزین سازی پالایشگاه نفت آبادان در مجموع حدود چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری شده است که علاوه بر تولید محصولات مختلف نفتی، ظرفیت پالایش نفت ایران هم بین ۸۰ تا یکصد هزار بشکه در روز افزایش می یابد.

یکی از مهمترین ویژگیهای این دو طرح پالایشگاهی تولید بنزین با کیفیت یورو پنج اروپا، گازوئیل کم گوگرد با کمتر از ۵۰پی.پی.ام آلایندهای زیست محیطی (برای تامین سوخت خودروهای پایه گازوئیل سوز) و برای اولین بار تولید محصول پتروشیمیایی پروپیلن است.

علیرضا ضیغمی معاون وزیر نفت درباره آخرین وضعیت طرح توسعه پالایشگاه نفت شازند با بیان اینکه هم اکنون مراحل تست و آزمایش تجهیزات در واحد تقطیر پالایشگاه در دمای منفی ۱۷ درجه سانتیگراد در حال انجام است به مهر گفت: هدف از طرح توسعه این پالایشگاه نفت افزایش ظرفیت پالایشی از روزانه ۱۷۰ هزار بشکه به ۲۵۰ هزار بشکه، افزایش تولید بنزین به روزانه ۱۶ میلیون لیتر در ازای کاهش تولید نفت کوره و ارتقای کیفیت محصولات پالایشگاه به استاندارد سال ۲۰۰۵ میلادی است.

مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با تاکید بر اینکه با بهره برداری از فاز نخست طرح توسعه پالایشگاه نفت شازند میزان تولید بنزین حدود ۲ میلیون لیتر افزایش می یابد تصریح کرد: پیش بینی می شود با راه اندازی تمامی واحدهای این پالایشگاه ظرفیت تولید بنزین در مجموع به ۱۶ میلیون لیتر در روز افزایش یابد.

به گفته این عضو ستاد تدابیر ویژه اقتصادی وزارت نفت با اجرای طرح توسعه در پالایشگاه شازند عدد اکتان بنزین سوپر و معمولی تولیدی به ترتیب به ۹۵ و ۹۰ می رسد و میزان مواد آروماتیکی و بنزن موجود در بنزین معمولی پالایشگاه نیز به ترتیب به ۳۵ درصد و یک درصد کاهش می یابد.

بنزین جای نفت کوره در پالایشگاههای نفت را می گیرد

یکی از مهمترین ویژگیهای این پروژه کاهش تولید نفت کوره به ازای افزایش تولید بنزین و گازوئیل خواهد بود.

در این طرح ظرفیت تولید گاز مایع پالایشگاه به ۳.۶ میلیون لیتر، پروپیلن به ۱.۲ میلیون لیتر، بنزین سوپر به ۳.۶ میلیون لیتر، بنزین معمولی به ۱۲.۳ میلیون لیتر، سوخت جت به ۶ میلیون لیتر، گازوییل به نزیک ۹ میلیون لیتر افزایش می یابد.

در فاز دوم پالایشگاه نفت شازند میزان تولید گوگرد به ۶۵۰ تن در روز افزایش می یابد این در حالی است که در فاز پالایشگاه موجود این منطقه روزانه تنها ۵۰ تن گوگرد تولید شده و مابقی گوگرد به صورت گازهای گلخانه ای در فضا منتشر می شده است.

در حال حاضر ظرفیت تولید فرآورده های نفتی در ۹ پالایشگاه داخلی حدود ۲۶۴ میلیون لیتر است که پیش بینی می شود این ظرفیت تا پایان برنامه پنجم توسعه با تکمیل طرح توسعه پالایشگاههای موجود و ساخت واحدهای جدید به ۳۳۸ میلیون لیتر در روز افزایش یابد.

در کنار افزایش ظرفیت تولید محصولات نفتی، متنوع سازی سبد فرآورده های پالایشگاهی هم یکی از اولویتهای تعریف شده در این بخش است به طوری که با کاهش سهم تولید نفت کوره، پالایش برخی از فرآورده ها با ارزش افزوده همچون بنزین، گازوئیل و سوخت جت افزایش می یابد.

بر این اساس سهم ۳۰ درصدی نفت کوره در سبد محصولات نفتی ایران به کمتر از ۱۰ درصد کاهش می یابد به طوری که میزان تولید این فراورده میان تقطیری در طرح توسعه پالایشگاه اصفهان صفر و در پالایشگاههای شازند، آبادان، بندرعباس و تهران نیز کاهش قابل توجهی خواهند یافت.

همچنین وزارت نفت برای اجرای برنامه های تعریف شده تاکنون یک بسته سرمایه گذاری برای ساخت و توسعه صنایع پالایش نفت ایران به ارزش تقریبی ۴۶ میلیارد دلار تعریف کرده است.

از این میزان سهم پروژه‌های نگهداشت تولید ۶.۳ میلیارد دلار، واحدهای بنزین‌سازی ۲ میلیارد دلار، توسعه و بهینه‌سازی پالایشگاهها ۱۱.۵ میلیارد دلار است و برای ساخت هفت پالایشگاه جدید نفت و میعانات گازی ۲۶ میلیارد دلار باید به این بخش تزریق شود.

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

تاثیر سیگار بر برند شخصی مهران مدیری

چندی پیش، مهران مدیری در یک نشست خبری و روبروی دوربین ده ها خبرنگار، اقدام به روشن کردن و کشیدن سیگار کرد ! این اتفاق باعث شد نام مهران مدیری بیش از پیش بر سر زبان ها بیفتند، چه تاثیری بر برند شخصی مهران مدیری داشته یا خواهد داشت؟ متن کامل مقاله تاثیر سیگار بر برند شخصی مدیری را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام