برای شرکت رایگان در همایش ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 7 اسفند : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران»فرصت

دلایل نزول شاخص بازار سرمایه

اخبار مدیرانبورس، بانک و بیمهدلایل نزول شاخص بازار سرمایه

دوره دیجیتال مارکتینگ

دلایل نزول شاخص بازار سرمایه

از سه شنبه هفته گذشته که بازار سرمایه و ارز وارد فاز متفاوتی شده است ، نشانه‌ای ‌که حکایت از تغییر در متغیرهای بنیادی اقتصاد کشور شکل گرفته باشد مشاهده نمی شود.

دلایل نزول شاخص بازار سرمایه

 

با وجود اینکه به زعم بسیاری از فعالان اقتصادی تغییری در متغیرهای بنیادی اقتصادی ظرف یک هفته گذشته به وجود نیامده است اما بار دیگر در جریان معاملات روز یکشنبه، بورس اوراق بهادار تهران یکی دیگر از سنگین ترین ریزش های پاییزی خود را تجربه کرد. بر این اساس شاخص بازار سرمایه با افت بیش از 1000 واحدی به کانال 72 هزار واحد سقوط کرد.

روند نزولی بازار سرمایه كشور كه از هفته گذشته آغاز شده بود در نهایت سبب شد این بازار در دومین روز كاری خود در هفته جاری شیب تند کاهشی مدت اخیر را با افت 44/1 درصدی ادامه دهد. این در حالی است که افت 5 درصدی بازار سرمایه كشور در چهار روز كاری گذشته، P/E این بازار را از ابتدای سال جاری تا روز گذشته به 5/35 واحد برساند. در حالی شاخص بورس روز گذشته از كاهش 44/1 درصدی برخوردار شد كه در سابقه فعالیت‌های این بازار طی سال جاری، فعالان بازار در یک دوره زمانی 4 روزه با چنین افتی مواجه نشده بودند. اما در بررسی این رفتار بازار سهام، برخی به نگرانی از کسری بودجه سنگین دولت به همراه حجم محدود فروش نفت اشاره می‌كنند كه سبب در پیش گرفتن روند اصلاحی از سوی شاخص شده است؛ مساله‌ای كه از سوی گروه دیگری از فعالان بازار سرمایه به شدت رد می‌شود؛ به گونه‌ای كه گروه دوم رفتارهای غیر متعارف و کاملا هیجانی از سوی اهالی بازار سرمایه را در جایی دیگر جست‌وجو می‌كنند.

کارشناسان معتقدند تنور تكنیكالیست‌ها بازار را داغ تر كرده است؛ این گروه در انتقاد از فعالیت تكنیكالیست‌های ناآشنا به قواعد بازار، آنها را در برابر این سوال قرار می‌دهند كه آیا این گونه رفتارها را با چارت و اندیکاتور و الگوها می‌توان از پیش تعیین کرد و گارد دفاعی گرفت؟ با این حال بازار سرمایه خارج از ریسك‌های سیستماتیك با پایان سال مالی برخی صندوق‌ها و کارگزاری‌ها (منتهی به 30 آذر) و سهام اعتباری‌ها نیز مواجه است؛ مساله‌ای كه نمی‌توان دور از ذهن نگه داشت. با این حال تحلیلگرانی كه چرایی كلیت و روند بازار را به بودجه و قیمت نفت و دلار نسبت می‌دهند از برابری دلار به ریال در بازار به‌عنوان عاملی یاد می‌كنند كه بازار را به سمت برخی گروه‌ها سوق خواهد داد؛ اما درخصوص برابری دلار به ریال در بودجه نیز از سوی آنها عنوان می‌شود كه هرچه این برابری بالاتر باشد وام‌های ارزی دریافت شده با نرخ بالاتری باید بازپرداخت شود؛ همچنین نرخ گاز پتروشیمی‌ها نیز افزایش خواهد یافت و این وضعیت تنها شرایط بهتری را برای سیمانی‌ها فراهم خواهد آْورد. اگرچه نرخ دلار در بودجه سال بعد رشد قیمت نهاده‌های انرژی خصوصا گاز را در پی خواهد داشت كه آبستن تاثیرات منفی بر صنعت سیمان و فلزی خواهد بود. در این میان در بررسی وضعیت بازار سرمایه، جلال بختیاری، یکی از كارگزاران بورس در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» اظهار کرد: در دو سال گذشته چهار عامل مذاکرات هسته ای، بودجه دولت، ارزش ریال در مقابل دلار و نرخ سود بانکی به‌عنوان مهم‌ترین‌ عوامل تاثیر‌گذار بر ورود و خروج نقدینگی به بازار محسوب می‌شدند. وی كه این موارد را مربوط به کلیت بازار و خارج از بحث بنیادی صنایع می‌دانست، برای پیش بینی بازار بهترین راه را بررسی این 4 عامل در شرایط فعلی یاد كرد. این كارگزار بورس در ابتدا به مذاکرات هسته‌ای اشاره كرد و یادآور شد: هر چه به ساعات پایانی مهلت مذاکرات نزدیک می‌شدیم، تصور فعالان بازار به بسته شدن این پرونده روشن تر می‌شد به‌طوری که روز دوشنبه هفته گذشته، شاهد بازاری سراسر سبز بودیم. و بعد از عدم توافق سبزی بورس کاملا قرمز گردید و این تغییر نشان از نارضایتی و یا ناامیدن شدن سرمایه گذاران و فعالان بازار سرمایه است

ریزش سنگین پاییزی بازار سرمایه در شرایطی اتفاق افتاد که بنا به گفته فعالان بازار سرمایه این اتفاق از نخستین ساعات آغاز به کار معاملات روز یکشنبه قابل پیش بینی بود. آنان دلیل این پیش بینی خود را اینگونه مطرح می کندد که از دقایق ابتدایی معاملات روز یکشنبه صف‌های سنگین فروش شکل گرفت و قیمت تمامی سهام شرکتها به یکباره به رنگ قرمز درآمد. براساس صف‌های فروش سنگین شکل گرفته در تالار شیشه‌ای اکثر شرکت‌های خودرویی و بانکی همچون سرمایه‌گذاری رنا، سرمایه‌گذاری سایپا، سایپا ، ایران خودرو، زامیاد، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو به همراه پارس خودرو و بانک ملت از بیشترین تقاضای فروش برخوردار شدند.

همچنین در بازار امروز شرکتهای هلدینگ خلیج فارس، فولاد مبارکه، گسترش نفت و گاز پارسیان، بانک ملت، مپنا، بانک تجارت، صادرات، مخابرات، تاپیکو، ایران خودرو، توسعه معادن و فلزات به همراه بانک های پارسیان، پاسارگاد و اقتصاد نوین بیشترین تاثیر را در افت شاخص بورس گذاشتند.

گفتنی است بنا به گفته کارشناسان بازار سرمایه پس از آنکه انتظارات سهامداران از مذاکرات وین اتفاق نیفتاد و به دنبال آن کاهش قیمت نفت رقم خورد بسیاری از فعالان بورس ترجیح دادند روز های کم تحرک تری را از سر گذرانند.

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

همه چیز را درباره ارز دیجیتال تلگرام بدانید

تلگرام، پیام رسانی متفاوت برای ایرانی هاست، پیام رسانی که میلیون ها کاربر ایرانی دارد. مدتی است که مدیران تلگرام از برنامۀ آنها برای ورود به بلاک چین و ارزهای دیجیتال خبر داده اند. اتفاقی که می تواند برای ایرانی ها بسیار مهم باشد. اما دربارۀ ارز دیجیتال تلگرام که نامش را گرام گذاشته اند، بیشتر بدانید. اینجا کلیک کنید.

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام