برای شرکت رایگان در همایش ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران روی لینک زیر کلیک کنید

زمان برگزاری چهارشنبه 7 اسفند : اطلاعات بیشتر : 02122968244 و 09039119939

فرصتثبت نام رایگان به تعداد محدود، در «ثروت آفرینی در شرایط جدید اقتصاد ایران»فرصت

نشانه‌های مثبت در بورس

اخبار مدیرانبورس، بانک و بیمهنشانه‌های مثبت در بورس

دوره دیجیتال مارکتینگ

نشانه‌های مثبت در بورس

بورس تهران با ادامه روند مثبت ملایم خود، هفته جاری را هم با افزایش سه دهم درصدی سپری کرد تا زیان شاخص از ابتدای سال به 9/8 درصد برسد. به این ترتیب روز گذشته رشد 85 واحدی در کارنامه بورس تهران به ثبت رسید و با آنکه در میانه معاملات مرز 72 هزار واحدی را رد کرد، اما در نهایت در رقم 71 هزار و 978 واحد توقف کرد. با این حال رشد بیش از 50 درصدی حجم معاملات نسبت به میانگین آن در سه هفته گذشته و رسیدن آن به حدود 497 میلیون سهم نشانه‌ای از حرکت ملایم بورس تهران به سمت خروج از رکود است.

 

نشانه‌های مثبت در بورس

این رشد برای ارزش معاملات البته حدود 30 درصد بوده است که رشد کمتری را نسبت به حجم معاملات نشان می‌دهد. این تفاوت تاکیدی بر گزارش‌های پیشین «دنیای اقتصاد» مبنی بر افزایش معاملات سهم‌های کوچک نسبت به سهم‌های بزرگ در بازار سهام تهران است. همچنین در معاملات دیروز بازار سرمایه، حقیقی‌ها نقش پررنگ و حضور فعال‌تری داشتند و این موضوع نشان می‌دهد که اعتماد به بورس تهران برگشته است. از طرف دیگر کاهش فعالیت سرمایه‌داران حقوقی که با تامل و صبر بیشتری در بازار فعالیت می‌کنند نیز نشانه‌ای از وجود تردید‌ها در بورس است. شاید علت تردید حقوقی‌ها ابهام در نتیجه مذاکرات باشد، چرا که به نظر می‌رسد بورس همچنان در انتظار مذاکرات به سر می‌برد. اگر چه روند مذاکرات با کندی پیش می‌رود اما به اعتقاد وزیر امورخارجه دسترسی به توافقات دور از دسترس نیست.

به عقیده کارشناسان به نتیجه رسیدن مذاکرات سیاسی کشور می‌تواند بارقه‌های امید میان سهامداران حقوقی و حقیقی برای ایجاد رونق در وضعیت اقتصادی کشور و در نهایت خروج بورس از رکود فعلی را به وجود بیاورد. به گفته فعالان بازار، اگر مذاکرات هسته‌ای به نتیجه برسد، می‌توان امیدوار بود که بازار سرمایه رشد یابد و شاخص کل و قیمت اغلب شرکت‌های بورسی با رشد همراه شوند و بار دیگر امید برای بازگشت به روند صعودی و جبران بخشی از زیان‌های تحمیلی به سهامداران افزایش یابد.

به عقیده بسیاری از کارشناسان روند بازار سرمایه براساس نتیجه نهایی مذاکرات هسته‌ای مشخص خواهد شد و در حقیقت روند بازار پس از شفافیت اثر واقعی توافقات بر اقتصاد نمایان می‌شود به‌طوری‌که اثر حقیقی توافقات بر تغییرات میزان فروش و صادرات شرکت‌ها و همچنین سوددهی آنها مشخص می‌شود.

در این راستا فرهنگ قرا‌گوزلو، کارشناس بازار سهام در مورد شرایط کنونی بورس و قیمت سهام گفت: قیمت سهم‌ها در كف تاريخی خود قرار دارد؛ قيمت‌هايی كه به نظر می‌رسد در سال‌های آينده دیگر تکرار نشود بنابراین اکنون بهترین زمان برای خرید سهام است و سهامداران برای جبران زیان‌های خود می‌توانند نسبت به خریداری سهام اقدام کنند. وی افزود: کاهش نرخ تورم و به تبع آن کاهش نرخ سود سپرده‌ها در آينده می‌تواند موجب بهبود وضعیت بازار سهام شود. وی روند رو به بهبود مذاكرات هسته‌ای را اثر‌گذارترین عامل بهبود وضعیت بازار سهام دانست و افزود: درپی مذاکرات هسته‌ای و سیاست‌های دولت در راستای ایجاد انضباط پولی و مالی، از یک سو زمینه برای برنامه‌ريزی سرمایه‌گذاران داخلی فراهم شده بنابراین با تامل بیشتری اقدام به بررسی طرح‌های توسعه‌ای و سرمایه‌گذاری می‌کنند و از سوی دیگر فضا برای سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به بورس تهران فراهم می‌شود که اینها همه می‌توانند موجب بهبود وضعیت بازار سهام شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضرعمده مشكل سرمايه‌گذار خارجی محدوديت‌های قانونی ورود نقدینگی آنها به بازار سهام کشور است، افزود: اگر محدودیت‌های قانونی حل شوند، سرمایه‌گذاران خارجی ريسك‌های سيستماتيك كشور را می‌پذيرند، چرا که تصميم‌گيری آنها در مورد آن قسمت از نقدینگی است که می‌خواهند در بازارهای نوظهور مثل تركيه، چين، ايران، آفريقای جنوبی، گامبيا، ويتنام، برزيل و... سرمایه‌گذاری کنند نه در بازارهای توسعه یافته که در مقایسه این بازارهای نوظهور با یکدیگر باید گفت سهام شرکت‌های بورسی ایران بسیار ارزان‌تر از سایر بازارهای نوظهور است بنابراین از جذابیت بیشتری نیز برخوردار خواهد بود.

این کارشناس بازار سهام با بیان اینکه 8 ماه پیش در خرید سهم‌ها منطق خاصی نبود، گفت: در دوران اوج رونق بورس هیج تغییری در وضعیت اقتصادی و بحث مذاکرات به وجود نیامده بود و قیمت سهام به‌صورت کاذب رشد می‌کرد اما اکنون وضعیت اقتصادی بهبود یافته و قدرت چانه‌زنی افزایش یافته و همچنین وحدت و یکپارچگی در ارکان اجرایی کشور به وجود آمده و در بحث مذاکرات نیز اظهار نظرهای خوش‌بینانه‌ای از سوی رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه صورت گرفته که همه این عوامل بورس را با رونق مواجه می‌کند. این کارشناس بازار سرمایه وضعیت شرکت‌های بورسی را مد نظر قرار داد و گفت: برخی از شركت‌ها ٧٠ درصد ظرفيت خود كار می‌كنند كه اگر اوضاع اقتصادی کشور بهبود یابد و توافقات حاصل شود، می‌توانند سود‌آوری خود را تا دو برابر افزایش دهند و این مهم در بهبود وضعیت بورس بسیار موثر خواهد بود.

وی در پایان به سرمایه‌گذاران پیشنهاد کرد: با دید حداقل سه ساله وارد بازار سهام شوند و از تصمیم‌های شتاب‌زده و هیجانی پرهیز کرده و با دانش و تفکر به بازار وارد شوند و بازاری که ماهیت آن با بازار سپرده و اوراق مشارکت متفاوت است را با هم مقایسه نکنند.

بازار در آخرین روز هفته

در داد‌و‌ستدهای روز گذشته بورس تهران شاخص برای دومین روز متمادی توانست رشد کند و در مدار مثبت قرار بگیرد.

نمادهای سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی، کشتیرانی، فولاد آلیاژی ایران، ایران‌خودرو، مپنا و گل‌گهر با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص باعث رشد این متغیر شدند. این در حالی بود که تاپیکو با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص مانع رشد بیشتر این متغیر شد. سایر شاخص‌های بورسی نیز دیروز صعودی شدند، به‌طوری که شاخص صنعت 78 واحد بالا رفت. همچنین شاخص‌های بازار اول و دوم به ترتیب 71 و 112واحد رشد را ثبت کردند.

خودرویی‌ها، گروه مالی و انبوه‌سازی با بیشترین حجم معاملات در صدر برترین گروه‌های بازار قرار گرفتند. بیشترین رشد شاخص‌های صنعتی نیز متعلق به گروه زراعت، سایر مالی و کانی غیر‌فلزی بود.

صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای فولاد آلیاژی ایران، شهد ایران، صنایع خاک چینی ایران، ایران ارقام، فرآورده‌های نسوز آذر، کارخانجات تولیدی شیشه رازی و سالمین بود. این در حالی بود که صنعتی آما، سرماآفرین، پشم شیشه ایران، پارس سوئیچ، پمپ ایران، لامپ پارس شهاب و سرمایه‌گذاری نیرو با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات قرار گرفتند.

همچنین سهامداران دیروز برای تصاحب سهام شرکت‌های فرآورده‌های نسوز آذر، کارخانجات تولیدی شیشه رازی، بین‌المللی توسعه ساختمان، سیمان فارس، صنایع آذرآب، بهنوش ایران و داروسازی کوثر سنگین‌ترین صف‌های خرید را تشکیل دادند. در مقابل طولانی‌ترین صف‌های فروش متعلق به نمادهای کاغذسازی کاوه، فولاد امیرکبیر کاشان، پارس پامچال، پارس الکتریک، سیمان مازندران، سیمان اصفهان و تایدواتر خاورمیانه بود.

Submit to Facebook Submit to Google Bookmarks Submit to Twitter Submit to LinkedIn این مطلب را در کلوب داغ کن

مطلب ویژه

دانلود فیلم مدیریتی دفتر کار یا Office Space

ما فیلم های مدیریتی را به صورت رایگان برای دانلود در اختیار شما می گذاریم، اینها فیلمهایی هستند که می توانند جنبۀ آموزش و انتقال مفاهیم مدیریتی را داشته باشند. فیلم دفتر کار یکی از این فیلم هاست، فیلم سینمایی Office Space به کارگردانی Mike Judge در سال 1999 و در آمریکا ساخته شده است. فیلم Office Space در فضایی هجو گونه زندگی روزمره و کاری مردم آمریکا در اواخر دهه 90 میلادی ... متن کامل مقاله را بخوانید

کلیه حقوق این پورتال متعلق به پایگاه اطلاع رسانی صنعت است و استفاده از مطالب آن بدون اطلاع مدیران و هماهنگی با آنها ممنوع است

آپارات یوتیوب توییتر فیسبوک اینستاگرام