بانک‌ها بر سر یکسانی نرخ سود به تفاهم رسیده‌اند

اخبار مدیرانبورس، بانک و بیمهبانک‌ها بر سر یکسانی نرخ سود به تفاهم رسیده‌اند

دوره دیجیتال مارکتینگ

بانک‌ها بر سر یکسانی نرخ سود به تفاهم رسیده‌اند

مدیرعامل بانک اقتصادنوین بر این باور است که: کشخص نمودن نرخ سود 19.5 درصد برای سپرده‌های مدت دار کمتر از یکسال معقول و منطقی نیست.

به نظر می‌رسد حالا حالا‌ها نرخ سود بانکی با توجه به شرایط بانکداری کشور روند منطقی و طبیعی برای خود انتخاب نکند، اگرچه در ظاهر امر بانک‌ها در رابطه با نرخ سود سپرده بانکی آخرین نظر شورای پول و اعتبار را که نرخ سود کوتاه مدت را بین 10 تا 20 درصد و بلندمدت را 20 درصد با تفاهم یکدیگر تعیین کرده اند.

بانک مرکزی بعد از ابلاغ نرخ مصوب شورای پول و اعتبار میزان نرخ سودهای میان مدت مانند سپرده سه، شش و 9 ماهه را به اختیار بانک‌ها گذاشت، برخی از بانک‌ها بزرگ دولتی نرخ‌هایی را برای خود مقرر کردند که برخی از بانک‌های خصوصی نیز این توافق را به صورت لفظی پذیرفتند و در دستور کار خود قرار دادند.

اگرچه شنیده شد برخی بانک های خصوصی در این زمینه در رقابت زیاده روی کردند و نرخ های نزدیک به 20 درصد را برای سپرده های کوتاه مدت تعیین کردند که نهایت این مساله باعث شد تا بانک مرکزی از سیاست تعیین نرخ سود سپرده ها توسط بانک ها در جهت رقابتی شدن این بازار عقب نشینی کند. حتی در هفته گذشته برخی منابع خبری گزارش دادند که رئیس کل بانک مرکزی با انتقاد از عملکرد برخی بانک ها و تبلیغات آنچنانی آنها از پرداخت سودهای کوتاه مدت 19.5 و 19.75 گلایه کرد و به مدیران بانک‌ها تاکید کرد که سامانی به این نرخ ها بدهند.

بلافاصله بعد از این اولتیماتوم رئیس کل بانک مرکزی، مدیران بانک‌‌های دولتی در جلسه‌ای به تعیین نرخ‌های میان مدت و یکسانی سازی آن پرداختند که خروجی آن برای سپرده سه تا شش ماه 14درصد سود، شش تا 9 ماه 16درصد و 9 تا 12 ماه 18 درصد سود در نظر گرفته شد، این تصمیم به صورت نامه‌ای از سوی رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی در اختیار رئیس کل بانک مرکزی قرار داده شد و در آن ابراز امیدواری شده بود که نرخ‌های تعیین شده به تایید این مقام مسوول نظام بانکی برسد.

بعد از ارسال این نامه برخی از رسانه‌ها از نشست مدیران بانک‌ها خصوصی خبردادند اما نشستی برگزار نشد و نرخی از سوی بانک‌های خصوصی اعلام نشد.به نظر می‌رسد بانک های خصوصی نیز هم توافق بانکهای دولتی را پذیرفته‌اند. در این رابطه مدیرعامل بانک اقتصادنوین با تاکید بر اینکه باید نرخ‌های تعیین شده متعادل باشد و با توجه به مدت زمان سپرده‌گذاری تعیین شود به اقتصادنیوز می‌گوید: اکثر بانک‌ها در رابطه با نرخ سود سپرده میان مدت تفاهم کرده‌اند.در این بین بانک خصوصی و دولتی معنایی ندارد.

حسن معتمدی در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز، اظهار کرد: نرخ کوتاه مدت تا سه ماه 10درصد،‌ سه تا شش ماه 14درصد، شش ماه تا 9 ماه 16 درصد و 9ماه به بالا 18 درصد تعیین شده است. اکثر بانک‌ها نرخ سودهای میان مدت خود را در محدوده اعلام شده در نظر گرفته‌اند و اخلاقا به دنبال آن هستند که این سودها پابرجا باشد.

معتمدی در پاسخ به این سوال که آیا در رابطه با تعیین و پذیرش نرخ‌های اعلامی بانک‌های خصوصی جلسه‌ای تشکیل داده‌اند، گفت: جلسه‌ای مختص در رابطه با تعیین نرخ سود برگزار نشده و در جلسات هماهنگی نتیجه نرخ‌های فعلی شد و تاکید همگان بر تعیین و اجرای نرخ‌های تعادلی بوده است.

اوبا اشاره به این که نرخ‌های اعلامی در اکثر بانک‌ها در حال اجرا است، ادامه داد: توافق اصلی رعایت در اجرای نرخ یکساله 20درصد و کوتاه مدت 10 درصد است و فاصله این دو نرخ اقدامی از سوی بانک‌ها باشد، اما باید توجه شود که اقدام بانک‌ها، معقول و منطقی باشد.

مدیرعامل بانک اقتصادنوین تاکید کرد: تعیین نرخ سود 19.5 درصد برای سپرده‌های مدت دار کمتر از یکسال معقول و منطقی نیست.

 

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

همه چیز را درباره ارز دیجیتال تلگرام بدانید

تلگرام، پیام رسانی متفاوت برای ایرانی هاست، پیام رسانی که میلیون ها کاربر ایرانی دارد. مدتی است که مدیران تلگرام از برنامۀ آنها برای ورود به بلاک چین و ارزهای دیجیتال خبر داده اند. اتفاقی که می تواند برای ایرانی ها بسیار مهم باشد. اما دربارۀ ارز دیجیتال تلگرام که نامش را گرام گذاشته اند، بیشتر بدانید. اینجا کلیک کنید.

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام